"Süsün Ardı" Sergisi İTÜ RSG'de
Oca 05, 2015


İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi, 2015’in ilk sergisinde sanatseverleri süs kavramını sorgulamaya ve alışılmışın dışında işler görmeye davet ediyor. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülname Turan’ın betonu ana malzeme olarak kullandığı işleri, 8 Ocak 2015 Perşembe günü saat 16.30'da ziyarete açılıyor.

“Malzemenin özüne riayetin tasarım dürüstlüğü açısından arzulanırlığı
betonla ten ilişkisinin alışılmadık hissini de sorgulatıyor. Betonla tenin ilişkisi
arafta kalmış, denenmekle denenmemek arasında.”

“Süsün Ardı” adını taşıyan sergi; mumluk, kolye, küpe gibi birçok tanıdık süs nesnesine farklı bakmayı ve üzerine düşündürmeyi hedefliyor. Sergide öne çıkan malzeme ise beton. Serginin düşünsel alt yapısı, betonun nasıl kullanıldığına bağlı olarak yapay çevre içinde farklı anlamlar taşıdığı ve estetik deneyim yaşattığı kabulü üzerine kurgulanıyor. İşlevsel objelerden takılara farklı işlerin yer aldığı sergide, betonun tenle buluşmasının yarattığı deneyim ve malzemenin olanakları araştırılıyor.

“Betonun mücevherlerde ya da daha düşük değer çağrışımı olan takılarda kullanımı,
bu malzemenin belki de insan bedenine en fazla yakınlaşabildiği nokta
olarak karşımızda duruyor.”

Sergide yer alan çalışmalar ile “İnsan bedenini arada belirli bir boşluk ve mesafeyle sarıp sarmalamasına alıştığımız beton bedene ne derece yaklaşabilir? Betonla bedenin ve bir sonraki aşamada tenin temasının az rastlanırlığı nedendir? Bu az rastlanırlık kırılabilir mi? Nasıl kırılır ve nasıl tersine döner? Beton en son raddede nasıl ve ne derece kişiselleşebilir? Mimarlıkta, kent mobilyalarında ve diğer birçok kent donanımında brütal ve çıplak kullanımına alışılan beton, tene ne derece yaraşır?” gibi sorulara da yanıt aranıyor.

Gülname Turan Hakkında

Gülname Turan 1977 yılında İstanbul'da doğdu. İTÜ'de tamamladığı Endüstri Ürünleri Tasarımı lisans eğitiminin ardından Sanat Tarihi doktorası yaptı. 2009 yılında başladığı İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyeliği görevini sürdürüyor. Uzmanlık ve ilgi alanları; tasarım tarihi, zanaatler, geleneksel üretim teknikleri, ürün-kültür ilişkisi olan tasarımcı öğretim üyesi, hem stüdyo dersleri hem de mücevher tasarımı ile tarih ve eleştiri grubu dersleri veriyor. Çeşitli firmalara danışmanlık da yapan Doç. Dr. Turan, özellikle değerli maden dışında alternatif malzemeleri beden ve çevresiyle ilişkilendiren uygulamalar yapıyor.

İTÜ RSG web sitesi için tıklayınız.