Nostaljiye Sıradışı Dokunuş
Kas 03, 2014


Tasarımda 25. yılını kutlayan usta sanatçı Gönül Paksoy’un uluslararası üne sahip bez bebekleri İTÜ’de...

Tasarımcı Gönül Paksoy, ilk kez 12 yıl önce sergilediği ve oldukça ses getiren sıradışı bez bebekleriyle, İTÜ Rektörlük Sanat Galerisine (İTÜ RSG) konuk oluyor. 6 Kasım 2014 Perşembe akşamı sanat ve cemiyet hayatının seçkin isimlerinin katılımıyla açılan sergi, 4 Aralık'a kadar haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Galeri, İTÜ içinden ve dışından tüm sanatseverlere açık.


Açılış davetine yıllardır Gönül Paksoy kreasyonundan giyinen Türk Sinemasının sultanı Türkan Şoray, iş kadını Füsun Eczacıbaşı, duayen Tarihçi - Yazar Prof. Dr. Nurhan Atasoy, tv programcısı Serfiraz Ergun'un da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Paksoy Ailesinin yanı sıra sergiye konu olan bez bebeklerin çizimlerini yapan Gönül Paksoy'un yeğenleri Naz ve Şahin de konuklar arasındaydı. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ RSG'nin 6. sergisini açtığını belirterek, Gönül Paksoy'un tasarımdaki 25. yılına denk gelen bu sergiyi ayrıca önemsediklerini belirtti. Yeteneklerin desteklenmesine ihtiyaç olduğunu ve Paksoy'u bu vizyonu nedeniyle kutlayan Karaca, serginin her yaştan ziyaretçi kitlesine ulaşmasını diledi. Gönül Paksoy'un teşekkür konuşmasının ardından, sanatçıya plaket takdim edildi. Davete, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin sunduğu dinleti eşlik etti.


Kostüm ve aksesuar tasarımlarının yanı sıra farklı lezzetlere kapı açan ödüllü yemek kitaplarıyla da tanınan sanatçı Gönül Paksoy, çalışmaları içinde ayrıcalıklı bir yere sahip olan bez bebek tasarımları İTÜ RSG'de her yaştan sanatseverle buluşuyor. Sergide, 90 bez bebek karakterinin yanı sıra, bebeklerin figürlerinden yapılan yastıklar da yer alıyor. İlginç isimleri ve gerçeküstü kimlikleri ile sergi çocukların yaratıcılıklarının desteklenmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. 

İTÜ RSG e-derginin Gönül Paksoy özel sayısını görmek için tıklayınız.


Ne Dediler?

Sanat, medya, iş ve akademi dünyasının önemli isimleri, Gönül Paksoy’un tasarımdaki 25. yılı ve  “Bez Bebekler” sergisi için övgü dolu mesajlar verdi. İTÜ Kurumsal İletişim Birimi tarafından hazırlanan İTÜ RSG e-dergiye konuşan isimlerin röportajlarından satırbaşları...

Filiz Akın (Sinema Sanatçısı): Kendi özüne sadık kalarak hiç kimseyi kopyalamadan yaratıcılığı ile farklı olabilmeyi başaran bir sanatçı olarak pek çok kişiye ilham verecek, örnek olacak biri Gönül Paksoy. Şimdi İTÜ RSG’de "Bez Bebekler"in sergileneceğini duymaktan mutlu oldum. Bizleri bir kere daha kendisine hayran bırakacak…

Füsun Eczacıbaşı (Mimar, İş Kadını): Gönül Paksoy çok farklı disiplinlerde üreten, ürettiği her alanda çok özgün, çok yaratıcı ve çok mükemmel eserler ile bizleri buluşturan sınır tanımayan bir sanatçı. Bez Bebekler projesi her şeyden önce çocukların yaratıcılığını ciddiye alan, onları sanatın büyülü dünyasına çeken bir proje. Yaratıcılığın kolay ulaşılan elimizin altındaki malzemeler ile bile aktive edilebileceğini göstermesi çok değerli. Keşke daha çok çocuğumuzu böyle bir dünya ile tanıştırabilsek…


Prof. Dr. Gül İrepoğlu (Sanat Tarihçisi, Akademisyen, Yazar): Gönül Paksoy başarısını uzun yıllardır sürdürüyor; 25 yıl, dile kolay. Kendini çok tekrarlamadan yeni tasarımlar ortaya koymak Gönül Paksoy’un yaptığı iş. Gönül Paksoy’un bez bebekleri de ünlü. Bana şunu söylüyor sanki bu bez bebekler; bir yaşama sevinci, o çocukluğu o saflığını en yalın biçimde yansıtmak ve kalıcı kılmak. Zaten bu serginin bir amacı da bu olmalı. Bir takım şeyleri kalıcı kılmak, insanların imgelemine bunları yerleştirmek ve insanları bir takım yenilikler düşünmeye yönlendirmek. Bez bebekler bunu yapıyor sanırım. Bu açıdan son derece ilginç ve başarılı... Röportajın tamamını izlemek için tıklayınız.

