Betona Yeni Yorumlar Getiren "Süsün Ardı" Ziyarete Açıldı
Oca 09, 2015


İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG), 2015’in ilk sergisinde sanatseverleri süs kavramını sorgulamaya ve alışılmışın dışında işler görmeye davet ediyor.


İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülname Turan’ın betonu ana malzeme olarak kullandığı işleri, 8 Ocak 2015 Perşembe günü verilen davetle ziyarete açıldı. Açılışa Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, sanat ve akademi dünyasından birçok isim ile öğrenciler katılırken, Turan’ın ailesi ile ebrunun duayen ismi Hikmet Barutçugil ve eşi Füsun Barutçugil de sanatçıyı yalnız bırakmadı.


Konuklar öncelikle, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Ayşegül Aral’ın adeta kulakların pasını silen mini konserini dinledi.


Ardından Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca açış konuşması yaptı. Serginin hem şaşırtıcı hem hayranlık uyandırıcı olduğunu vurgulayan, en çok yapı malzemesi olarak görmeye alışılan betonun bambaşka biçimlere büründüğünü söyleyen Karaca, Turan’ın başarısını ve yeteneğini tebrik etti.


Doç. Dr. Gülname Turan ise sert hava koşullarına karşın açılışa katılan çok sayıda konuğa minnettar olduğunu belirtti. Başarısında ailesinin önemli payı olduğunu vurgulayan Turan,  verdikleri manevi destek için annesi, eşi ve çocuklarına teşekkür etti. Turan, RSG ekibinin de çok kıymetli bir emek harcadığına işaret ederken, 5 Şubat’a kadar açık kalacak serginin severek gezilmesini diledi.


Konuklar, sergideki çalışmaları ilgiyle inceledi. Galeride, sergiye ilişkin Turan ile yapılan röportajı izleme fırsatı sunulurken, beton – beden ilişkisi üzerine sanatçının yorumlarını okumak ise rehber niteliği taşıdı.


RSG ziyaretçi defterine de gece boyunca övgü dolu mesajlar yazıldı.


Haftanın Her Günü Açık

İTÜ RSG, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi - Rektörlük Binası giriş katında yer alıyor. Her ay yeni bir sergiye ev sahipliği yapan galeri, haftanın her günü gezilebiliyor. İTÜ dışından dileyen tüm sanatseverlere açık olan galeri, ücretsiz olarak ziyaret ediliyor.


Sergi Hakkında

“Süsün Ardı”; mumluk, kolye, küpe gibi birçok tanıdık süs nesnesine farklı bakmayı ve üzerine düşündürmeyi hedefliyor. Sergide öne çıkan malzeme beton. Serginin düşünsel alt yapısı, betonun nasıl kullanıldığına bağlı olarak yapay çevre içinde farklı anlamlar taşıdığı ve estetik deneyim yaşattığı kabulü üzerine kurgulanıyor. İşlevsel objelerden takılara farklı işlerin yer aldığı sergide, betonun tenle buluşmasının yarattığı deneyim ve malzemenin olanakları araştırılıyor. Sergi, 5 Şubat’a kadar ziyarete açık kalacak.

susun ardi 4

Beton Bedene Ne Kadar Yaklaşabilir?

Sergide yer alan çalışmalar ile “İnsan bedenini arada belirli bir boşluk ve mesafeyle sarıp sarmalamasına alıştığımız beton bedene ne derece yaklaşabilir? Betonla bedenin ve bir sonraki aşamada tenin temasının az rastlanırlığı nedendir? Bu az rastlanırlık kırılabilir mi? Nasıl kırılır ve nasıl tersine döner? Beton en son raddede nasıl ve ne derece kişiselleşebilir? Mimarlıkta, kent mobilyalarında ve diğer birçok kent donanımında brütal ve çıplak kullanımına alışılan beton, tene ne derece yaraşır?” gibi sorulara da yanıt aranıyor.


Gülname Turan Hakkında

Gülname Turan 1977 yılında İstanbul'da doğdu. İTÜ'de tamamladığı Endüstri Ürünleri Tasarımı lisans eğitiminin ardından Sanat Tarihi doktorası yaptı. 2009 yılında başladığı İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyeliği görevini sürdürüyor. Uzmanlık ve ilgi alanları; tasarım tarihi, zanaatler, geleneksel üretim teknikleri, ürün-kültür ilişkisi olan tasarımcı öğretim üyesi, hem stüdyo dersleri hem de mücevher tasarımı ile tarih ve eleştiri grubu dersleri veriyor. Çeşitli firmalara danışmanlık da yapan Doç. Dr. Turan, özellikle değerli maden dışında alternatif malzemeleri beden ve çevresiyle ilişkilendiren uygulamalar yapıyor.