Arkeolojinin En Büyük Buluşması İTÜ’de
Eyl 09, 2014


Avrupa Arkeologlar Birliği’nin (EAA – European Association of Archaeologists) 20. Kongresi, İTÜ ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. 10-14 Eylül 2014 tarihleri arasında Taşkışla Yerleşkesi ve Makine Fakültesinde yapılacak kongre, farklı disiplinlerden yüzlerce bilim insanını bir araya getirecek.

Arkeoloji ve kültürel mirasın korunması konusunda çalışma yapan dünyanın en saygın meslek kuruluşlarından biri olan Avrupa Arkeologlar Birliğinin yıllık kongresi, İTÜ’de yapılacak. Yeni kuramların geliştirilmesi, tartışılması, sorunlara çözüm aranması amaçlı “açık forum” niteliği taşıyan kongre, bu yıl “Birleştiren Denizler, Sınırlar Aşan Kültür İlişkileri” konusuyla toplanacak. Sadece arkeologların değil, sanat ve mimarlık tarihçilerinin ve bu alanlarla ilişkili sosyal ve fen bilimleri araştırmacılarının da güncel yorumlarını sunacağı kongreye, 74 ülkeden yüzlerce bilim insanı katılacak.

2 bin bildiri, 12 sergi

İTÜ’de düzenlenecek kongre, öngörülenin üzerinde bir ilgiyle karşılanırken, Avrupa’da arkeoloji ve kültürel miras alanlarında son 50 yıl içinde yapılan en geniş katılımlı toplantı olma niteliği taşıyacak. 45 paralel oturumda 2 bine yakın sözlü bildiri, 300’e yakın poster ve 12 sergi ile adeta bir bilim bir bilim şölenine dönüşecek.

Yabancı bilim insanları Türkiye ile tanışacak 

Avrupa Arkeologlar Birliği İstanbul Kongresi, kendi alanında Türkiye’de gerçekleşecek en geniş katılımlı uluslararası toplantı olma niteliği taşıyor. Kongre sayesinde, çoğu daha önce hiç Türkiye’de bulunmamış bilim insanları, arkeoloji ve kültürel miras konularında en güncel bilgileri paylaşacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden akademisyenler de kongreye katılacak.

Detaylı bilgi ve kongre programı için tıklayınız: https://www.eaa2014istanbul.org/site