Sürdürülebilir ve Özgün Bir Su Stratejisi Modeli: HİDROTÜRK

Oca 30, 2017, 14:06
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve İTÜNOVA TTO’nun, su kalitesi ve ekolojik modellerin geliştirilmesi amacıyla ülkemize özgü bir model olarak geliştirdiği “Hidrotürk”ün proje tanıtım toplantısı Ayazağa Yerleşkemizde düzenlendi. Toplantıya; Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın yanı sıra Rektör Yardımcımız ve Hidrotürk proje yöneticisi Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, İnşaat Mühendisliği Bölümü 1980 yılı mezunumuz ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı ve İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil’ın de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Proje temel olarak, su yönetimi konusunda karar verici bir araç olarak kullanılan hidrolojiden yararlanarak; ülkemizin içinde bulunduğu koşullarla uyumlu, uluslararası standartlara uygun, açık kaynak kodlu ve arayüzlü, havza veya alt havza ölçeğinde uygulanabilir nitelikte, kendine özgü su kalitesi veya ekoloji modüllerinden oluşan bir model oluşturulmasını hedefliyor. Hidrotürk kapsamında; proje modelin test edilmesi, yazılımların hazırlanması ve havza bazlı uygulanarak doğrulanması amaçlanıyor. Projenin aşamaları; model oluşturmaya giriş, hidroloji - su kalitesi - ekoloji temel eğitimleri, mevcut durumda diğer ülkelerde kullanılan hidroloji ile su kalitesi ve ekolojik modellerin sınır şartlarının belirlenmesi, ülkemize özgü modeller oluşturulma, modüllerin entegrasyonu, havza bazında uygulanması, oluşturulan modelin ulusal bilgi sistemine entegrasyonu ve son olarak model eğitimi olarak belirlendi.

Çevresel etkenlerin vereceği tepkinin yerinde tespitinin oldukça maliyetli ve uzun zaman gerektirmesi nedeniyle, su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması noktasında modellemenin önemi günümüzde daha da arttı. Bu faktörden hareketle, ülkemizdeki su kaynakları üzerine başlayan modelleme sürecinde bir dönüm noktası olan proje, 7 üniversiteden 20’ye yakın uzmanın ortak bir hedefte buluşmasıyla başladı. Hidrotürk’ün, çevre sorunlarının çözülmesi için en uygun seçeneklerin belirlenmesinde zaman ve para tasarrufu sağlaması öngörülüyor. Ayrıca, değişik senaryolar ile çevre risklerinin daha iyi analiz edilmesiyle sistemde ve doğal süreçlerde işleyişin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması bekleniyor. Proje, konuyla ilgili kurulacak gelecek senaryolarının ışığında elde edilecek doğru öngörüler sayesinde, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşmasında farklı planların hazırlanmasına katkıda bulunacak.