“İcat Çıkaralım!” Diyenler ÜSİMP Patent Fuarı 2016’da Buluştu

Kas 17, 2016, 15:48
Türkiye’nin teknoloji transferine öncülük eden 19 üniversitedeki teknoloji transfer ofislerinin katıldığı ÜSİMP Patent Fuarı 2016’da, 10 farklı kategoride, 100 başvurusu tamamlanmış ve 45 tescillenmiş buluş sergilendi. Fuara, üniversitemizden İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (İTÜNOVA TTO) de katıldı. Bu yıl yurt dışından katılan sanayicilerin de Türk akademisyenlerin buluşlarını dinleme fırsatı bulduğu fuar; İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeden gelen ticaret odası temsilcileriyle uluslararası boyuta taşındı.

ITUNOVA-USIMP (1)

Fuara katılan İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikle ilgili izlenimlerini paylaştı ve desteklenen girişimcilerin ihracat hacimlerinin büyümesinin son derece önemli olduğunu belirtti. Çitil, patentlerin ticarileşmesi ve lisanslanması adına üniversite - sanayi iş birliğinin şart olduğunu söyleyerek sözlerini “İlk lisanslamalarımızı gerçekleştirdik ve patent satışları belli bir aşamaya geldi. Son açıklanan verilere göre, ülkemizdeki teknokentlerin toplam ihracatı 2.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bunun önemli bir kısmı ise İTÜ ARI Teknokent tarafından yapılmış ki bu rakamın içinde kuruluşlarına ve patentlerine destek verdiğimiz firmaların da olması bizi ayrıca mutlu ediyor.” diyerek tamamladı. Dr. Ercan Çitil ile yapılan röportajı buradan izleyebilirsiniz.

ITUNOVA-USIMP (2)

ÜSİMP nedir?

Ulusal düzeyde iş birliği kültürü geliştirerek, üniversite-sanayi arasında eş güdüm oluşturma ve bu süreci kurumsallaşma yoluyla yürütme hedefiyle 2007’de yola çıkan Üniversite Sanayi İş Birliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP), kurulduğu günden bu yana, Türkiye için etkili ve verimli teknoloji transfer uygulamalarına dair stratejiler belirliyor.