Bulut Bilişimde Türkiye’de Bir İlk
Şub 28, 2014


Dünyanın en eski teknik üniversitelerinden İTÜ, teknikte ve teknolojide öncü rolünü birbiri ardına attığı adımlarla güçlendiriyor.

Türkiye’nin ilk “Bulut Bilişim Çözümleri Merkezi” İTÜ – HP ortaklığında kuruldu ve yine bir ilk olarak bulut bilişimde uzman yetiştirmek üzere sertifika programı açıldı.İTÜ-HP Bulut Bilişim Çözümleri Merkezi, 28 Şubat 2014 Cuma günü düzenlenen törenle faaliyete geçti. Açılış törenine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Eşref Adalı, HP MEMA (Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika) Kurumsal Grup Satış Lideri ve HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, Intel Genel Müdürü Burak Aydın ile çok sayıda sektör temsilcisi ve basın mensupları katıldı.A’dan Z’ye Bulut Bilişim

İTÜ-HP Bulut Bilişim Çözümleri Merkezinde şirketlere, müşterilere ve iş ortaklarına a’dan z’ye “bulut bilişim” anlatılacak. Merkezde İTÜ’lü akademisyenler ve HP uzmanları ile HP’nin anlaşmalı eğitim firması tarafından çeşitli eğitimler verilecek, demo ve bulut teknolojilerini uygulama olanakları sağlanacak. Merkezde ayrıca lisansüstü öğrencilere de bilimsel nitelikli çalışmalarını ve araştırmalarını yürütebilme imkânı sunulacak,  ar-ge projelerine yönelik burs desteği verilecek.

İTÜ-HP Bulut Bilişim Çözümleri Merkezi faaliyetleri kapsamında bulut bilişim alanında ortak ar-ge projeleri gerçekleştirilecek. İTÜ lisansüstü öğrencilerine bulut bilişim alanındaki ar-ge çalışmaları için HP tarafından burs sağlanacak. Bu kapsamda Bilgisayar ve Bilişim Fakültemiz ile HP Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle sertifika programı hazırlandı. Ortak yürütülecek eğitim ve sertifika programı ile bulut bilişim alanında eksik olan uzman insan kaynağının sektöre kazandırılması amaçlanıyor. Program sayesinde, bulut bilişim konusunda verilen derslerin sınavlarında başarılı olan öğrencilere tüm dünyada geçerliliği olan HP ExpertOne ATA sertifikası verilecek.Karaca: ‘Bulut bilişimin nitelikli işgücü İTÜ’den yetişecek’


Açılışta konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ’nün üniversite-sanayi iş birliğinde sadece ülkemiz için değil uluslararası çapta model olabilecek başarıda işlere imza attığına dikkat çekti. Karaca, “İTÜ-HP Bulut Bilişim Çözüm Merkezi geleceği yakalayacak adımlardan biri. Giderek ilginin ve kullanımın arttığı bulut teknolojisi sayesinde verileri daha hızlı depolamak, daha kolay ulaşılabilir kılmak, kurum maliyetlerini düşürmek ve en önemlisi riski minimize ederek saklanabilir hale getirmek mümkün” dedi. Bulut teknolojisindeki hızlı ilerleyişin nitelikli işgücü ihtiyacını da beraberinde getirdiğine işaret eden Prof. Dr. Karaca, şöyle konuştu:

“Bugün açılışını yaptığımız merkez, vereceği eğitimlerle, seminerlerle alanda önemli bir bilgi paylaşımına zemin hazırlayacak. Diğer yandan HP Teknoloji Enstitüsü ve İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültemizin işbirliği ile verilecek lisansüstü eğitimlerle alanda derinlemesine çalışma yapabilecek mezunlar yetiştirilecek. Yani hem uygulama hem akademik kısmını güçlendiriyoruz.”

