Geleceğin Teknolojilerini İzlemeye Davetlisiniz
Kas 26, 2014


İTÜ, İTÜNOVA TTO ve İTÜ ARI Teknokent tarafından 2012 yılında hayata geçirilen İTÜ Çekirdek Girişimcilik Ekosisteminde Türkiye’nin geleceğine yön verecek teknolojik girişimler 29 Kasım Cumartesi günü İTÜ Ayazağa Yerleşkesi - Süleyman Demirel Kültür Merkezinde sahneye çıkıyor. Başlangıcından bu güne en önemli desteğin gençliğe ve onların hayal güçlerine yatırım olduğu inancıyla hareket eden İTÜ Çekirdek, bu yıl Big Bang etkinliği ile toplamda 400 bin TL değerinde ödül dağıtacak. 13 projenin jüri karşısında sunum yapacağı etkinlik İTÜ Çekirdek web sitesinden de canlı olarak izlenebilecek.

3 Yılda 5 Milyon TL Destek

Girişimcilere sağladığı 800 metrekarelik açık ve kapalı ofis, laboratuvar, seminer ve toplantı salonları ile bir girişimcinin ihtiyacı olan bütün fiziki olanakları bir arada sunan İTÜ Çekirdek’e, 3 yılda toplamda 2 bin 500 başvuru yapıldı. Bu sürede 5 Milyon TL'nin üzerinde destek verilen kuluçka merkezinde, toplam 74 proje ekibi yer aldı. İlk iki yıl ödül kazanan 13 projenin 11’i ticari faaliyetlerine devam ederken İş Bankası, THY, RAMSEY gibi dünyanın önde gelen markalarıyla işbirliği gerçekleştirdi.

2014'ün Projeleri

Türkiye’den bir dünya markası çıkarma hedefiyle yola çıkan İTÜ Çekirdek Big Bang finalinde 13 proje sahneye çıkacak. Ekipler ve projeleri şöyle:

-AEROS: Nanolif yapılı su ve hava filtresi üretmek ve sanayinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor.

-TÜCCAREFENDİ: E-ticaret mecralarındaki satıcıların ürün, sipariş stok idaresini ve raporlamasını sağlayan web tabanlı sistem tasarlıyor.

-ROBOTİCA: Kontrol edilebilen robotik araçlar yapmak için akıllı telefonlar için mobil uygulama geliştiriyor.

-BARBUN: Kurumlar için geliştirilmiş bulut tabanlı yedekleme sistemini geliştiriyor.

-BIOCOWER: Büyükbaş hayvanların atmosfere ağız ve gaz çıkarma yoluyla yaydıkları yüksek oranda metan gazının, hayvan barınaklarından toplanılarak enerjiye dönüştürmeyi hedefliyor.

-ELİF GÜNGÖR: Yumurta kabuğu tozundan maliyeti düşük ve çok daha etkili bir tür doğal antibakteriyel üretimi tasarlıyor.

-FLORADEM: Akıllı zirai ilaçlama makinası üretimi yaparak tarımsal ürünlerdeki verimliği artırmayı ve ilaç maliyetini azaltmayı amaçlıyor.

-AGHLAB: Okul öncesi çocukların zihinsel gelişimlerini destekleyici eğitici, öğretici ve eğlenceli mobil oyunlar yapıyor.

-KUAX: İnteraktif dijital vitrin uygulaması ile geleceğin alışveriş mağazalarının vitrinlerini oluşturuyor.

-SMARTSTAY: Bir otel konuğunun konforunu en üst seviyede karşılayacak sistemi kuruyor.

-TABTOY STUDIOS: Çocukların el becerilerini geliştiren oyuncaklarla, sanal dünyadaki oyunları birleştiren akıllı cihaz platformu ve yazılımı üzerinde çalışıyor.

-TIMESHADE: Kullanıcıların dijital hatıralarını (fotoğraf ve video) yedekleyen, birleştiren ve paylaşmak için uygun hale getiren platform üzerine çalışıyor.

-HANGAAR: Görüntü işleme ve konum tabanlı servisler ile Ar-Ge odaklı ürünler geliştiriyor.