İTÜ’de Polonya Sesleri
Nis 30, 2014


İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) ve Culture. pl işbirliği ile Türkiye - Polonya diplomatik ilişkilerinin başlangıcının 600. yıldönümü nedeniyle “Polonya’dan Ses Manzaraları” konulu bir etkinlik dizisi düzenlenecek.

5-8 Mayıs tarihleri arasında, 4 gün boyunca düzenlenecek konferans, atölye ve konserler serisi ile Polonya’dan ses manzaraları sanatseverlerle buluşacak. Polonyalı düşünür, eleştirmen ve müzisyenler, MİAM’lı akademisyen ve müzisyenlerle İTÜ çatısı altında bir araya gelecek.

5 Mayıs Pazartesi: Geleneksel Polonya Müziği

Geleneksel Polonya müziğini keşfetmek isteyenler için mazurka dansını öğrenebilecekleri bir dans atölyesi düzenlenecek. Janusz Prusinowski Trio (ulusal halk çalgıları) akşam saat 20.00’de İTÜ Maçka Yerleşkesi Mustafa Kemal Amfisinde dinleyiciler ile buluşacak.

6 Mayıs Salı: Chopın

Saat 11.00’den itibaren Chopin hayranları için söyleşiler düzenlenecek. Saat 20.00’de ise İdil Biret, Chopin’in solo piyano eserlerini yorumlayacağı konseri ile İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde sahne alacak. Aynı gün İTÜ Taşkışla Kampüsünde Antoni Beksiak küratörlüğünde, “Chopin’in Düşünceleri” adlı ses enstalasyonunun açılışı gerçekleşecek.

7 Mayıs Çarşamba: Sonıc Arts

Polonya Radyosu Deneysel Stüdyosunun katılımı ile düzenlenecek konferansta, mekânsal seslerin dünyasında keşfe çıkılacak. Konuklar ayrıca, Paweł Hendrich moderatörlüğünde gerçekleşecek elektronik müzik üzerine bir atölye çalışmasına katılabilecekler. Akşam saat 20.00’da Mustafa Kemal Amfisinde düzenlenecek konserde Polonyalı ve MİAM’lı bestecilerin eserleri müzikseverlerle buluşacak.

8 Mayıs Perşembe: Çağdaş Müzik

Çağdaş müzik meraklıları, yeni nesil Polonyalı besteciler ve müzisyenlerle tanışacaklar. Kwartludium Ensemble, genç besteciler ile bir atölye çalışması gerçekleştirecek. Topluluk, atölye çalışması sonrasında Polonyalı ve MİAM’lı bestecilerin de eserlerinin yer alacağı bir repertuarı, MİAM’lı müzisyenler ile birlikte seslendirecek.

Etkinlik Afisi için tıklayınız.
Etkinlik Programı için tıklayınız.