Orhan Kemal 100 Yaşında
Kas 28, 2014


Türk Edebiyatının değerli kalemi Orhan Kemal, doğumunun 100. yılında İTÜ'de anıldı.

İTÜ Türk Dili Bölümü tarafından düzenlenen edebiyat söyleşisi, 26 Kasım 2014 Çarşamba günü Ayazağa Yerleşkesi - Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Aslı Kantarcı’nın moderatörlüğünü üstlendiği söyleşiye, Orhan Kemal'in en küçük oğlu Işık Öğütçü ve Şair Haydar Ergülen konuşmacı olarak katıldı. Orhan Kemal'in ölümsüz eserlerinin, üretken kişiliğinin, edebiyatımıza kazandırdıklarının konuşulduğu ve anıların paylaşıldığı söyleşiye İTÜ’lü öğrencilerin ilgisi büyüktü.

orhan kemal soylesi

‘Yazı emekçisi’

İTÜ Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Aslı Kantarcı, Orhan Kemal’in yaşam hikâyesinden kesitler sunduğu konuşmasını, usta kalemin eserlerinden alıntılarla süsledi. Kantarcı, “29 roman, 19 öykü kitabı, anı, inceleme, röportaj, oyun, sonra sinema filmleri, şimdi diziler… Bu eserlere ve bugüne yansımalarına bakıldığında, koskoca bir Orhan Kemal evreni ile karşı karşıyayız. Her şeyden önce, bunca üretmiş olması, yazmış, yazmış, yazmış olması çarpıyor insanı. Herkesin defalarca dile getirmiş olduğu gibi, bir yazı emekçisi, Orhan Kemal… 100. yaşı kutlu olsun” diye konuştu.

orhan kemal soylesi2

‘Sinema yeni keşfetti’

Orhan Kemal’in en küçük oğlu 1982 İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu Işık Öğütçü ise babası ile ilgili 14 yıldır çalışma yaptığını ve hakkında 8 kitap yazdığını söyledi. Mühendislerin edebiyatla haşır neşir olması gerektiğinin altını çizen Öğütçü, babasının anısını yaşatmak adına  Beyoğlu-Cihangir’de 2000 yılında Orhan Kemal Müzesi’nin kurulmasına öncülük ettiğini söyledi. “Babam, coşkulu ve sürekli yazan ama yazması ile kazandıkları arasında uçurum olan bir insandı” diyen Öğütçü, Türk Sineması’nın 100. Yılında Orhan Kemal’in yeni yeni keşfedildiğini, yapıtlarının dizi ve filmlere çevrildiğini aktardı.

orhan kemal soylesi3

‘Onu büyük yazar yapan insan sevgisidir’

Şair Haydar Ergülen ise “Çocukluğum Orhan Kemal’i okumakla geçti.  Yapıtları insan sevgisi ile doludur. Yapıtlarındaki bu insan sevgisi ve eşitlik gibi kavramlar onu büyük yazar yapan olgulardır” dedi. Ergülen, Orhan Kemal’in hikâyelerinin beğeniyle okunmasını eserlerinde diyaloğa yer vermesine ve keskin bir gözlem gücü ile toplumu ayrıntılı bir şekilde incelemesine bağladı. Günümüz yazarlarına yeterince muhalif olmadıkları eleştirisini getiren Ergülen, şöyle konuştu:

“Orhan Kemal, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Aziz Nesin gibi büyük yazarlar her zaman iktidarla arasına mesafe koymuşlardır. Halkın yanında durmuşlardır. Günümüz yazarlarının ise bu anlamda yeterince muhalif bir duruş sergileyememişlerdir.”

Etkinlik, Öğütçü ile Ergülen’e teşekkür plaketlerinin sunulması ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.