İTÜ ARI Teknokent Yine “En İyiler” Arasında Yer Aldı

Kas 25, 2016, 14:49
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, 2015’in en başarılı teknoloji geliştirme bölgeleri açıklandı. 4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde açıklanan “en başarılı teknoloji geliştirme bölgeleri” sıralamasında ikinci olan İTÜ ARI Teknokent’in ödülünü, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap ve İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Tabak aldı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kindap ödülle ilgili olarak, üniversitemizde İTÜ ARI Teknokent merkezli bir girişimcilik ekosistemi oluşturulduğunu ve Türkiye’nin en fazla Ar-Ge ihracatının yapıldığı İTÜ ARI Teknokent’in, bu yılki ihracatını dolar bazında %10 artırdığının altını çizdi. Kındap, üniversite olarak çalışma tempomuzu daha da artırarak ülkemizin ekonomik büyümesine yaptığımız katkının süreceğini söyledi.

teknokent_odul (1)

Ödül törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise geçen yıla göre performansını artıran bölgeleri tebrik ettikten sonra, önümüzdeki dönemlerde teknoloji geliştirme bölgeleriyle ilgili yeni teşviklerin uygulamaya geçeceğini belirterek bu bölgelerdeki girişimlere yönelik risk ve girişim sermayesi fonlarının devreye gireceğini de sözlerine ekledi. Etkinliğin ardından, katılımcı firmaların stantlarını da ziyaret eden Özlü, burada İTÜ ARI Teknokent’te yer alan girişimlerin ve firmaların çalışmalarını inceledi.
Zirveye, aşağıdaki İTÜ ARI Teknokent firmaları katıldı.

Borda: Sağlık sektöründe radyo frekansıyla tanımlama teknolojisinden yararlanarak hastanelerde yüksek önem taşıyan demirbaşlar ile hastaların ve hastane çalışanlarının durum bilgilerini gerçek zamanlı olarak takip ediyor.

teknokent_odul (2)

DMA: Firma, Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsünü üreterek geleceğin yeşil enerjiye dayalı yaşamına katkıda bulunuyor.
Getratron: Tek kişilik, elektrikli ve taşınabilir scooter üreten firmanın çalışması, toplu taşımayla bütünleşmiş olmasıyla öne çıkıyor.
Gumush: Kuruluş; uydu yazılımı, uydu haberleşme alt sistemleri, kontrol sistemleri, güneş panelleri, nano boyutlu alt sistemler vb. alanlarda platformlar geliştiriyor.
IUGO: Firma, akıllı araç teknolojisi ile araçlarda risk analizi üzerine odaklanıyor.
Maxwell: Her ortamda, özellikle de afetlerde çalışan insansız hava araçları (İHA) üreten firmanın, afet kurtarma ekiplerine önemli ölçüde destek vermesi bekleniyor.
Mitos: İTÜ ARI Teknokent’ten zirveye katılan Mitos, mikrodalga dokulu tanımlama cihazı geliştiriyor.
Next Horizons: Savunma alanı başta olmak üzere; yangın söndürme, şüpheli cisimlere müdahale, el yapımı patlayıcı tarama, seyir ve keşif gibi konularda çeşitli sektörlere çözümler sunan firma, otonom ve yarı-
otonom robot platformu sunmasıyla da öne çıkıyor.
Osteoid: Günlük hayattan tasarıma ve profesyonel alanlara dek geleceği şekillendirecek 3 boyutlu yazıcı teknolojisinden yararlanan firma, kişiye özel ortopedik ürünler üretiyor.
Ölçsan: Şirket, oturum açma ve oturum kapama işlemlerinde hızlı ve güvenli erişim sağlıyor.