Doktora, Sanatta Yeterlik ve Yüksek Lisans Diploma Töreni
Haz 20, 2014


İstanbul Teknik Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Doktora, Sanatta Yeterlik ve Yüksek Lisans Mezuniyet Törenleri Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Üniversitemizden bu yıl 156 öğrenci doktora derecesini, 943 yüksek lisans öğrencisini mezun ederek yeni yaşamlarına uğurladı.

Doktora ve Sanatta Yeterlik Diploma Töreni

Doktora ve Sanatta Yeterlilik Diploma Töreni Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın konuşması ile başladı. Rektör Karaca, 250. yaşına doğru ilerleyen bir üniversite olarak İTÜ’nün ana hedefini “bilginin, bilimin ve teknolojinin uluslararası merkezi” olmak diye tanımladı. Bu hedefe ulaşmayı sağlayacak en önemli belirleyicilerden birinin lisansüstü eğitimde nicelik ve nitelik açısından yüksek bir çıtayı yakalamak olduğunu söyleyen Karaca “ İTÜ gerek yüksek lisans gerekse doktora programları ile markalaşmış bir kurum. Açtığımız ve açmayı planladığımız programlarla bu marka değerini giderek artırıyoruz. Siz İTÜ mezunları, alacağınız diplomalarla bu değeri yükseltme görevini de edinmiş olacaksınız. İTÜ’lü olmanın farkını ve aldığınız güçlü eğitimi göstereceğinizden eminim.” dedi. Farklı disiplinlerde çalışmış olsanız da İTÜ çatısı altında lisansüstü eğitim görmenin sizlere sağladığı vizyon ve donanım ortak paydanız olsun diyen Karaca sözlerini şöyle noktaladı:  İTÜ’lü olmak bir ömür boyu taşınacak gururdur. Bu gururu edinen sizleri, verdiğiniz emek nedeniyle kutluyorum. Başarılarla dolu bir kariyer diliyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

Doktora Toreni-

 

Törene davetli konuşmacı olarak katılan İTÜ’84 Endüstri Mühendisliği Mezunu Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Reha Yolalan, ise yeni mezunlarla tecrübelerini paylaştı. Yolalan, “ Bugün sizler iki çok önemli ve ayrıcalıklı günü bir arada yaşarken bizler de bu çok özel ve güzel güne tanıklık etme şansına, mutluluğuna sahip olduk. Bu heyecanlardan birincisi varlık nedenini bilim, teknoloji ve sanatta bilginin sınırlarını genişletmek ve uygulamalarıyla toplumun ihtiyaçlarına cevap vermeyi misyon edinmiş her geçen gün sanatla da bütünleşen 241 yıllık çok ama çok köklü bir kurumsal yapı olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olmak ayrıcalığıdır. Türk bilim, iş, siyaset ve sanat hayatına sayısız değer yetiştiren daha da ötesi Türkiye’nin her köşesine gelişim yönünde dokunuşu olan bu yüce kurumun mezunu olmak emin olun ki hayatınız boyunca en çok gurur duyacağınız özelliklerinizden biri olacaktır. Bugün yaşadığınız ikinci ayrıcalık doktora ve sanatta yeterlilik diploması almaya hak kazanmış olmanızdır.  Bu diploma sizin yaklaşık 25 yıllık bir öğrencilik döneminizi tamamladığınızın belgesidir. Şuanda öğrencilik döneminizin zirvesine ulaşmış durumdasınız.” diye konuştu.

Doktora Toreni- Reha Yolalan

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Reha Yolalan’a konuşması anısına bir teşekkür plaketi takdim etti.  Doktora töreni 2013 Yılı En Başarılı Tez Ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Dr. Sevil Yazıcı, Dr. Perihan Selcan Güngör Özkerim, Dr. Ali Erçin Ersundu, Dr. Ertuğrul Başar, Dr. Çiğdem Karataş, Dr. Gamze Toydemir, Dr. Berk Onat ve Dr. Deniz Bozkurt “En Başarılı Tez Ödüllerinin ”sahibi oldu.

Doktora Toreni- Tez Odulleri

 

Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Solisti Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Aral Altıok’un konseri ardından doktora mezunları adına Dr. Akif Kutlu bir konuşma yaptı.  Doktora çalışması sürecinde bağımsız bir şekilde araştırma yapabilme, bilimsel konuları derinlemesine inceleyip yorum yapabilme ve yeni sonuçlar elde edebilmek için kendilerini yetiştirmeye çalıştıklarını ifade eden Kutlu şöyle devam etti. “Bugün burada teslim alınacak diplomalar aslında yalnızca bizlerin değil, tüm hocalarımızın, ailelerimizin, üniversitemizin her kademesindeki idari ve teknik elemanlarında gayret ve başarısını ifade etmektedir. Bizleri bu uzun ve zorlu yolda yalnız bırakmayan, başta ailelerimiz olmak üzere, arkadaşlarımıza ve İTÜ mensubu olan tüm çalışanlara, araştırmacılara, göstermiş oldukları sabır ve güler yüz için gönülden teşekkür ediyorum.