Acarer: ‘Üniversite-sanayi işbirliğinde örnek adım’

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise bilişim sektörünün en temel sorunun uzman işgücü olduğuna dikkat çekti. Bu noktada İTÜ-HP ortaklığıyla hayata geçirilen projenin çok önem taşıdığını belirten Acarer, şunları kaydetti:
“Bulut Bilişim kavramı son 7-8 yılda konuşulmaya başlandı ancak önemli bir ihtiyaca cevap vermesinden ötürü hızla yaygınlaştı. Bu ihtiyacın nereden kaynaklandığını anlamak için birkaç veriye bakmak yeter. Dünyada milyarlarca mobil cihaz, milyarlarca uygulama yazılımı, milyarlarca web-tabanlı uygulama ve sosyal ağlara bağlı milyarlarca insan siber evreni paylaşıyor. Uzaktan eğitim, mobil sağlık uygulamaları, akıllı evler, akıllı şehirler, evden çalışma ya da uzaktan çalışma gittikçe artmaktadır. Böyle olunca, insanların uygulamalara ve bilgiye her zaman, her yerden ve herhangi bir cihazla erişme ihtiyacı da artıyor. Günümüzde, siber evrendeki verilerin büyüklüğü Peta-byte’lar seviyesinde. Her yıl veri büyüklüğü katlanarak artıyor. Her gün 2.3 milyar gigabayt yeni veri dijital ortama yükleniyor. Kamu ya da özel sektör kuruluşları ‘Big Data’ olarak adlandırılan bu muazzam veri yığının altında kalmamak için interneti veri merkezlerine bağlayan Bulut Bilişim çözümlerine ihtiyaç duyuyorlar. Verileri güvenli bir şekilde saklama, istendiğinde erişilebilir kılma, hızlı ve güvenli paylaşımına imkan sağlama gereği bulut yapılarının oluşmasına sebep olmaktadır.”

İnternete bağlı 10 milyar nesne

Küresel veri trafiği, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 4’e katlanırken, 2016’da toplam veri trafiğinin yüzde 66’sını bulut veri trafiğinin oluşturacağının öngörüldüğünü anlatan Acarer, “Günümüzde internete bağlı 10 milyar nesne söz konusu olup bunun 2020 yılı itibariyle 50 milyar olacağı ön görülmektedir. Dolayısı ile bulut bilişimin önemi gittikçe artmaktadır. Bulut yeni bir teknoloji değil ama yeni bir platform sunuyor. Küçük şirketler başlangıç maliyetlerini düşürmek, büyük şirketler işletim maliyetlerini düşürmek için bulut bilişime yöneleceklerdir. Çünkü, maliyet avantajı, zaman avantajı, esneklik ve uyumluluk faktörleri nedeniyle Bulut Bilişim son zamanlarda oldukça değerli  hale gelmiştir” dedi.Urçar: ‘İTÜ-HP Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi’

HP MEMA (Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika) Kurumsal Grup Satış Lideri ve HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, yapılan araştırmaların bulut bilişimin öneminin her geçen gün arttığını gösterdiğine değindi. Urçar, alana ilgi duyan öğrencilere alternatif sunmak ve uzmanlaşmalarını sağlamak amacı ile İTÜ ile sertifika programını hayata geçirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Urçar şöyle konuştu:

“Sektör ve üniversite işbirliği, yetişmiş insan gücünü eksikliğinin aşılmasında ciddi bir rol oynuyor. Bu tip projeler sayesinde, eğitim süreci tamamlandıktan sonra edinilen bilginin uygulamaya dökülmesi, yurtiçi ve yurtdışı projelerle tecrübenin arttırılması, yeni mezun programları ile talep edilen nitelik ve nicelikte yetişmiş elemana sahip olmak çok daha kolay olacak. Bu proje ile her geçen gün istihdam ihtiyacı artan BT sektörüne, nitelikli yeni mezun iş gücü kazandırmış olacağız.”

Aydın: ‘Teknoloji ihraç edebiliriz’


Intel Genel Müdürü Burak Aydın, “ Türkiye’den dünyaya teknoloji ihraç edebilmek için teknolojiyi tüketen olduğu kadar, üreten bir toplum olmamız da gerekiyor. Türkiye kesinlikle dünyaya teknoloji ihracatı yapabilecek potansiyele, başarılı genç ve yaratıcı beyinlere sahip. Bu, aynı zamanda ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesini sağlayacak önemli bir fırsat. Ancak ülkemizin bu alandaki potansiyelini ortaya çıkarabilmek için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Sektör – üniversite işbirliğine güzel bir örnek olan İTÜ-HP Bulut Bilişim Çözümleri Merkezi’nin, ülkemizin teknoloji alanında sıçramasında önemli bir adım olacağına inanıyor, Intel olarak bu merkeze destek vermekten heyecan duyuyoruz” diye konuştu.