İleri Petrol Teknolojisindeki Gelişmeler Semineri
Eyl 30, 2014


İTÜ’nün geleneksel Bilim, Sanat ve Teknoloji Seminerleri serisi kapsamında düzenlenen “İleri Petrol Teknolojisindeki Gelişmeler ve Matematiksel Modellemenin Rolü” konulu seminer, 22 Eylül 2014 Pazartesi günü gerçekleştirildi. Seminer, dünyanın en büyük petrol firmalarından Saudi Aramco Üst Düzey Yöneticisi ve Baş Teknolojisti Prof. Dr. Ali Doğru tarafından verildi.

Seminer_ Prof.Dr. Ali Dogru

 

Hem karada hem de denizde petrol ve doğal gaz arama-üretme yöntemlerinde yaşanan teknolojik gelişmeler, dünyada ulaşılabilecek hidrokarbon rezervlerinin artışına yol açarken; ar-ge çalışmaları bunu başarmada önemli rol üstleniyor. Prof. Doğru’nun semineri de revaçtaki temel bilim ve mühendislik yöntemlerini kullanarak petrol endüstrisindeki son teknolojik gelişmeleri ve uygulama alanından örnekleri ele alması nedeniyle önem taşıdı. Özellikle, matematiksel modelleme ve süper bilgisayarların, dünyanın büyük petrol ve gaz yataklarında petrol çıkarmanın kolaylaştırılmasında nasıl kullanıldığını gösteren örnekler veren Doğru, petrol rezervuarının içine girip, içerideki koşulları gözlemleme fırsatı veren resbot (reservoir robots) adı verilen ince nano rezervuar robotlarının petrol üretimindeki yerinden bahsetti. Sadece yatay ve dikey yolların yer aldığı maksimum rezervuar kontak kuyularından, eğik dallanmaların da yer aldığı çok ileri seviyede rezervuar kontak kuyularına geçildiğini ve sürekli büyük veri görüntülemesinin petrol üretiminde avantaj sağladığını söyledi.

Prof. Dr. Doğru, rezervuar simülatörlerindeki korunma kanunları ve çeşitli matematik denklemlerinin önemini anlatarak, Saudi Aramco'nun 25 milyar hücreye kadar modelleme yapabilen yeni nesil rezervuar simülatörü GigaPOWERS'ın sunduğu kolaylıklardan ve büyük ek faydalardan bahsetti. Oturumu yöneten İTÜ Matematik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Duran, Türkiye'nin uygun matematiksel modellemeler, simülatörler, yeni teknoloji ve platformlar kullanarak petrol ve gaz arama-üretme sürecini planlaması gerektiğini belirtti.