İstanbul ‘un Hava Kalitesi İTÜ’de Konuşuldu
Mar 07, 2014


Hava kalitesi ve modellenmesi ile ilgili birçok çalışması bulunan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Toros, 6 Mart 2014 Perşembe günü “Hava Kirliliği ve İstanbul İçin Bir Afet Senaryosu” konulu seminer verdi.

Seminerde katılımcıların da katkıları ile şehirlerdeki hava kalitesinin, ekonomiye, sosyal hayata ve çevreye etkileri tartışıldı.

‘Hava kalitesinin düşüşü potansiyel afet’

Doç. Dr. Hüseyin Toros, büyük şehirlerdeki hava kalitesinin düşüşünün tüm dünyada ciddi bir potansiyel afet olduğunu ancak meteorolojik afetlerin kamuoyunda yeterince bilinmediğini söyledi. Toros, hava kirliliği modellenmesinin, hava kalitesinin belirlenmesi ve gelecek için öngörüde bulunulması adına önemli olduğuna dikkat çekerek, İstanbul’un hava kalitesini değerlendirdi. Toros şu noktalara işaret etti:

“İstanbul’un hava kalitesinde son yıllarda ciddi bir iyileşme yaşandı. Burada en önemli parametre doğalgaz kullanımındaki artıştır. Bununla birlikte, meteorolojik şartlar hava kirliliğini çok etkilemektedir. Öte yandan soğuk bir kış günü doğalgaz ithalinde sıkıntı oluşması durumunda nasıl ısınacağımızın araştırılması gerekir. Böyle bir durumda İstanbul’da insanlar donmamak için her şeyi yakacaktır. Karşımıza çok sayıda ölüm vakası çıkacaktır ki bunun dünyada örnekleri yaşanmıştır.”“Enerji sorunu çözülmeli”

Seminerde çözüm önerilerinde bulunan Toros, öncelikle enerji sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladı. Toros, yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları konularında araştırmaların arttırılması ve bu kaynakların kullanılmasının hava kirliliği afetinden ve uzun süreli hasarlardan kurtulmayı sağlayabileceğini söyledi. Ayrıca şehirlerin tasarımında ve tesislerin kurulumunda meteorolojik durumların göz önünde bulundurulmasının, meteoroloji mühendislerinin görüşlerinin dikkate alınmasının gerekliliğinin altını çizen Toros, bu sayede hem enerji tasarrufu yapılabileceğini hem de meteorolojik afetin önüne geçilebileceğini anlattı.

Ev seçerken çevreye dikkat

Doç. Dr. Toros, ev alırken veya kiralarken oturulacak semtin kirletici kaynaklara göre seçilmesi gerektiğini belirterek, bu kaynakları araç trafiğinin fazlalığı, atmosfere zararlı gazlar salan fabrikaların, endüstri kuruluşları olarak sıraladı. Bu türlü yerle mümkün olduğunca uzak konutların seçilmesi gerektiğini ifade eden Toros, ağaç miktarının artırılmasının, binalarda ısı yalıtımı yapılmasının önemine de değinerek, “Kent planlamasında, mimaride meteorolojik koşulların değerlendirilmesinin uzun vadeli ve katma değeri yüksek bir kazançtır” dedi.