İTÜ’lülerin Yeni Gururu ARUNA Ağustosta Türkiye Turunda
Nis 01, 2015


Türkiye Ağustos 2015’te, ülkenin ilk 4 kişilik güneş enerjili arabası “ARUNA” ile tanışacak. Kilometrede 1 kuruşluk enerji yakan ARUNA, 70 km/saat hızla giderken, ev tipi su ısıtıcısı kadar enerji harcıyor. Türkiye’nin en fazla kupaya sahip güneş arabası ekibi unvanına sahip İTÜ Güneş Arabası Takımı (İTÜ GAE) yeni araç için hem heyecanlı hem de iddialı: “ARUNA ile yerli otomobil çalışmalarının ciddileşmesine katkıda bulunacağımıza inancımız tam.”

Ağustos ayında İstanbul’dan başlayarak Türkiye turuna çıkacak ARUNA, 16 il gezdikten sonra tekrar İstanbul’a dönecek. Ekimde ise kıtalar aşıp Avusturalya’ya gidecek ve ülkemizi 1987’den bu yana düzenlenen World Solar Challenge yarışlarında temsil edecek. İTÜ’lülere ve ülkemize yeni bir gurur yaşatmayı hedefleyen öğrencilerimiz, “Avusturalya’daki 3 bin km’lik  WSC yarış parkurunu bitirebilen ilk Türk ekibi olarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve elektrikli araç teknolojileri konusunda geldiği noktayı göstermek istiyoruz” diyor.

ARUNA için farklı bölümlerden 26 İTÜ öğrencisi çalışıyor. Projelerini ve hedeflerini, İTÜ GAE Ekip Lideri Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğrencimiz Burak Oklar ve İTÜ GAE Organizasyon Sorumlusu İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencimiz Murat Kütük anlattı:


“Güneş Enerjili Aile Aracı” Türkiye için bir ilk olacak ve dünya çapında yarışacaksınız. Ekibe neler hissettiriyor?
- İlk olması hem bizim ekibimiz hem de üniversitemiz için önemli bir tanıtım kaynağı olacak o yüzden heyecanlıyız. 10 sene boyunca tek kişilik 7 araç ürettik. 4 kişilik bir araç üretecek deneyimimizin olmaması bizim için dezavantajdı. Tasarım başlayınca çok da eksiğimiz olmadığını gördük. Sadece bazı şeyleri değiştirmemiz gerekiyordu. Başta bizi korkutsa da şu anda öyle bir korkumuz kalmadı, çalışmalara doludizgin devam ediyoruz. Katılacağımız World Solar Challenge (WSC), Avusturalya’da 18-25 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenecek. Yarış 3 farklı sınıfta düzenleniyor. Geçmişte Challenger sınıfında yarışıyorken, şu anda Cruiser sınıfına geçtik. Birkaç takımın daha bu sınıfa geçmesini bekliyoruz. Oldukça heyecan verici bir konsept. Tek kişilik araçlardan sonra yarışa ilaç gibi geldi.

Aracın hangi aşaması daha çok uğraş istiyor? Tasarım boyutu mu, üretim safhası mı?
- Kabuk tasarımı konusunda epey problem yaşadık. Aracımızın özgün bir tasarıma sahip olmasını istedik. Bu süreçte birçok aracı inceledik; çizgileri nasıl, aerodinamik özellikleri nasıl, birçok araçtan feyz aldık. Bu güne kadar ürettiğimiz araçların verimli olması için aerodinamik olması ön planda idi. Bu aracımızda fonksiyonellik de önem kazandı.

- Bu tip aracın dünyada örnekleri var mı? 
World Solar Challenge yarışları 1987’den bu yana 2 senede 1 defa olmak üzere Avusturalya’da düzenleniyor. Bochum Üniversitesi 2011 yılında ilk defa sıradan güneş enerjili araç tasarımlarının dışına çıkarak Cruiser sınıfında bir araç ürettiler ve büyük beğeni topladılar. BOcruiser adlı araçlarına atıfta bulunarak Cruiser sınıfı eklendi. Bochum Üniversitesi araçlarını 4 kıtada toplam 23 bin km sürerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 2013 yılında Eindhoven Üniversitesi Amerika turu gerçekleştirdi. New South Wales Üniversitesi de ürettikleri araçla başka bir dalda Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Şu anda da araçlarını yollarda yasal olarak kullanabilmek için çalışmalar yapıyorlar. Yeni bir sınıf olmasına rağmen dünyada birçok örneği var.


