Temiz bir kampüs için Prof.Dr. Orhan Kural’dan Öneriler
Eki 07, 2013


Ülkemizde, özellikle genç nesilde çevre bilincinin oluşması ve gelişmesi amacıyla çalışmalarına 20 yıldır aralıksız devam eden İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, İTÜ Kampüslerinde bu amaçla neler yapıldığını ve ilerleyen günlerde faaliyete geçecek yenilikleri aktardı.

temiz kampus foto_1

İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü “Çevre ve Toplum” dersi bünyesinde öğrencilerle birlikte bugüne kadar farklı uygulamalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Kural, bu bağlamda kendilerine gelen her türlü talebi değerlendirdiklerini, Rektörlüğün de desteğiyle İTÜ’deki birçok binaya pil, e-atık, genel atık gibi atık kutularından yolladıklarını söyledi. Üniversitemizdeki sosyal paylaşımın önemine de değinen Kural, Ayazağa kampüsümüzde yer alan giysi odasına dikkat çekerek  “Ben şahsen ikinci el giysi kullanıyorum. Babamın takımlarını giymekten hep gurur duydum. Lütfen siz de uğrayın ve çevrenizdekileri de bu oda için haberdar edin.” dedi

Kural, temiz bir çevre ve temiz bir kampüs için önerilerini şöyle sıraladı:

PET, PLASTİK, KAĞIT, TETRAPAK, KARTON, METAL,  ALÜMİNYUM ve CAMIslatmadan ve yağa bulamadan pet, plastik, tetrapak,  kağıt, kumaş, tahta, demir,  karton ve alüminyum atıklarını “Geri Dönüşüm Kaplarına” bir arada atınız. Lütfen sadece kapakları değil, pet şişelerin tamamını yine aynı kutulara bırakın.  Sadece camları gene kampüsümüzde bulunan cam kumbaralara atmak daha doğru olur.

ELEKTRONİK ATIKLARAtık bilgisayar parçaları, her türlü bozulmuş elektrikli araçları, eski cep telefonları,  CD ve tüm elektronik parçaları ise Maden, İnşaat, Elektronik ve Fen Edebiyat Fakültelerinde özel gri renkli e-atık kapları bulunuyor. Teknosa,  Gold,  Media Markt, Electro World gibi firmalarının tüm şubeleri e-atıkları ayrıca toplanıyor.

PİLLERHemen hemen tüm binalarımızda, eczanelerde, okullarda AVM’lerde “Atık Pil” kutuları var. Artık hepimiz bir pilin bile toprağa ve suya verdiği inanılmaz zararı çok iyi biliyoruz.

SİGARA İZMARİTLERİDoğaya atılan her sigara izmariti yer altı sularına,  denize ve toprağa zehir saçıyor. Yurtdışında olduğu gibi kampüs içinde açık alanda özel kırmızı işaretli altı beton,  üstü şemsiyeli sigara içme alanları yapmak en doğrusu. Böylece sigara içenler burada bir araya gelir.

ATIK BİTKİSEL VE HAYVANSAL YAĞLARSuları ciddi boyutlarda kirleten bitkisel yağlar toplanınca biyo-dizel yapımında kullanılıyor. Ana yemekhanemiz yıllardır bitkisel yağları muntazam olarak toplayıp ilgili kuruma teslim ediyor.   Eğer talep edilirse çok miktarda yağ tüketen yemekhanelere atık kutusundan ücretsiz sağlamak mümkün. Ayrıca birçok belediyede bunları aldırıp, karşılığında hediyeler veriyor.  Siz de evde bitkisel yağlarınızı bir yoğurt kabında biriktirip belediyelere ve lokantalara verebilirsiniz.

ARABA LASTİKLERİ VE AKÜLERKullanılmış araba lastiklerini ve aküleri de toplanıyor. Lastiklerin ve tekstil parçalarının sobalarda yakılması çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Ancak,  Büyükçekmece Akçimento’nun fabrikasında olduğu gibi özel fırınlarda atmosfere zarar vermeden bertaraf ediliyor ve bir yandan da enerji sağlanıyor.  Ayrıca kullanılmış lastiklerden granül de yapılıyor.

AYAZAĞA KAMPÜSÜNDE DÖKÜLEN YAPRAKLARBirkaç defa kampüs içinde dökülen yaprakların yol kenarında toplanıp, yakıldığını görerek dehşete düştüm. Yapraklar ağaçların altına atılmalı. Doğal gübredirler.   Yapraklar yağmur sularının toprağa girişini kolaylaştırır. Ağaçları hastalıklardan ve soğuktan muhafaza eder.  Rutubeti tutarak ağaca su sağlar. Her türlü bitki ve hayvanlar için bir sığınak,  bir yuvadır. Gerekli teşebbüslerde bulunduk.  Sanırım artık bu yanlış uygulama bitti.  Lütfen gene de yaprakların yakıldığını görürseniz lütfen mani olun.

