İSATAR Projesiyle Denizaltılarda Öz Akustik Kestirimi Ve Akustik İzleme-Uyarı Ünitesi Geliştirilecek

Ara 28, 2017, 17:27
Denizlerde dolaşan makineler arasında en karmaşık olanlar denizaltılardır dersek yanlış yapmış olmayız. Denizlere özgü koşullarla uğraşmak bazen suyun üstündeyken bile çok zorlu olabilirken denizaltılar yeri geldiğinde su yüzeyinde, yeri geldiğinde suyun onlarca metre altında görev yapabiliyor.

Elbette suyun bu kadar altına girmek için eşsiz teknolojiler geliştirmenin ve riskler almanın nedeni gizlilik. Dolayısıyla bir denizaltı için en önemli konu varlığını ve konumunu gizleyebilmek.

ahmet_ergin-2

Öz akustik kestirim ve izleme denizaltı operasyonlarında akustik gizlilik ve buna ilişkin tedbirler açısından hayati rol oynuyor. Denizaltıların akustik izini görüntülemesi ve akustik menzilleri konusunda bilgi sahibi olmaları, onlara operasyonel üstünlük sağlıyor. Bu nedenle denizaltının ürettiği başlıca gürültü kaynaklarına ait izlerin değerlendirilmesi ve gürültü karakterizasyonu önemli.

İSATAR projesi de bu gizliliğin test edilmesi ve sağlanması konusunda önemli gelişmeler sunmayı amaçlıyor. Denizaltıya ait akustik izi oluşturan bu gürültülere ait ölçümleri gerçekleştirmek ve izlemek maksadıyla otonom veya kablo kumandalı insansız sualtı test aracı (İSATAR) ve Akustik İzleme/Uyarı Ünitesi geliştirilmesini kapsayan projeyi, yöneticilerinden biri olan İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin ile konuştuk.

İSATAR Projesi kapsamında Prof. Dr. Ahmet Ergin ile gerçekleştirdiğimiz projeyi izlemek için tıklayınız.