Akademisyen Röportajları 8: Doç. Dr. Güneş Karabulut Kurt

Şub 23, 2017, 08:59
Günümüzde haberleşme sistemlerinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması, artan kullanıcı sayısını ve yüksek veri hızlarına olan gereksinimi de beraberinde getiriyor. Bu nedenle, mobil ağlar üzerine yapılan çalışmalar her geçen gün hız kazanıyor ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu yüksek hızlı veri aktarımının sağlanması için güncel haberleşme teknolojileri kullanılıyor. Kullanıcılar ve cihazlar arasındaki iletişimin güvenli bir şekilde sağlanmasının, sadece hizmet kalitesinin yükseltmesi değil, aynı zamanda gelecekteki olası sorunların çözümüne yol göstermesi de hedefleniyor.

2005 yılında çalışmaları başlayan dördüncü nesil mobil haberleşme sistemi 4G LTE, kendinden önceki standartlar ve kullanmış olduğu teknoloji bakımından diğerlerinden üstün birçok özelliğe sahip olmasıyla öne çıkıyor. Fakat LTE sistemine geçişin henüz kısa bir zaman önce gerçekleştirilmesi ve çok sayıda kullanıcının çevrimiçi olması durumunda ağın göstereceği performansın tam olarak bilinmemesi, pek çok güvenlik açığını beraberinde getirebiliyor.

4g_lite_tto

Nitekim, 4G ve sonrası hücresel haberleşme ağlarında verinin kablosuz ortamda iletilmesi ve bu sistemlerin karmaşıklığı, güvenlik yönünden birtakım açıklar oluşturabiliyor. Ayrıca bu açıklarla birlikte gerçekleştirilen siber saldırılar, iletişim yapılan kanalın kalitesini düşürüyor, eksik ve hatalı veri iletimine yol açabiliyor. LTE ağlarında güvenlik zafiyetlerinden en önemlisinin ise mevcut ağları olumsuz etkileyen ve şebekelerin hizmet vermesini engelleyen “servis kesintisi saldırıları” (Denial of Service - DoS) olduğu belirtiliyor.

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Güneş Karabulut Kurt’un çalışmasının da işte tam bu noktada önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor. Kurt, 4G ve sonrası hücresel haberleşme ağlarının güvenliği konusuna yeni nesil bir güvenlik yaklaşımı getiriyor. Çalışma genel olarak; 4G ve sonrası ağlara yapılan saldırı tiplerinin belirlenmesini, ölçümlerin gerçek test ortamlarında yapılmasını ve hücresel haberleşme ağlarına yapılan saldırıların tespit edilmesini amaçlıyor. Projenin odak noktaları ise fiziksel katman tabanlı saldırılar ve bunların çözüm yollarından oluşuyor.

Çalışma hakkında Kurt ile yaptığımız röportajı buradan izleyebilirsiniz.Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi