Dr. Reyhan Şengür Taşdemir ve Prof. Dr. İsmail Koyuncu’ya YÖK Üstün Başarı Ödülü

Eki 3, 2019, 09:04
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İçme Suyu Arıtımında Nano Gözenekli Membran Filtre Üretimi” konusunda hazırladığı doktora tezi için Dr. Reyhan Şengür Taşdemir’e ve kendisinin Tez Danışmanı Prof. Dr. İsmail Koyuncu’ya Üstün Başarı Ödülü verdi.

yok-ustun-basari-odulu- (2)

2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da teşrifleriyle, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Açılış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve senato üyeleri katıldı. 
Törende, bilimsel araştırmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez hayata geçirilen ve bu yıl üçüncüsü verilen ‘YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ de sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ödüller, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride verildi. Bireysel kategoride, Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında; “İçme Suyu Arıtımında Nano Gözenekli Membran Filtre Üretimi” adlı doktora teziyle Dr. Reyhan Şengür Taşdemir ile kendisinin tez danışmanları Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Prof. Dr. Volodymyr V. Tarabara, ödüle layık görüldü.

yok-ustun-basari-odulu- (1)

Söz konusu çalışmanın hayata geçirildiği MEMTEK – Ulusal Membran Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, son dönemde yaptığı projeler, doktora tezleri, patentler ve geliştirmiş olduğu ürünler ile dikkat çekiyor. 

Biyomimetik Yaklaşımlarla İçi Boşluklu Nanofiltrasyon Membran Üretimi:

Membran teknolojileri, günümüzde su arıtımı için öncül teknolojilerden biri haline geldi. Fakat membranların en önemli problemi olan tıkanma, işletme maliyetini ve tüketilen enerjiyi etkiliyor. Ticari nanofiltrasyon ve ters osmoz membranların tükettiği enerjinin fazla oluşu, araştırmacıları yüksek akı ve seçiciliğe sahip, düşük enerjili alternatiflerini geliştirmeye yöneltti. “Doğadan öğrenme”, “taklit ederek inovasyon” vb. gibi terimler, yeni membranların araştırılması ve geliştirilmesi için önemli hale geldi. Bu tez; TÜBİTAK destekli “Nanokompozit İçi Boşluklu (Hollow) Fiber (HF) Nanofiltrasyon (NF) Membranlarının Üretimi ve İçme Suyu Arıtımı İçin Uygulanması” isimli 1003 projesi alt iş paketi olarak tasarlanıp oldukça kapsamlı biçimde gerçekleştirilmektedir. 


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi