Yazılım Dünyasına İlk Adım: CoderDojo İTÜ’de
Ağu 13, 2014


Bilgisayar başında 6 yaşında bir çocuk… Kendi yazılımını hazırlıyor. Yol göstericisi ise Ninja diye seslendiği eğitmeni… Dünyaca ünlü bilgisayar programlama atölyesi CoderDojo ile İTÜ personelinin çocukları, bambaşka bir dünyaya adım atıyor…

Coderdojo Egitim_1

 

Dünyanın dört bir yanında gönüllük esasıyla yürütülen programlama atölyeleri CoderDojo, bu yaz İTÜ’de uygulanmaya başlandı. Bilgi İşlem Daira Başkanlığı tarafından başlatılan CoderDojo Atölyeleri sayesinde, çocuk ve gençler kod yazmayı, basit programlar üretmeyi ve kendi oyunlarını kurgulamayı hem yaşlarına uygun hem de eğlenceli biçimde öğreniyor. MIT’nin Scratch adlı grafik arayüzlü programlama dilinin kullanıldığı atölye çalışmalarında zamanını bilgisayar başında tüketen bir nesil yerine üreten bir neslin yetişmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Coderdojo Egitim_2

 

Her Perşembe 15.00’te

Çocuk ve gençlerin programlamaya yönelik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan uluslararası bir sosyal sorumluluk projesi olan CoderDojo, İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığının girişimiyle 3 Temmuz 2014 tarihinde İTÜ’de başladı. Bilgisayarların dünyasına meraklı 6-15 yaş arasındaki tüm çocuklara açık olan atölye çalışması, her hafta perşembe günü 15.00 – 16.00 saatleri arasında Bilgi İşlem Daire Başkanlığına ait bilgisayar sınıflarında yapılıyor. Eğitimde, tamamen Türkçe olan Pardus işletim sisteminin kurulu olduğu bilgisayarlar kullanılıyor.

Katılımcılara Bilgi İşlem Daire Başkanlığının gönüllü personeli eğitim veriyor. “Ninja” olarak adlandırılan yaklaşık 30 eğitmenin gözetiminde, çocuk ve gençler bilgisayar yazılımı dünyasına ilk adımlarını atıyor.

Coderdojo Egitim_3

 

Kayıtlar Devam Ediyor

Başladığından bu yana yaklaşık 100 kişinin yararlandığı CoderDojo Atölyesi, 4 Eylül’e kadar devam edecek. Katılım için form doldurularak başvurulması gerekiyor. Atölyenin, çocukların okul döneminin göz önüne alınacağı yeni bir planlamayla, güz döneminde de devam etmesi hedefleniyor. Halen sadece İTÜ personelinin çocuklarının katılabildiği atölyenin, güz döneminde İTÜ dışına da açılması amaçlanıyor.

Katılım formu için 
tıklayınız.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Coderdojo Egitim Katilimcilar

 

CoderDojo Atölyesinden görüntüler, haber videosunda...