Akademisyenlerimize “Horizon 2020 Programı” Tanıtımı

May 3, 2015, 09:51
AB’nin Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı olan “Horizon 2020 Programı”, akademisyenlerimize tanıtıldı. 

İTÜ AB Merkezi Araştırma Ofisi tarafından 28 Nisan Salı günü Ayazağa Yerleşkesi - Kültür Sanat Birliği Küçük Salonda düzenlenen toplantıya, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve genç araştırmacılar katıldı.


Toplantıda akademisyenlerimizle sohbet eden Karaca, araştırma programlarına başvurmak isteyen akademisyenlere Rektörlüğün her zaman destek olduğunu söyledi. Araştırmacıların projelerini uluslararası platformlarda tanıtmaları ve destek almalarının hem kendileri hem de İTÜ için ne denli önemli olduğuna değinen Karaca, “İTÜ bir araştırma ve inovasyon üniversitesi diyoruz. Bunu sağlayacak, bu varlığı güçlendirecek adımı atacak olanlar akademisyenlerimiz. Başka türlü bu niteliği taşıyan bir üniversite olmamız mümkün değil” dedi. Rektörümüz, akademisyenlerimizin sorunlarını ve taleplerini de dinledi. 


Horizon 2020 Programı

Avrupa’nın küresel rekabet edebilirliğini güçlendirmeyi amaçlayan Horizon 2020’de, 2014-2020 yılları arasında yürütülen tüm araştırma ve yenilik programlarının bütüncül bir sistem altında toplanması hedefleniyor. Bilimsel Mükemmeliyet, Endüstriyel Liderlik, Rekabetçilik ile Toplumsal Sorunlara Çözümler olmak üzere üç ana başlık altında yapılanan Hoziron 2020’nin toplam bütçesi 72,5 Milyar Avro.

Horizon 2020 Programı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.