Girişime Dönüşen Fikirler İTÜ Çekirdek Big Bang Sahnesine “Yansıyor”

Eki 12, 2016, 11:36
Dünya ve Avrupa kuluçka merkezleri sıralamasına Türkiye’den girmeye hak kazanan ilk merkez İTÜ Çekirdek, girişimcilik yarışması Big Bang’i 5. kez düzenliyor. Bu seneki temanın “yansıma” olarak belirlendiği, farklı içerikler ve görsel şovlarla zenginleştirilen İTÜ Çekirdek BIG BANG 2016, 12 Kasım Cumartesi günü, saat 16.00’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.  Yayını ayrıca buradan da izleyebileceksiniz.

Bu sene 6000’e yakın başvuru alan ve bu başvurulardan 250’sinin kabul edildiği İTÜ Çekirdek’te, Big Bang sahnesinde “genel kategori” ve “otomotiv kategorisi”nde proje geliştiren yarışmacılara yer verilecek. Bu iki farklı kategoriden seçilecek 20 aday, Big Bang 2016 sahnesinde kendi projelerini hayata geçirmek için yarışacak.

Geçtiğimiz 4 yılda ülke genelinde 1600 girişimciye destek veren İTÜ Çekirdek’in bu seneki final etabı Big Bang’e çıkacak 20 yarışmacı, toplam 3 milyon TL’lik ödülden pay almaya çalışacak.

İTÜ Çekirdek bu yıl; melek yatırımcıları, melek yatırım ağlarını ve risk sermayesi şirketlerini Big Bang 2016 Girişimcilik Yarışması’nda girişimcilere yatırım yapmak üzere desteğe çağırarak, yatırımcı sayısını da artırdı. Ayrıca, yatırımcılar bu yıl ilk kez Big Bang sahnesine çıkarak sürpriz yatırımlarda bulunacak ve girişimcileri destekleyecek.

Big Bang süreci

Başvuru sayısının her yıl katlanarak arttığı İTÜ Çekirdek’te, başvuru döneminin ardından binlerce aday ön etap elemesinden geçerek “ön kuluçka” adı verilen sürece kabul ediliyor.
İTÜ Çekirdek’te projelerin; teknolojik ve inovatif niteliği, ticarîleşebilme potansiyeli, ekip niteliğinin yanı sıra, projenin ulusal veya tercihen uluslararası pazarda ölçeklenebilirliği göz önüne alınıyor. Burada girişimciler, bir yandan projelerini hayata geçirmeye çalışırken, hızlandırma sürecinde de profesyonellerden ve akademisyenlerden temel işletme ve girişimcilik eğitimleri alıyor. Başarılı ekipler İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’ne dahil ediliyor ve bir yıl boyunca ücretsiz olarak Kuluçka Merkezi’nin sunduğu tüm olanaklardan da yararlanabiliyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye http://bigbang.itucekirdek.com/ adresinden ulaşılabiliyor.