En "Havalı" Kariyer Günü
Haz 03, 2014


Ülkemizde meteoroloji mühendisi yetiştiren ilk ve tek bölüm olan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi (UUBF) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ile TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası tarafından "Meteoroloji Mühendisliği Kariyer Günü” düzenlendi.

UUBF TAV Konferans Salonunda 30 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen etkinlikte, 3. ve 4. sınıf öğrencilerimiz, mezunlarımızla ve hem kamu hem de özel sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen kariyer gününde, meteoroloji mühendislerinin çalışma alanlarına yönelik bilgiler paylaşıldı. Öğrenciler, TÜBİTAK’ın sanayi odaklı bitirme tezleri için verilen destek programları hakkında da bilgilendirildi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, mezun olacak öğrencilere ARI Teknokent’te çalışan firmaları incelemeleri ve onlarla iletişime geçmeleri tavsiyesinde bulundu.

Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, 1953 yılında kurulan Meteoroloji Mühendisliği Bölümünün çalışma alanlarından bahsetti. “Havanın olduğu her yerde varız” diyen Şahin, bölümün araştırma alanlarının diğer alanlar gibi mekanik değil dinamik olduğunun altını çizdi. Kariyer gününün yeni mezunlarla etkileşim ve işbirliği içinde olmayı sağlayacağını da belirten Şahin, etkinliği geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

 

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır ise içinde hava ve su bulunan tüm sektörlerin meteoroloji mühendislerinin çalışma alanı olduğuna işaret etti. Çukurçayır, MMO’nun yakın zamanda Avrupa Meteoroloji Topluluğu’na (EMS) üye olacağı haberini de verdi.

Kariyer Günleri, fakülte bahçesinde verilen barbekü partisi ile sona erdi.