Fintech’ler ING Desteğiyle İTÜ Çekirdek’ten Yetişecek

Haz 8, 2017, 08:48
ING Bank, finansal teknolojiler (fintech) üzerine odaklanan girişimcilerin projelerini desteklemek için İTÜ ARI Teknokent ile iş birliği yaptı. Kasım ayında altıncısı düzenlenecek Big Bang Girşimcilik Yarışması’nda başarılı fintech girişimlerine mentorluğun yanı sıra “ING Bank Fintech Özel Ödülü” verilecek ve toplam 40 bin Euro ödül dağıtılacak. İş birliği, finansal teknoloji alanındaki fikirlerin ticari ürünlere dönüşmesini sağlamayı amaçlıyor.

ING Bank, girişimcilik ve inovasyon ekosistemimize verdiği desteği yeni bir aşamaya taşıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji geliştirme merkezi İTÜ ARI Teknokent ile yeni bir iş birliği başlatan banka bu kapsamda, girişimcilik ekosistemimizin ön kuluçka birimi İTÜ Çekirdek’in düzenlediği Big Bang Girişimcilik Yarışması’nda verilecek ING Bank Fintech Özel Ödülü ile başarılı fintech girişimcilerine toplam 40 bin Euro tutarında dağıtacak. İTÜ Çekirdek’e başvurarak ön kuluçka aşamasını başarıyla tamamlayan girişimci ekipler, Big Bang’de finansman ve kuluçka desteğine ulaşmak için yarışacak.

Ülkemizdeki girişimciler ile melek yatırımcıları ve girişimlere karşılıksız destek veren kurumları bir araya getiren Big Bang Girişimcilik Yarışması, ticarileştirilebilir ürünlerin ortaya çıkarılmasını amaçlıyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Big Bang Girişimcilik Yarışması’nda başarılı bulunarak toplam 5 milyon liradan fazla ödül veya yatırıma ulaşması beklenen tüm girişimciler, İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde de bir yıl süreyle özel destekleme ve mentorluk programına alınacak.

Dijital bankacılıktan ödeme sistemlerine, risk analitiğinden dijital paraya dek uzanan geniş bir alanda finans ve bankacılık sektörünü dönüştürme potansiyeline taşıyan fintech projelerine yönelik İTÜ Çekirdek çağrısı, finans sektörünü temelden değiştirmeyi hayal eden tüm girişimcilere yaz boyunca açık olacak. Bu yıl Kasım ayında düzenlenecek Big Bang’de aday olmak isteyen girişimciler için son başvuru tarihi 19 Ağustos olarak belirlendi. Yapılan başvurular ön elemeden geçerek İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde eğitim ve mentorluk sürecine alınacak ve bu yılki Big Bang yarışmasında ödül, yatırım ve kuluçka desteğinden yararlanmak için yarışacak.

Görkem Köseoğlu: “Artık fintech’lere kuluçka döneminde de destek olacağız.”

ING Bank Operasyon ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Görkem Köseoğlu, İTÜ ARI Teknokent ile yaptıkları iş birliğini: “ING Bank olarak hem kurum içinde hem de dışında güçlü bir inovasyon girişimcilik ekosistemi oluşturmak ve inovasyon ekosistemini desteklemek için uzun yıllardır çalışıyoruz. Üç yıldır düzenlediğimiz Hackathon, geçen yıl bankacılık sektörünün laboratuvarı olması amacıyla hizmete açtığımız inovasyon atölyemiz Orange Lab, kurum içinde inovatif fikirleri desteklediğimiz küresel ölçekteki Yenilikçilik Kampı ve İnovasyon Fonu, bu alandaki inisiyatiflerimizin başında geliyor. Şimdi de İTÜ ARI Teknokent ile yaptığımız iş birliği sayesinde, bilgi birikimimizden yararlanarak girişimlere kuluçka döneminde de mentorluk yapıp destek vereceğiz. Burada fikrin nihai ürüne dönmesiyle geliştirilecek finansal teknoloji ürün veya hizmetlerinin hem ING Bank hem de ülkemizin bankacılık sistemi açısından önemli getirileri olacağına inanıyoruz. Hâlihazırda ING Bank Türkiye olarak yurt dışına inovasyon ihracatı yapıyoruz. İTÜ Çekirdek içerisinde fikrin somutlaşması aşamasında da destek vereceğimiz projelerin, finansal teknolojiler konusunda bizi bir adım daha ileriye taşıyacağını düşünüyoruz.” şeklinde yorumladı.

Kenan Çolpan: “Yeni fintech fikirleri İTÜ Çekirdek’te gelişmeye daha uygun bir ortam bulacak.”

İTÜ ARI Teknokent CEO’su Kenan Çolpan ise gerçekleştirilen iş birliğiyle ilgili düşüncelerini: “Dünyanın önde gelen kuluçka merkezlerinden biri olarak gösterilen İTÜ Çekirdek’i, aramıza katılan destekçilerimizle daha da güçlendiriyoruz. Finansal teknolojiler arasında yeni fikirler, artık ING Bank’ın da desteğiyle İTÜ Çekirdek’te gelişmeye daha uygun bir ortam bulacak ve biz de finans sektörüne daha fazla girişimci yetiştirerek katkıda bulunacağız. Sektöründe inovasyon potansiyelini yepyeni girişimlerle daha da ileriye taşımak isteyen tüm kurumsal firmaları destekçilerimiz arasına katılmaya davet ediyoruz. İTÜ Çekirdek’e bu yıl yapılan binlerce başvuru, gerekli destek ve ortamla buluştuğunda ilgi duyan tüm sektörleri inovasyon ile dönüştürme potansiyelini gösteriyor. Çalışanlarının İTÜ Çekirdek mentorları arasına katılmasıyla bu sürece yapısal bir nitelik kazandıran ve bunu ING Bank Fintech Ödülü ile taçlandıran ING Bank’a teşekkür ediyoruz.” Sözleriyle ifade etti.

Projede yer almak isteyen girişimciler ayrıntıları ve kayıt için izlemeleri gereken yolu http://bigbang.itucekirdek.com ve www.itucekirdek.com adreslerinden öğrenebilirler.