Enerjide Yenilikçi Fikirlerin Adresi

Ara 10, 2014, 16:21
İTÜ ARI Teknokent, Türkiye’nin ilk Enerji Temalı Teknokent Binasını kurdu. Enerjiyle ilgili yenilikçi fikirlerin akademik ortamda üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde teknolojiye ve ekonomiye dnüşümünü sağlayan bir ortamı yaratma hedefiyle yola çıkıldı.

İTÜ'lüler ile çalışma şartı

İTÜ Enerji Enstitüsü’nün, Türkiye’nin ilk Enerji Temalı Teknokent binasına ev sahipliği yapması, akademik bilgi birikimi ile sermaye desteğinin daha kolay bir araya gelmesini sağlıyor. Enerji Enstitüsünde “Yenilenebilir Enerji, Nükleer Araştırmalar, Enerji Planlaması ve Yönetimi ile Konvansiyonel Enerji” anabilim dalları altında çalışmalar yapılıyor. Türkiye'nin çalışan tek nükleer araştırma reaktörü olan İTÜ TRIGA Mark-II Nükleer Araştırma ve Eğitim Reaktörü de burada bulunuyor. Enstitüde doğrudan endüstri tarafından kurulmuş çok sayıda laboratuvar, endüstri destekli araştırma projeleri ve yine doğrudan endüstri tarafından desteklenen lisansüstü öğrenciler endüstri destekli araştırma görevlisi olarak yer alıyor. Türkiye’nin ilk Enerji Temalı Teknokent Binasına kabul edilecek enerji şirketlerinde, İTÜ Enerji Enstitüsünün lisansüstü öğrencileri ve İTÜ öğretim üyeleri ile ortak projeler gerçekleştirme koşulu aranıyor.

Burs kaynağı

Enerji alanında üniversite-sanayi işbirliğinin en yenilikçi örneği olan Enerji Temalı Teknokent binası, ulusal ve uluslararası enerji şirketleri ile birlikte ar-ge çalışmaları yapılması ve böylece akademik düzeydeki araştırmaların enerji alanında kullanılabilir teknolojilere ve ekonomiye dönüştürülmesi fırsatını sağlıyor. 5 bin metrekare alanda kurulan Enerji Temalı Teknokent Binasında yaklaşık 300 kişi istihdam edilecek. Enerji Enstitüsünde lisansüstü öğrenim gören başarılı öğrencilerin bursları da buradaki firmalar tarafından karşılanacak.

İTÜ Enerji Enstitüsü bünyesinde Enerji Temalı Teknokent Binasında kurulan Ulusal Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi ise Rosatom ve İTÜ ARI Teknokent’in bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçti. Enerji Temalı Teknokent Binası içinde İTÜ ARI Teknokent’in toplam 150 metrekare alanı tahsis etmesiyle Rosatom tarafından kurulan, İTÜ Enerji Enstitüsü ve TAEK’in destekleriyle faaliyetlerini sürdüren merkez, ilköğretim ve lise öğrencilerine nükleer enerji ve teknoloji alanında bilimsel temellere dayalı bir bilgilendirme yapmayı amaçlıyor.