MİYADI DOLMUŞ VEYA KULLANMADIĞIMIZ İLAÇLARİlaçların toplanması konusu hassastır. Toplanan ilaçların yanlış kişilerin eline geçmemesi gerekir. Ancak, çöpe giden her ilaç, yer altı sularına ve toprağa zarardır. Maden Mühendisliği Bölümüne bu amaçla özel bir kap konuldu. Buraya İlaç getiren dikkatli dostlarımız var.   Sizin bu kutuya atacağınız ilaçları kargo ile bu konuda yıllardır ciddi çalışan İzmir Çevreci Eczacılar Birliğine yollamaktayız.

EKMEK ARTIKLARI – DİĞER CANLILAR VE “SU” GEREKSİNİMİ “SOFRADA SIFIR KIRINTI”Guinness Dünya Rekorlarına göre,  dünyanın en fazla ekmek tüketen ve diğer yandan da israf eden ülkesiyiz. Lütfen ekmek ve yemek atıklarını çöpe atmayıp en azından hayvancıklarla paylaşın. Yalnız diğer insanları rahatsız edecek, onları hayvanlara düşman edecek bir tavır sergilemeyin. Yani yemek atıklarını yollara dökmeyin. Pencereden caddelere “sosis” fırlatmayın.  Özellikle yazın bir yoğurt kabı içinde sakin köşelere lütfen su bırakın.  Susuzluktan ölmek, yanmak ve boğulmak gibi çok acılı ve zor bir ölümdür. Hayvanlar kapınızı çalıp su isteyemezler. Tuzlu kuru mama daima susatır. Yanına muhakkak su koymak gerekir.

KARTUŞLARBiliyorsunuz kartuşlar yeniden kullanılıyor. Lütfen hiç olmazsa biten kartuşu bir kırtasiye dükkânına bırakın, kesinlikle normal çöpe karışmasın.

KAMPÜSTE ÇAĞDAŞ BİR BİSİKLET PROJESİBisiklet sadece ulaşım değil bir spor aracıdır, çağdaşlıktır, Avrupa Birliği artık bir kenti değerlendirirken önemli bir faktör olarak “bisiklet yollarının uzunluğuna” bakıyor. Ayazağa Kampüsümüz aslında düz ve bisiklet kullanımına gayet uygun. Bu çağdaş proje kısa zamanda hayata geçerse tüm İstanbul için örnek bir uygulama olacağına inanıyorum. Bisikletler kartla teslim alınacak ve diğer bir istasyona bırakılabilecek.

KAMPÜS ALANINDAKİ KÖPEKLERBence, bu hayvancıklarla birlikte yaşamak durumundayız. Bu köpekler, Sarıyer Belediyesi’nin katkıları ile aşılandı, kısırlaştırıldı ve hepsi kontrol altına alındı. Eğer bunları birilerinin şikâyetiyle uzaklaştıracak olursak onların etki alanlarına bilhassa Etiler kapımızdan çok daha sorunlu olabilecek,  kontrolümüz dışında yenileri gelecektir. Dikkat edin, kampüsteki köpekler hep birlikte yabancı köpeklerin gelmesini engelliyorlar.

İKİNCİ EL GİYSİ DÜKKÂNIMIZGiysi odası rektörlük eski binasının ikinci katında idi, Merkezi Derslik Binası'na taşınacağını duydum. Herhalde yakında hizmete girer.  İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi tarafından kuruldu, kendilerine teşekkür ederiz.   Lütfen uğrayın ve çevrenizdekileri de bu oda için haberdar edin.  Ben şahsen ikinci el giysi kullanıyorum. Babamın takımlarını giymekten gurur duydum. 

KİTAP PAYLAŞIM ALANI – MUSTAFA İNAN KÜTÜPHANESİMustafa İnan Kütüphanesi’nde okuduğunuz güncel dergi ve kitapları “paylaşmak” için özel bir bölüm hazırlandı. Beş yıldır faaliyette. Burası sahiden yaşayan bir alan oldu. İşleyişi ile ilgili güzel haberler alıyoruz.  Kütüphane yönetimine ayrıca teşekkür ederiz. İlginizin devamını dileriz.  Ben şahsen oraya çok sayıda yeni kitap ve dergileri sürekli yolluyorum. Lütfen güncel mecmuaları, okuduğunuz kitapları bir köşenizde biriktirin sonra buraya bırakın.