Nur Çintay (Köşe Yazarı): Dünyanın herhalde en şanslı insanlarından Gönül Paksoy. Hayranlık uyandırıcı biçimde yetenekli, kimselerle kıyaslanamaz biçimde biricik. Birikimiyle, donanımıyla, zihninin çalışma şekliyle… Haddinden fazla gelişmiş, gıptalık estetik beğenisiyle… Sahiden benzersiz. Gelenekselle çağdaşı, Doğu’yla Batı’yı bir araya getirebilmekteki maharetiyle… Bilimle estetiği harmanlayıp; renklerle, dokularla, formlarla, malzemelerle yarattığı incelikli bütünlükle... Gönül Paksoy’un bez bebekleri şahane heykelciklerdir. Tılsımlı, soyut heykelcikler. Masallara, köklere, geçmişe, geleceğe yolculuk edersiniz onlarla. Hikâyeli isimleriyle müthiş karakterlerdir. Herkes kendinden, hayallerinden bir şeyler bulur onlarda…


Prof. Dr. Nurhan Atasoy (Akademisyen, Tarihçi, Yazar): Türkiye’de böyle bir insanın yetişmiş olması hepimiz için gurur kaynağı. Çok yönlü bir sanatçı ve çok yaratıcı. Her neye elini sürse bir şey yaratıyor. Eline çöp verseniz, çöpü bile sanat eseri haline getirebilir. Ben bu kadar yaratıcı çok az sanatçı gördüm. Gönül çocukları çok sever. Çocuklara da aynı büyük insan muamelesi yaparak onlarla konuşur. Ve bu bez bebekler işte böyle bir yaklaşımın sonunda yaratıldı. Bir Türk vatandaşı olarak da böyle bir vatandaşımızı görmek de gurur veriyor. Ben uluslararası sanat dünyasını iyi tanıyan biriyim ama Gönül Paksoy gibisini göremiyorum hiç. Röportajın tamamını izlemek için tıklayınız.

Serfiraz Ergun (Tv Programcısı): En ufak bir tekstil parçasından koskoca bir kaftan yapabilir; en ufak bir taştan görsel zenginliği olan bir takı yapabilir. Çok yaratıcı bir insan Gönül. Bu yaratıcılığını da işine çeviriyor. Gönül sadece sadece bir kostüm sanatçısı değil. Mobilya yapar, yemek yapar, takı yapar, birçok şeyi yapar. Her şeye elini atar o yüzden bez bebek de onların bir uzantısı. Gördüğü en ufak bir şeyden başka bir şey yaratabilir.  Bu bez bebek,  yeğenlerinin yaptığı çöpten adamlardan doğmuş bir şey.  Birbirinden güzel bebekler… Röportajın tamamını izlemek için tıklayınız.


Türkan Şoray (Sinema Sanatçısı): Gönül Paksoy denilince  beğendiğim bir deyimimiz aklıma gelir; on parmağında on marifet. Kimyacı, akademisyen, aşçı, küratör, kolleksiyoner, yazar. Müthiş bir yaratıcılık, titizlik ve mükemmeliyetin yanında öze sadakat, Gönül'ün sanatında takdirle izlediğim bir unsurdur. Bez bebekler projesinden bana söz ettiği zaman ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Çocuklar ve çağdaş eğitim ikimizin de üzerinde durduğumuz çok önemli bir konu. İyi yetişmiş çocuklar bizim her şeyimiz, geleceğimiz. Gümüş yılında bu kadar değişik alanlarda eserler sunan bir sanatçının, altın yılını düşünemiyorum….

Uğur Yücel (Aktör): Zaman dışı bir tasarım anlayışı. Eski Anadolu uygarlığından gelecek zamanlara uzanan bir özgünlük... Gönül neye dokunsa sihirli bir şekilde yeniden yaratıyor. Benzersiz bir sanatçı kendi alanında.


Kısaca Gönül Paksoy


Sanat hayatına resim ile başlayan ve uzun yıllar ressam kimliği ile bilinen Dr. Gönül Paksoy, kostüm - aksesuar tasarımların yanı sıra yemek yazarlığı ve sofra tasarımı üzerine yaptığı çalışmalarla da öne çıkıyor. Farklı alanlarda yürüttüğü çalışmalarla bugüne dek 9 kitap yayınlayan Paksoy, 18 sergi açtı. Sergileri Türkiye’nin yanı sıra Washington, Tokyo, Kuveyt gibi dünyanın farklı coğrafyalarında sanatseverlerle buluştu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Paksoy, çalışmalarını halen Adana ve İstanbul’daki atölyelerinde yürütüyor.