Doktora Toreni- Ismail Koyuncu

 

Enstitü Müdürleri adına konuşma yapan Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “Ülkemizin lisansüstü öğrenci sayısı gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında beklenen seviyede olmadığını önümüzdeki dönemde doktoralı mezun sayılarının ciddi oranda artırılması gerektiğini söyledi.

Tören diplomaların verilerek toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

Yüksek Lisans Mezuniyet Töreni

Yüksek Lisans Mezuniyet Töreni, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın konuşması ile başladı. Karaca, bugünün dünyasının alanında uzmanlaşmayı zorunlu kıldığını, bu nedenle lisansüstü eğitimin akademik kariyer hedefinin parçası olmaktan öte anlam taşıdığını ifade etti.  İTÜ’nün gerek yüksek lisans gerekse doktora programları ile otorite kabul edilen bir kurum olduğunu söyleyen Karaca, “Açtığımız ve açmayı planladığımız programlarla da bu değerimizi giderek artırıyoruz, sizler de İTÜ’nün yüksek lisans mezunları olarak, alacağınız diplomalarla bu değeri yükseltme görevini edinmiş olacaksınız. İTÜ’lü olmanın prestijini ve aldığınız güçlü eğitimi yansıtacağınızdan eminim. Farklı disiplinlerde çalışıyor olsanız da İTÜ çatısı altında lisansüstü eğitim görmenin sizlere sağladığı vizyon ve yüksek donanım, ortak paydanız olsun” diye konuştu.

Yüksek lisans eğitimi, uzmanlık sağlamasının yanı sıra çalışılan alanda dar bir çerçeveye hapsolmayı ve rutinleşmeyi engellemesi açısından önemli diyen Karaca, ülkemizin ve dünyanın günümüzde ortaya çıkan ihtiyaçlarına yönelik İTÜ’nün yaptığı çalışmaları ise şöyle sıraladı: “Dünyada raylı ulaşım eğiliminin artması ve ülkemizde bu alanda yapılan yatırımlara ağırlık verilmesine paralel olarak Raylı Sistemler Mühendisliği Yüksek Lisans Programımızı açtık. Havacılık alanındaki yeni yatırımlar ve bu alanda uzmanlaşmış işgücüne duyulan ihtiyaç nedeniyle Hava Taşımacılığı Yüksek Lisans Programını, THY ve Boeing işbirliğiyle hayata geçirdik.”

Yuksek Lisans Toreni- Burak Onur Erdem

 

Törene davetli konuşmacı olarak katılan Sosyal Bilimler Enstitüsü 2012 yılı mezunlarımızdan İstanbul Avrupa Korosu Şefi Burak Onur Erdem, yüksek lisansın bir gönül işi olduğunu ve kendini adamayı gerektirdiğini vurguladı. REZONANS isimli koronun kurucusu olan Burak Onur Erdem, dünya standartlarında bir koro olabilmek için planlar yaptıklarını ve Türkiye’de koro müziğini en kaliteli biçimde yaşatmak üzere Koro Kültürü Derneği’ni kurarak ülkemizin koro müziğini uluslararası koro dünyasıyla birleştiren bir platform olduğunu belirtti. Erdem, İTÜ’nün Türkiye’nin en iyi müzik okullarından biri olan MİAM’a ve ülkenin önde gelen konservatuvarlarından birine sahip olduğunu söyledi. 

Yuksek Lisans Toreni- Ogrenciler

 

Türk Musikisi Devlet Konservatuarı tarafından icra edilen mini konserin ardından yüksek lisans mezunları adına konuşma yapan İkbal Bozkaya ise İTÜ’nün sosyal bilimler alanında hızla yükselen bir ivmeye sahip olduğunu belirterek akademiyi hem gaye hem iş edindiklerini ifade etti. Bozkaya “Bu yolculukta bizlere sonsuz destek olan ailelerimize, İTÜ’yü İTÜ yapan değerli birikimlerini ve tecrübelerini bizlere aktaran hocalarımıza, eğitimimize, eğitim aldığımız ortama, ilimi ve hayatı birleştirip dengeleyebilmemize katkıda bulunmuş olan İTÜ’nün öğretim, yönetim ve çalışan kadrosuna teşekkür ederim. ”dedi.

Törende enstitü müdürleri adına Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha bir konuşma yaptı. İstikbalimizin teminatı olan geçlerimizi mezun etmenin bahtiyarlığını ve tatlı hüznünü yaşadıklarını dile getiren Karaçuha mezun olan genç araştırmacılarla tecrübelerini paylaştı. Sağlık, ekonomi, ulaşım ve hareketlilik, güvenlik ve yerellik gibi alanların şu anda üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığının ve yakın gelecekte de çalışılacağının altını çizen Karaçuha, Ar-Ge için insan gücü ve kaynak kullanımını seferber ederek, her zaman gündeme getirilen “üniversite-sanayi işbirliğini” fiili olarak hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Yusek Lisans Toreni-

 

Konuşmaların ardından yüksek lisans mezunlarına belgeleri verildi. Tören mezunların hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet sevincini arkadaşları, aileleri ve akademisyenlerle paylaşmaları ile sona erdi.