Dijital Üretim Merkezi İTÜ MAGNET FAB TRİDİ Kapılarını Açtı!

Şub 15, 2019, 12:01
İTÜ ARI Teknokent liderliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle, Türkiye'nin fikirden ürüne dijital süreçlerin yürütüleceği en kapsamlı üretim merkezi İTÜ MAGNET FAB TRİDİ kapılarını açtı. Merkezin açılış töreni Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, İTÜ Rektörü ve İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve İSTKA Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

magnet_fab_tridi (4)

Girişim ekosistemine ve endüstriye değer katacak nitelikte kurgulanan, Türkiye’nin en çeşitli makine parkuruna sahip dijital üretim merkezi İTÜ MAGNET FAB TRİDİ, teknolojinin çekim merkezi İTÜ MAGNET içerisinde kapılarını açtı. 12 Şubat 2019 Salı günü düzenlenen açılış töreni; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve İSTKA Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

magnet_fab_tridi (7)

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır: “Bütün gayretimizi bu ekosistemi güçlendirme yönünde sürdürüyoruz.”

Açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak son dönemde bu tür çalışmalarımızı, Milli Teknoloji Hamlesi başlığıyla çerçevelediğimiz işleri yoğunlaştırmış durumdayız. Milli Teknoloji Hamlesi derken neyi kastediyoruz? Temelde bağımsızlığımız için stratejik değer taşıyan, olmazsa olmaz ürünlerin milli ve özgün olarak geliştirilmesi ve üretilmesi, bunun yanında bizi dünyada ekonomik yarışta öne çıkaracak yüksek katma değerli ürünlerin önceliklendirilerek kamu tarafından desteklenilerek milli ve özgün üretimlerin gerçekleştirilmesidir. Milli Teknoloji Hamlesinde bu ekosistemin en önemli bileşeni diyebileceğimiz teknoparklar, teknoparklar bünyesindeki kuluçka hızlandırma merkezlerimiz, atölyeler, dijital merkezler çok büyük bir yer tutuyor.”

magnet_fab_tridi (3)

Kacır, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Bütün gayretimizi bu ekosistemi güçlendirme yönünde sürdürüyoruz. Bakanlığımız bir yandan teknoloji geliştirilme bölgelerinin kuruluşlarına destek oluyor. 2001 yılında Türkiye'de iki teknoloji geliştirme bölgesi varken bugün 84 teknopark var ve bunların 61’i hali hazırda aktif. Şimdiye kadar teknoparklarımızda 4 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirildi. 119 milyar lira satış gerçekleştirildi. 5 binin üzerinde teknopark firmamızda hali hazırda 40 binin üzerinde araştırmacımız çalışıyor. Biz bakanlık olarak bugüne kadar 984 milyon lira doğrudan destek verdik teknoloji geliştirme bölgelerine. 2017’de bakanlığımız tarafından yapılan değerlendirmede performans endeks sıralamasında bütün teknoloji geliştirme bölgeleri arasında İTÜ ARI Teknokent birinci sırada yer aldı. Ben hem rektörümüzü hem de teknopark yöneticilerimizi hem de bütün bu sürece katkı veren girişimcilerimizi yürekten tebrik ediyorum.”

magnet_fab_tridi (2)
  
Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca: “İTÜ MAGNET FAB TRİDİ üretim merkeziyle yeni bir dönemin kapılarını açıyoruz.”

Açılış töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, şunları ifade etti:
“Fikirden ürüne giden yolun dijital süreçlerle yürütüleceği, Türkiye'nin en kapsamlı dijital üretim merkezi İTÜ MAGNET FAB TRİDİ’yi açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gelecek, inovasyon ve dijitalleşme odağında değer yaratacak İTÜ MAGNET FAB TRİDİ üretim merkezinde; üç boyutlu yazıcıları, lazer ve CNC makinelerini büyük, orta ve küçük ölçekli sanayiden, öğrencilere ve diğer bireysel kullanıcılara kadar geniş ve etki yaratabilecek bir kitlenin hizmetine sunuyoruz. Bildiğiniz üzere özellikle donanım girişimcilerinin ve Ar-Ge odaklı firmaların projelerini gerçekleştirebilmeleri için prototipleme ve özel seri üretim ihtiyaçları olur. Bu ihtiyaçları en güncel teknolojiler ve modern yazılım altyapısı ile karşılayan İTÜ MAGNET FAB TRİDİ üretim merkeziyle değer yaratan yeni bir dönemin kapılarını açıyoruz. Ülkemizin milli ve yerli üretim hedeflerine de üniversite olarak yön ve destek vermeye devam ediyoruz.”

magnet_fab_tridi (6)

Üniversite - sanayi iş birliğinin en başarılı örneklerinden biri olacak olan İTÜ MAGNET FAB TRİDİ’de bir yılın sonunda 1000’den fazla prototipin çıkması, 50’den fazla endüstriyel tasarım projesinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Merkezde 19 adet üç boyutlu yazıcı, 2 adet lazer kesim makinesi ve 4 adet CNC makinesi yer alıyor. İTÜ MAGNET FAB TRİDİ; endüstriyel 3D baskı, silikon kalıplama, lazer kesim, yüzey işlemleri ve tasarım hizmetlerinin yanı sıra üretimin içinde bulunmak isteyenlere kendi kullanabilecekleri bir ortak üretim ve çalışma alanı da sunuyor.

magnet_fab_tridi (1)

İTÜ MAGNET

2017’de İTÜ ARI Teknokent bünyesinde kurulan İTÜ MAGNET İleri Aşama Girişimcilik Merkezi; başlangıç yatırımını almış veya ürettiği gelir ile emsal kaynak yaratabilen, büyüme aşamasına geçmek veya daha da büyümek için Venture Capital (VC) seviyesinde yatırım almak üzere desteğe ihtiyaç duyan girişimci firmaların ileri aşama merkezi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. İTÜ MAGNET; İstanbul’daki iş dünyasının ve İTÜ ARI Teknokent içerisindeki teknoloji şirketlerinin merkezindeki konumu, İTÜ’nün köklü geçmişinden gelen bilgi birikimi, laboratuvar imkânları, konforlu çalışma ortamı ve sunduğu pek çok yenilikçi hizmet ile girişimcilere fiziksel bir ortak çalışma alanından çok daha fazlasını sunuyor.

magnet_fab_tridi (5)

TRİDİ

2014’te 3 boyutlu yazıcılar ve dijital üretim teknolojileri alanında yenilikçi hizmet vermek ve bu alanda ürünler geliştirmek için kuruldu. Türkiye’de 3 boyutlu yazıcılar ve dijital üretim teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması için öncülük etmiştir. Tridi; endüstrinin prototipleme, son ürün imalatı ve düşük hacimli seri üretim ihtiyaçlarına yönelik müşteri odaklı ve inovatif çözümler üretir. İTÜ MAGNET FAB, TRİDİ merkezinin işletmesini yürütmektedir.


Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi