Teknoloji KOBİ’leri İTÜ GATE ile Dünyaya Açılıyor
Ara 22, 2014


İTÜ ARI Teknokent’in en yeni programı “İTÜ “GATE Start-Up Challenge” programı, vizyonu ölçeğinden büyük olan yolun başındaki teknoloji şirketlerine büyük bir fırsat sunuyor. Bu yıl İTÜ ARI Teknokent ekosistemindeki 17 aday şirket arasından seçilen 8 firma, Chicago’da başlayıp San Francisco’da devam edecek uluslararası iş geliştirme yolculuğuna çıkacak. 12 Ocak 2015’te başlayacak süreç, yaklaşık bir ay sürecek. Firmalar, global yatırımcılarla buluşarak iş ortaklığı görüşmeleri yapma, şirketlerini ve teknolojilerini globalleştirme olanağı elde edecek.

Uluslararası ağlara açılma, eğitim ve kamp programı, yurtdışı iş geliştirme desteği ve yabancı yatırımcılarla buluşma fırsatlarını bir arada sunan İTÜ GATE Start-Up Challenge Programı’nın ABD’ye gidecek ilk katılımcıları belli oldu. İTÜ ARI Teknokent ekosistemi içinde, hızlı bir teknolojik ve ekonomik gelişim gösteren şirketlerden; “BODRU, BORDA, INGENIOUS, INVENT, NANOKOMP, RASYONET, SBS ve SENTROMER” toplam 17 aday şirket arasından seçilerek, ABD’ye gidecek firmalar olmaya hak kazandı.


Dünyanın önde gelen girişimcilik üsleri

İTÜ GATE Start-Up Challenge Programı için seçilen şirketler, ABD’deki iş geliştirme faaliyetlerini, dünyanın en önemli girişimcilik merkezlerinden olan Chicago 1871 ve San Francisco’daki Parisoma’da, İTÜ ARI Teknokent tarafından sağlanan modern çalışma ortamlarında yürütecek. 12 Ocak 2015’ten itibaren Chicago, 24 Ocak 2015’ten itibaren ise San Francisco’da yatırımcılarla buluşma olanağı elde edecek firmalar, yurtdışı iş geliştirme faaliyetlerine yönelik toplantılar gerçekleştirecek. 19 Ocak 2015’te Chicago 187’de, 5 Şubat 2015’te de San Francisco Parisoma’da “Sunum Günleri” düzenlenecek. Dünyanın en önemli girişimcilik üssü kabul edilen ve birçok başarılı girişim hikâyesine ev sahipliği yapan bu iki merkezde, uluslararası girişimciler ile aynı çalışma ortamını soluma fırsatı elde edecek firmalar, eşsiz bir deneyim kazanacak. 

Hazırlık eğitimleri kasımda başladı

Şirket temsilcileri ABD yolculuğu öncesi, iş modeli geliştirmeden pazar araştırmasına kadar birçok konuyu kapsayan mini MBA eğitimi ile uluslararası uzmanlardan mentorluk ve danışmanlık destekleri aldı. 22 Aralık’ta başlayan ABD Planlama Kampında ise İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in gücüyle uluslararası ağlara açılma ve kendi sektörlerinden doğru yatırımcılarla tanışma imkanı yaratacak randevu organizasyonları yapılıyor.

 
‘Hedef yeni dünya markaları, başarı hikayeleri’

Programın, “KOBİ ölçeğinde ve ar-ge süreçleri sonucunda ürünleri hazır hale gelmiş” firmaları hedeflediğini belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, “Teknoloji tabanlı KOBİ’lerimizin dünya pazarına açılarak, dünya markası olma yolunda uluslararası yatırım almalarını ve Türkiye’ye katma değer yaratacak, başarı hikayeleri oluşturmalarını hedefliyoruz” dedi.

İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz da “Türk girişimcileri ABD’yle tanıştıran bu programda, genç yenilikçi şirketler dört kriter üzerinden değerlendiriliyor. Bunlar; küresel bir soruna çözüm arama gayreti, satmaya hazır olmak, İngilizce konuşma becerisi ve genç yenilikçi şirkete tam zamanını ayırabilmek. İTÜ GATE Start-Up Challenge Programı’na katılacak firmalar ile birlikte çalışarak, dünyaya açılmanın kapısında, uluslararası tecrübeye sahip, çoğunluğu yurt dışında ve özellikle ABD’de çalışan profesyoneller tarafından sağlanacak destekler ile  ümit vaat eden yeni şirketlerin geliştirilmesi ve ABD pazarına tanıtılmasını hedefliyoruz” dedi.