Riskin Uzmanları İTÜ’de Buluştu
Haz 24, 2014


Risk analizi ve yönetimi konusundaki en prestijli etkinliklerden biri olan “Society for Risk Analysis – Europe Conferance”, İTÜ’de gerçekleştirildi.

Bugüne kadar Avrupa’da farklı kentlerin ev sahipliği yaptığı ve risk alanında çalışan bilim insanlarını, genç araştırmacıları ve sektör profesyonellerini bir araya getiren “Society for Risk Analysis – Europe Konferansları” serisinin 2014 yılı toplantısına İTÜ Mimarlık Fakültesi ev sahipliği yaptı. Doç.Dr. Seda Kundak başkanlığında Taşkışla Yerleşkesinde gerçekleştirilen konferans, risk analizi,  yönetimi, algısı ve iletişimi konularında akademi, kamu ve özel sektör temsilcilerinin buluşturan bir tartışma ve paylaşım ortamı sundu. Bu yıl “Sınırların Ötesine Geçebilen Risklerin Analizi ve Yönetimi” olarak belirlenen uluslararası konferansa, farklı ülkelerden yaklaşık 250 kişi katıldı.

Her Yönüyle Risk

İstanbul Valiliği İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, TÜBİTAK  ve DASK’ın destek verdiği 4 günlük konferansta, şu konular ele alındı:

“Kapsayıcı Risk Yönetimi İçin Dayanıklılık, Toplumun İklim Değişikliği Algısı,  Artan ya da Yavaş Gelişen Katastrofik Risklerin Yönetimi, Riskler Temel Kavramlardan Avrupa Risk Radarına - Yeni Teknolojilere Bağlı Riskler Üzerinde Uygulamalar, Küçük Adalar, Büyük Riskler, Risk İletişimi ve Siber Güvenlik, Risk Temelli Güvenlik Politikaları, Etkin Kriz Yönetimi Stratejileri Temelinde Veri Analizi, ABD ve Almanya’da Enerji Dönüşümünün Yönetimi: Yönetişim, Altyapı Planlaması ve Toplumsal Kabul.”

SRA Konferansi

Uzmanlar Bir Arada

Yayınladığı çok sayıda kitapla riskin anlaşılmasında ve değerlendirmesinde öncü rol üstlenen Prof. Dr. Ortwin Renn, risk alanında sistem yaklaşımının öncülerinden Prof. Dr. Louise K. Comfort, doğal ve teknolojik risklerin kentler üzerindeki etkileri ve zarar azaltımı konularında önemli projelere imza atan Prof. Dr. Scira Menoni, deprem mühendisliği ve deprem riski konularında sadece Türkiye’de değil, dünyada da önde gelen bilim insanları arasında yer alan Prof. Dr. Mustafa Erdik, yapmış olduğu çalışmalarla, risk algılamada bugün tartışılan konuların ve araştırma yöntemlerinin temelini hazırlayan Prof. Dr. Richard Eiser, bölgesel ölçekteki doğal riskler kapsamında, küresel iklim  değişikliği, risk bilgi sistemleri ve iletişim bilimi konularında uzman Dr. Juergen Weichselgartner'ın açılış konuşmalarını yaptığı konferans, Türkiye’de risk azaltılması konusunda geliştirilmiş yöntemlerin ve en iyi uygulamaların tanıtımına da katkı sağladı.