İTÜ TMDK’dan Dev Sesleri Buluşturan CD'ler
Mar 04, 2015


İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK), kuruluşunun 40. Yılına özel 3 albümlük bir arşiv serisi hazırladı. Türkiye’nin coğrafi ve kültürel zenginliğini yansıtan, müziğimizin kronolojik bir özeti olma niteliği taşıyan CD’ler için birçok usta sanatçı bir araya geldi.

İTÜ TMDK 40. Yıl kutlamasına özel, Türk Halk Müziği, Klasik Türk Müziği ve Çoksesli Makam Müziği türlerinde olmak üzere 3 albüm hazırladı. İTÜ TMDK Orkestrası ile usta sesleri buluşturan albümler için, Türkiye’nin ve müziğimizin zenginliğini yansıtacak nitelikte özel bir repertuvar çalışması yapıldı.

Dört Bir Yandan Türküler Pür Nida’da

THM türündeki Pür Nida, Anadolu’nun derin köklerinden beslenen halk türküleriyle yurdun dört bir yanından renkler taşıyor. Sanat Yönetmenliğini İTÜ TMDK Müdürü Prof. Adnan Koç’un yaptığı albüm için Erzurum'dan Yozgat'a, Kırıkkale'den Kütahya'ya farklı bölgelerden 15 türkü seçildi. Türküleri; Zara, Volkan Konak, Erol Parlak, Cem Doğan, Cengiz Özkan, Nursaç Doğanışık, Erdal Erzincan, Sevcan Orhan, Orhan Hakalmaz, Cumali Özkaya, Adile Kurt Karatepe, Celal Bakar, M. Salih İnan, Deniz Güneş ve Fatma Şahin seslendirdi.


Meşk-i Safa ile Tarihe Yolculuk

Klasik Türk Müziği albümü Meşk-i Safa ise sanat müziğinin zengin varlığından yapılan titiz bir seçkiyle hazırlandı. Sanat Yönetmenliğini Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban’ın üstlendiği ve kronolojik bir repertuvara sahip olan albüm, Klasik Türk Müziğinin geçmişten bugüne uzanan birbirinden güzel şarkılarını aynı CD’de topladı. Şarkıları; Münip Utandı, Esma Başbuğ, Çiğdem Yarkın ve Adnan Çoban seslendirdi.


Aşkname Yakında Satışta

Çoksesli Makam Müziği türündeki Aşkname’nin ise yayına hazırlık aşaması sürüyor. Aşkname’nin Sanat Yönetmenliğini, İTÜ TMDK Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Coşkun Toksoy yürütüyor. Aşkname de kısa süre içinde serinin 3. albümü olarak satışa sunulacak. 

Başarılı Başlangıç

Pür Nida ve Meşk-i Safa, 3 Mart itibariyle mağaza raflarında ve dijital platformlarda satışa sunuldu. iTunes, TTNET Müzik, Turkcell Müzik, Deezer, Spotify gibi önemli dijital müzik platformlarının tümünden ulaşılabiliyor.

Yayına girdiği andan itibaren büyük ilgiyle karşılanan albümlerden Pür Nida, iTunes en çok dinlenen albümler listesinde ilk 10'da yer aldı.Pür Nida özel bookletiyle iTunes’da

Meşk-i Safa özel bookletiyle iTunes’da

TTNET Müzik: Pür Nida   Meşk-i Safa

Turkcell Müzik: Pür Nida  Meşk-i Safa

Spotify: Pür Nida   Meşk-i Safa

Deezer: Pür Nida   Meşk-i Safa