Uluslararası Bilimsel İşbirliği Geliştirme Desteği Projesi

May 7, 2015, 15:16
İTÜ Rektörlüğü, öğretim üyelerimizin yurtdışındaki üniversitelerle ve araştırma kuruluşlarıyla ortak işbirlikleri geliştirmesini teşvik etmek amacıyla yeni destek programı açtı. “Uluslararası Bilimsel İşbirliği Geliştirme Desteği Projesi (LİNK2)” ile öğretim üyelerimizin yurtdışında yapacağı araştırmalar ve bilimsel işbirlikleri desteklenecek.

İTÜ’nün 250. Yıla ilerlerken en önemli amaçları arasına “dünya çapında güçlü bir araştırma üniversitesi olmak” hedefini koyan İTÜ Rektörlüğü, akademisyenlerimizi uluslararası çalışmalara teşvik etmek amacıyla yeni bir adım attı. ““Uluslararası Bilimsel İşbirliği Geliştirme Desteği Projesi (LİNK2)”  için 1.Dönem başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 15 Haziran 2015 Pazartesi olacak.

‘Akademik elçi’

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ’nün uluslararası bilimsel ve akademik çalışmaların merkez üslerinden biri olmasını amaçladıklarını söyledi. Karaca, “Biz öğretim üyelerimizi aynı zaman birer akademik elçi, uluslararası bilim temsilcileri olarak görüyoruz. Bu amaçla yurtdışı akademik çalışmalarımızın artmasını çok önemsiyoruz. Bu amaç için Rektörlük olarak üzerimize düşen desteği vermeye her zaman hazırız” dedi. İTÜ’nün dünya üniversitesi niteliğini güçlendirmek istediklerini ifade eden Karaca, “Bu yeni destek programının hem öğretim üyelerimizin kariyerlerini desteklemesini hem de üniversitemizin akademik ilerleyişine güç katmasını arzu ediyoruz” vurgusunu yaptı.

‘Öğrencilerimiz için de avantaj’

Karaca, öğretim üyelerimizin yeni bilimsel gelişmeleri ve teknolojileri yerinde takip etmesinin, kazancakları yeni vizyonların öğrencilerimiz için de büyük avantaj olacağını belirterek, öğrencilerimizin de uluslararası işbirlikleri güçlü akademisyenlerden eğitim almasının sağlayacağı faydanın altını çizdi. Karaca, “Biz üniversitemizin 250. Yılına dünya çapında saygın bilimsel işbirliklerinin adresi haline gelen, akademik projelerin merkezi olan bir güce erişerek girmesini hedefliyoruz. Bu hedef için akademisyenlerimizin yurtdışında yürüteceği çalışmaların önemi çok büyük. Bu destek programı hem İTÜ’nün hem de İTÜ sayesinde ülkemizin kazanmasını sağlayacak” diye konuştu.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.