İTÜ’nün Genç Tasarımcılarından 2015 Modası
Haz 17, 2014


İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Moda Tasarımı Programı ve New York Fashion Institute of Technology (FIT) ortak programının 7. yıl mezunlarının hazırladığı tasarımlardan oluşan İTÜ Fashion Show 2014 gerçekleştirildi. İTÜ’lü genç modacılarının tasarımlarının yarıştığı görkemli organizasyonun jürisi, moda ve tekstil sektöründen otorite isimlerini bir araya getirdi.

 


Banu Noyan’ın koreografisi ve Deniz Akkaya'nın sunumuyla Divan Otel’de gerçekleştirilen İTÜ Fashion Show 2014’te, 25 manken podyuma çıktı. Genç tasarımcıların, “Bağlılığın Doğası” temasıyla hazırladıkları 2015 İlkbahar – Yaz koleksiyonu, profesyonellerden ve davetlilerden tam not aldı. Yarışmanın birinciliğini Merve San, ikinciliğini Naz Sağır ve üçüncülüğünü Ceylin Türkkan kazandı.


 


Gecenin açılışında konuşan Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Tayfun Kındap, moda tasarımcılarının çok önemli bir iş yaptığını, kişilerin hayatını güzelleştirmeye katkı sunduklarına işaret etti. Kişinin severek aldığı bir kıyafeti giydiğindeki mutluluğu tasarımcıların hediye ettiğini belirten Kındap, İTÜ’nün yetiştirdiği öğrencilerin başarısıyla gurur duyduklarının altını çizdi. FIT’ın moda tasarımı eğitimi alanında dünyanın en önemli kurumu olduğuna işaret ederek, İTÜ-FIT işbirliği sayesinde uluslararası çalışmalar yapabilecek donanımda mezunlar yetiştirdiklerini vurguladı.


 

Profesyoneller Bir Arada

Yarışma seçici kurulu tekstil, moda ve hazırgiyim sektörünün öncü isimlerini bir araya getirdi. Jüride; İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, İstanbul Deri ve Deri Mamul İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, Birleşmiş Markalar Derneği Başkan Yardımcısı Sami Kariyo, Divan Grup İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Şahin, Moda Tasarımcısı Gül Agis; Moda Tasarımcısı Hatice Gökçe, Moda Fotoğrafçısı Aslı Girgin, Moda Editörü ve Styling Ahu Yağtu, Kom Yönetim Kurulu Başkanı Ayşenur Cansız, Spring Near East Manufacturing CEO’su Esra Ercan Taşören, Orta Anadolu Pazarlama Müdürü Ebru Özaydın, Hayat Kimya (Papia) CEO’su Orhan İdil, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Piraye Yüksel Demircan, Krylon Make-Up Ürün Müdürü Tuğçe Dilaverler, VASSAGO Hair Designers Alp Tuşe yer aldı.

Etkinliğinin ana sponsoru İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İHKİB) olurken destek sponsorluğunu ise Studio D, Papia, Süvari, Şahinler Holding, Orka, Mayer Mümessillik, Best Seller, Elips Tekstil, Spring Near East Mnfg, Doğanay Danışmanlık, Kom, Perseus, Kyrolan Make-Up, Vassago Hair Designers ve Tekstil&Teknik üstlendi.
İTÜ-FIT Moda Tasarımı Programı Hakkında

 

İTÜ-FIT Moda Tasarımı Programı, İstanbul Teknik Üniversitesi ile New York Devlet Üniversitesi bünyesinde bulunan Fashion Institute of Technology (FIT) arasında 2004 yılında yapılan akademik işbirliği ile hayata geçirildi. Dünyanın en iyi moda okullarından biri olarak gösterilen FIT, ortak çift diploma programını sadece İTÜ ile yürütüyor. FIT’ın uzmanlığını köklü akademik varlığıyla birleştiren İTÜ, adından söz ettiren başarılı tasarımcılar yetiştiriyor. Program mezunları, uluslararası çalışmalarıyla dikkat çekiyor.