French-Turkish Innovation Day’s 2017 Akıllı Şehirler Temasıyla Gerçekleştirildi

Ara 8, 2017, 11:00
İTÜNOVA TTO’nun katkıları, İTÜ ARI Teknokent’in ev sahipliğiyle Fransa Türkiye Büyükelçiliği ile ortaklaşa düzenlenen French-Turkish Innovation Day’s 2017 etkinliği “Akıllı Şehirler” temasıyla 4 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşti.

t-f-innovation'17 (1)

İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki ARI 3 binası Konferans Salonunda başlayan etkinliğe, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Fransa Türkiye Büyükelçisi Charles Fries ve çok sayıda ulusal ve uluslararası ölçekte girişim firmaları ve yatırımcılar katıldı. Türkiye’de ve Avrupa’da çeşitli konularda gerçekleşen oturumlarla akıllı şehirleri ve günümüz şehirlerinin akıllı şehir temasına dönüş süreci örnekleriyle anlatıldı. Gerçekleşen projeleri dinleme fırsatı bulan katılımcılar, aynı zamanda bu alana yön verecek, vaat ettikleri proje çalışmalarıyla akıllı şehirlere dönüşüm sürecini hızlandıracak girişimcilerle bu girişimcilere ulaşmayı amaçlayan yatırımcılarla da bir araya gelme fırsatı elde ettiler.

t-f-innovation'17 (2)

Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Türkiye ve Fransa olarak kendi deneyim ve bilgi birikimimizi ortaya koyacağız.”

Etkinlik kapsamında açılış konuşması gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Fransa Büyükelçiliği ortaklığı ile düzenlenen "İnovasyon Günleri" projesinin, 3 yıldan beri devam ettiğini belirterek, her yıl farklı bir konuyu ele aldıklarını söyledi.
Akıllı şehirler üzerine gerçekleştirilen bu yılki çalışmada, gerek Türkiye'nin gerek Fransa'nın kendi deneyimlerini, bilgi birikimlerini ortaya koyduğunu anlatan Karaca, iki ülkenin bir araya gelerek hangi alanlarda iş birliği yapılacağı konusunda çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Türkiye de dâhil dünyada insanların yaklaşık yüzde 80'inin şehirlerde yaşadığını ve sayının giderek arttığını vurgulayan Karaca, "Şehirde yaşayan insanların sayısı arttıkça buna paralel olarak iklim değişikliği ve benzer sorunlar başlıyor. Tüm bu konularda Fransa ile ortak iş birlikleri geliştirmeye çalışıyoruz. Bu iş birlikleri doğrultusunda nasıl reaksiyonlar verebiliriz, ortak deneyimlerimizi nasıl paylaşabiliriz, bu konularda çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Farklı projeler ortaya koyma konusunda Türkiye'den birçok akademisyen ve öğrencinin Fransa'ya gittiğini, çalışmalarını burada sürdürdüğünü kaydeden Karaca, "Büyükelçi Fries'in girişimi ile Fransa’nın en iyi inşaat ve mimarlık okulu ile 4+1 şeklinde çift diploma protokolü yapıldı. Dört yıl burada lisans, 1 yıl Fransa'da master yapmış olacaklar ya da tam tersi." ifadelerini kullandı.

t-f-innovation'17 (3)

Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, "Türkiye ve Fransa akıllı şehirler konusunda güçlerini birleştiriyor.”

Etkinlikte Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın ardından söz alan Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, , iki ülkenin dijital kentler kurma ve diğer alanlarda ortak projelere imza atarak kentleşme sorununu çözmeye çalıştığını belirtti.

İnovasyon çağında yaşanılabilir, kullanılabilir kentlerin zorunlu olduğunu bildiren Fries, "Türkiye ve Fransa akıllı şehirler konusunda güçlerini birleştirerek ve kaynaklarını ortak kullanarak sürdürülebilir ve dahiliyetçi kentler kuruyor. Dijital şehirlere ihtiyacımız var. Kendimize, ülkemize daha yaşanabilir, kullanılabilir şehirler kurmak zorundayız. Bu şehirleri güvenilir kılmaya çalışacağız. Böylece geleceğin şehirlerine vatandaşlarımızı hazırlamış olacağız." diye konuştu.

Fries, Türkiye ve Fransa'nın 2015 yılında ortak üniversiteler aracılığıyla iş birliği ve çalışma kararı aldığını hatırlatarak, bu yıldan itibaren bu çalışmaların daha da hızlanarak devam edeceğini söyledi. Türkiye ve Fransa'nın Avrupa Birliği (AB) projeleri kapsamındaki programlardan yararlandığını anlatan Fries, son 5 yılda çok sayıda ikili ortak projenin hayata geçirildiğini aktardı.

İki ülkenin 500 den daha fazla araştırma projesini ortak yürüttüğünü dile getiren Fries, "500 araştırma projesi, 3.600 bilimsel çalışma yayınlandı. Tüm bunlar iki ülke arasındaki iş birliğinde çok büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor." derken şu cümlelerle sözlerini sonlandırdı:

“Umuyorum ki bütün araştırmacılarımız için çok faydalı olacak. Türk araştırmacıları Fransa'ya davet ediyorum. Onlar çalışmalarını hem şirketlere hem üniversitelere getirip sunsunlar. Özellikle üniversite ve endüstrinin ortak çalıştığı doktora programları bizim için çok verimli oluyor. Akademisyen ve öğrencileri Fransa'ya davet etmek istiyorum. Genç jenerasyonun bu çalışmalara dâhil olmasını istiyorum çünkü genç girişimcilere ihtiyacımız var.”

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi