Laparoskopik Ameliyatlarda Doku Hasarı En Aza İndirilerek Tedavi Süresi Kısalacak

Şub 9, 2018, 14:52
Teknoloji ilerlerken insanoğlunun en fazla gelişme görmek istediği noktalardan biri de sağlık. Birçok çaresiz hastalık için umut verici tedavi yöntemleri geliştirmeye devam ederken bir yandan da mevcut başarılı yöntemleri geliştirmek önemli bir görev. Böylece hem doktorların işlerini kolaylaştırmak, müdahale alanlarını genişletmek mümkün oluyor hem de tedavilerin daha hızlı, daha acısız, daha sorunsuz hale gelmesini sağlanıyor.

İnsan vücudunda çalışmayı en zor kılan koşullar çoğu zaman alan darlığı ve hassas bölgelere yakınlık oluyor. Böyle bir durumda doktorların geri bildirim alabilmesi, operasyonun başarısında önemli rol oynuyor.

ilker_Murat_Koc-650

İTÜ Makine Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. İlker Murat Koç’un geliştirme sürecine dahil olduğu yüksek teknoloji içeren yöntem de doktorların çalıştıkları bölge konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacak. Özel sensörler kullanılan bu yöntem, bir cihaz yardımıyla bir bölgeye dokunduğunuzda size sanki kendi elinizle dokunmuşçasına bir geri bildirim sağlıyor. Böylece çalışılması güç dar alanlarda, özel tasarlanmış cihazlarla daha hassas bir çalışma uygulanabiliyor.

Araştırmanın detaylarını konuşmak ve İTÜNOVA TTO’nun projeye katkılarını dinlemek için Doç. Dr. İlker Murat Koç ile konuştuk.

Proje Kapsamında Doç. Dr. İlker Murat Koç ile gerçekleştirdiğimiz projeyi izlemek için tıklayınız.