Araştırma Makalesi İpuçları ile Dr. İslem Rekik MEC 2019 Ödüllerinde

Eki 21, 2019, 17:02
Üniversitemiz Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. İslem Rekik, The Medical Image Computing and Computer Assisted Intervention Society (MICCAI) Educational Challenge’dan (MEC) ödülle döndü. Medikal görüntüleme alanında gerçekleştirdiği araştırma makaleleri için eğitim materyalleri, temel konseptleri ve ipuçları hakkında yaptığı çalışmayla jüri oylarıyla 7 finalist arasına giren Dr. Rekik, MICCAI 2019 Shenzhen’de katılımcı oylarıyla 2. seçildi.

MEC MICCAI 2019 Award Islem_Rekik_1

Dünyanın en önemli Tıbbi Görüntü Hesaplama Konferanslarından biri olan MICCAI 2019, 13-17 Ekim tarihlerinde Çin’in Shenzen kentinde düzenlendi. Yapay zekâ ve tıbbi görüntülemenin makine öğrenmesi alanlarında önemli çalışmalar yürüten Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyemiz Dr. İslem Rekik, eğitimde araştırma makaleri ile ilgili yaptığı “How to structure and write a research paper?” ve “Case study: research paper deconstruction” çalışmalarıyla MEC’de ikincilik ödülüne değer görüldü. Yaptığı çalışmalar, araştırmalarda dikkat edilmesi gereken ipuçları içeriyor. 

“Bir araştırma makalesi nasıl kurgulanır ve yazılır?” 


Çalışmalarını iki aşamalı anlattığı ipuçlarında Dr. İslem Rekik, “Bir araştırma makalesi nasıl kurgulanır ve yazılır?” isimli videosu ile çalışmanın ilk aşamasında bir araştırma makalesinin omurgasını, akışını ve anlatısını, özet yazmanın kolay yapısını anlattı. MICCAI’nın 14 kişilik uzman jüri ekibinden tam not alan Dr. Rekik, katılımcı oylamalarının yapıldığı aşamada konferansın katılımcılarından da aldığı oyla ikincilik ödülünün sahibi oldu.

MEC MICCAI 2019 Award Islem_Rekik_2-2

Çalışmanın vaka analizi 2017 yılında En İyi Tez Ödülü alan makaleden 

Çalışmasının ikinci kısmında vaka analizini daha önce MICCAI 2017’de Uluslararası Connectomics in NeuroImaging Workshop’ta en iyi tez ödülüne ve en iyi sözlü sunuma değer görülen “High-order Connectomic Manifold Learning for Autistic Brain State Identification” konulu makalesi üzerinde gerçekleştirdi. Yaptığı çözümlemelerle bir tezin en geniş ölçüde nasıl araştırılacağını, yazılacağını ve analiz edileceğini gösterdiği çalışmalarıyla makine öğrenmesi konularında verdiği dersler kurucusu olduğu “Brain and Signal Research&Analysis” laboratuvarının (BASIRA Lab) Youtube kanalında yer alıyor. 

Dr. İslem Rekik kimdir?

Dr. İslem Rekik, İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesidir. Üniversitemize gelmeden önce, Dundee Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Dr. Rekik, 2014 yılında Edinburgh Üniversitesi'nden "Nörogörüntüleme ve Bilgisayar Bilimleri" doktorasını aldı. Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki IDEA laboratuvarında doktora sonrası araştırma görevlisi olarak bulundu. Dundee Üniversitesi'nde bulunan BASIRA (Beyin ve Sinyal Araştırma ve Analiz) laboratuvarı direktörlüğünü halen yürütmekte olan Rekik, Bilgisayarla Görme ve Görüntü İşleme (CVIP) araştırma grubunun üyesi. BASIRA, ileri bilgisayar uygulamalarını ve makine öğrenmesi yöntemlerini, büyük veriyle beyin görüntülemesi ve sinyal verilerinin analiziyle hastaları iyileştirmeyi ve refahı artırmayı amaçlamaktadır. Özellikle yaş ile beyin gelişimi üzerine çalışmalar yürüten akademisyenimiz İslem Rekik, sağlıklı ve hasta insanlarda uygulanmak üzere gelişmiş tıbbi veri analizi tekniklerini makine öğrenmesiyle geliştiriyor.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi