Avrupalı Melek Yatırımcılar ARI Teknokent'teydi

Oca 3, 2015, 21:05
Merkezi Brüksel’de bulunan ve kurucuları arasında Avrupa Birliği ile EURADA’nın da yer aldığı Avrupa Melek Yatırım Ticaret Ergütü (EBAN) Avrupa’daki ilk Avrupa Melek Yatırım Forumunu Melek Yatırımcılar Derneği (TBAA), Borsa İstanbul ve Forbes Para Konferanslarının ev sahipliğinde 15 – 16 Aralık tarihinde gerçekleştirdi. Avrupa’nın önde gelen melek yatırımcılarının, borsa yetkililerinin, kamu otoritelerinin, akademisyenlerin, melek yatırım ağlarının, girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının ve fonlarının, kamu ortak yatırım fonlarının, bankaların, crowdfunding teknoloji platformlarının ve Avrupa Birliği Startup Yatırım Manifestosunu hazırlayan grubun da yer aldığı forumun ikinci gününe İTÜ ARI Teknokent ev sahipliği yaptı.

İTÜ ARI Teknokent'te gerçekleştirilen "Güney Doğu Avrupa Super Founders Demo Günü"nde pek çok girişimci projelerine yatırım alabilmek için Avrupalı melek yatırımcıların karşısına çıktı. 7’ si yabancı 5’i İTÜ Çekirdek'ten olmak üzere 13 girişimcinin melek yatırımcılara sunum yapma fırsatı yakaladığı demo günüde, "Best Presentation" 2. ve 3.‘lüğüne İTÜ Çekirdek girişimcileri layık görüldü.
İTÜ Çekirdek Big Bang 2.’si Cardtek Group Özel Ödülü sahibi KUAX ekibi akıllı vitrin uygulamaları ile geleceğin vitrinlerini tasarladığı projesi ile 2.'lik; İTÜ Çekirdek Big Bang Agito Özel Ödülü sahibi HangaarLab V-Sight giyilebilir cihazlar için iş uygulamaları platformu projesi ile 3.'lük aldı. Birincilik ise öğrencilerin ağırlıklı kullanıcısı olduğu yurtdışında ev ve oda arkadaşı bulma kolaylığı sağlayan uygulaması ile Room in the Moon projesine verildi.İTÜ Çekirdek girişimciliği öğreten, destekleyen ve fikirlerin gerçeğe dönüşmesini sağlayan bir yapı olmakla birlikte, Türkiye’den yeni dünya markaları çıkması için gerekli olanakları sağlıyor. İTÜ Çekidek’e 3 yılda 2 bin 500 proje başvurusu yapılırken, girişimcilere sağlanan destek 5 milyon TL’yi aştı.