Dünya Meteoroloji Günü İTÜ’de Kutlandı
Mar 27, 2014


Uzmanların ve sektör temsilcilerinin katılımıyla ÇED Çalıştayı düzenlendi.

“Meteoroloji mühendislerinin ÇED raporlarında imza yetkisi olmalı.”

“Meteoroloji ya da atmosfer bilimlerine giren konularda, uzman olmayan isimler ÇED raporu imzalamamalı.”

“İnşaat sektöründe meteoroloji mühendisi ihtiyacı var.”

ÇED Çalıştayı Panelistler

İTÜ Uçak ve Uzak Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, Dünya Meteoroloji Günü kutlama programı düzenledi.

Program kapsamında akademisyenler, sektör temsilcileri ve meteoroloji mühendisi adaylarının katılımıyla “Dünyada ve Türkiye’de Çevre Etki Değerlendirme (ÇED)” konulu çalıştay gerçekleştirildi.  Çalıştayda, ÇED çalışmalarının nasıl başladığı üzerine bilgiler verilerek, ÇED’in önemi ve yaşanan sorunlar ele alındı.

Meteoroloji mühendisliği ile ÇED ilişkisi, meteoroloji mühendislerinin ÇED alanındaki eğitimleri ve sorunlarının değerlendirildiği çalıştayın sonuç bildirgesinde, meteoroloji mühendislerinin ÇED’lerde imza yetkisine sahip olması gerektiği yer aldı. Kararın açıklamasında “bir alanla veya tesis ile ilgili çalışmalar yapılırken, bölgenin iklimi doğrudan etkilidir. Bu nedenle meteoroloji mühendislerinin de yetki sahibi olması ve iklime göre de değerlendirme yapılması gerekir” dendi.

CED Calistayi

Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin başkanlığında gerçekleştirilen oturumda, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) Erdoğan Bölük, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Hüseyin Toros ve Devlet Su İşleri’nden Aynur Zürran, meteoroloji mühendislerinin ÇED piyasasındaki yerini değerlendirdi. Özellikle mevzuattaki eksikler ve bunların sonucunda meteoroloji mühendislerinin karşılaştıkları sorunlar detaylı olarak ele alındı. Ayrıca, su ile ilgili ÇED raporları ve meteoroloji mühendislerinin yükümlülükleri tartışmaya açıldı.

İnşaat sektöründe meteoroloji mühendisi açığı

Prof. Dr. Selahattin İncecik başkanlığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisi Mustafa Şahin ve İsfalt A.Ş.’den İbrahim Sönmez’in katıldığı oturumda ise ÇED sektörünün geleceği üzerine konuşuldu. İsfalt A.Ş.’den  İbrahim Sönmez, inşaat sektöründe Meteoroloji Mühendislerine acil ihtiyaç bulunduğunu belirterek, bu alandaki açığa dikkat çekti.

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Sıtkı Erduran, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile MGM yetkilileri Abdulkadir Kesim ve Adem Taşçının katıldığı oturumda ise Meteoroloji Mühendisleri Odasının ÇED sektöründe yapması gerekenler ele alındı. İlgili yönetmeliklerde görev tanımlarının net olması ve uzman olmayanlara meteoroloji ve atmosfer bilimleri alanında ÇED raporlarında görev verilmemesi gerektiği önemle belirtildi.

Balon Salinimi

200 balon uçuruldu

Çalıştay, renkli bir kapanışla sona erdi. Hava tahmini belirlemede kullanılan balon gönderme yöntemini temsilen, çalıştaya katılanlar tarafından üzerinde “Yerden göğe bilim, teknoloji ve mühendislik üretiyoruz” yazılı kartların bulunduğu 200 balon uçuruldu. Kartlarda, balonların gözlem amacıyla uçurulduğu belirtilerek, bulan kişilerin balonların ulaştığı yer hakkında bilgi vermesi de istendi ve bölümün iletişim bilgileri konuldu.