Araştırma Altyapıları 2016-2017 Çağrıları Bilgi Günü

Oca 29, 2016, 10:45

İTÜ AB Merkezi Araştırma Ofisi tarafından “Araştırma Altyapıları 2016-2017 Çağrıları Bilgi Günü” düzenlendi. 27 Ocak 2016 Çarşamba günü Maden Fakültesi’ndeki İhsan Ketin Konferans Salonu’nda gerçekleşen Bilgi Gününe; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, İTÜ’lü araştırmacılar, diğer üniversitelerden ve firmalardan temsilciler katıldı.

7. Çerçeve Programı (ÇP) çerçevesinde yürütülen 9 projeyle İTÜ, Türkiye’de Araştırma Altyapıları alanında TÜBİTAK’tan sonra en çok projeye sahip kurum oldu. Bu çerçevede, İTÜ’nün 7. ÇP’de gösterdiği başarıyı, Horizon 2020’de daha ileri taşıyabilmesini istinaden düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını, Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik yaptı. İTÜ’de araştırmaya verilen önemi vurgulayan Çelik, bu çerçevede araştırmacılara yönetim olarak sağladıkları desteklerden bahsetti.

Etkinlik, AB Merkezi Araştırma Ofisi Eşbaşkanı Prof. Dr. Tüzin Baycan’ın ofis olarak yaptıkları faaliyetlere, ofisin görev ve sorumluluklarına değindiği sunum ile devam etti. Baycan sunumunda, İTÜ’nün 7. Çerçeve Programındaki performansına, H2020 Araştırma Altyapıları Çağrılarının İTÜ için neden önemli olduğuna dair bilgiler verdi.

Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Gülşen Cebiroğlu Eryiğit, bir araştırma altyapısı projesi olan “CLARIN” projesine ilişkin deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Eryiğit sunumunda, “CLARIN” projesine ilişkin bilgiler vererek, bu projeye nasıl dâhil olduklarından ve projenin kendilerine getirilerinden bahsetti.

TÜBİTAK Ulusal irtibat Noktası’ndan Mina Yeşilyurt’un araştırma altyapıları çağrılarına ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı sunum ile devam etti.