‘Temmuz’da yürür hale gelecek’

ARUNA’nın özelliklerini anlatır mısınız?
- World Solar Challenge kurallarına göre 6 metrekare güneş paneli sınırımız var. Bu aracımızda yaklaşık olarak 5 metrekare kullanacağız. Bu da bize anlık olarak maksimum 1.2 kW güç sağlıyor. Yaklaşık 11 saatte sadece güneş enerjisi ile şarj edebiliyoruz. Oldukça büyük bir akü grubu olması nedeniyle uzun sürüyor. Alternatif olarak atölyemizde kuracağımız 7.5 kW’lık şarj ünitesi ile 2 saatte şarj etmeyi planlıyoruz. Amacımız 70 km/saat hızla giderken, güneşten enerji almadan yaklaşık 500 km yol almak. Bu hızla giderken evde kullanılan bir su ısıtıcısı kadar güç harcıyoruz. Katılacağımız yarışın kuralları gereği 60 kg’lık bir lityum-iyon bataryaya sahibiz. Bu miktar normal bir araç için oldukça düşükken ARUNA için normal kullanımda 500 km’lik menzil demek. Bunda aracımızın günlük araçlara göre 3 kat daha aerodinamik olmasının çok büyük etkisi var.

Benzinli araca göre maliyet kıyaslaması yapılabilir mi?
- Aslında değişen akaryakıt fiyatları düşünüldüğünde km/kuruş hesabı yapmak çok sağlıklı bir yöntem değil ancak petrol fiyatlarının oldukça düşük olduğu şu dönemde bile km/kuruş oranında oldukça ileride olduğumuzu söyleyebiliriz. Ortalama bir benzinli aracın 7 lt/100 km yakıt tükettiğini düşünürsek kilometrede 30 kuruş yaktığını görüyoruz. Aruna ise kilometrede 1 kuruşluk bir elektrik tüketiyor. Bu hesaba güneşten alınan ve geri kazanımlı fren sistemi (regenerative brake) de eklendiğinde bu miktar 0.8 kuruşa kadar düşüyor.

Araç şu anda hangi aşamada?
- Aruna’nın tasarımı 2015 ocak sonunda bitti ve kalıp üretimi için ana sponsorumuz Hexagon Studio’ya teslim edildi. Bir aksilik olmazsa nisan başında kalıplarımız elimizde olacak ve karbonfiber gövdenin üretimine başlayacağız.  Elektronik devre kartlarımız elimize ulaştı, elektik ekibimiz tüm sistemi hazır hale getirmek için üzerinde çalışıyor. Mekanik tasarımlar da sona ulaşmak üzere ve üretime gönderilecek. Haziran ayının montaj ayı olarak geçmesini planlıyoruz. 1 Temmuz’da ise aracımızı yürür hale getireceğiz.


‘ARUNA Geliyormuş!’

Araç tamamlandıktan sonra Türkiye Turuna çıkacaksınız…
- WSC’a gitmeden önce Türkiye’de 6 bin km yol alarak WSC mesafesini iki kere turlamak istiyoruz. Aynı zamanda sponsorlarımızın, aracımızın ve İTÜ’lülerin çalışmalarının tanıtımı için de bir fırsat olduğuna inanıyoruz.

Tur ne zaman başlayacak?
-Türkiye Turumuzu ağustos ayının ikinci haftası başlatmayı planlıyoruz. Şu an tahmini başlangıç tarihimiz 10 Ağustos olarak düşünülüyor.

Güzergâh belli mi?
- Tanıtımı İstanbul’dan başlatarak FSM köprüsünü geçeceğiz ve Ankara’ya doğru yol alacağız. Sonrasında Samsun, Trabzon, Erzurum, Erzincan, Sivas, Malatya, Gaziantep, Adana, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Bursa, Çanakkale ve Edirne’den geçerek tekrar İstanbul’a döneceğiz. Turun son ayağı olan Edirne-İstanbul arasını güneş battıktan sonra kat ederek güneş arabasının gece de yol alabildiğini göstermek istiyoruz.

Tur için özel bir bilgilendirme ya da gidilen illerde etkinlik düşünüyor musunuz?
- Tur öncesinde kapsamlı bir tanıtım programı gerçekleştireceğiz. İstanbul çapında billboardlarda ve yazılı-görsel basında çokça yer alarak halkımıza “Aruna geliyormuş!” dedirtmek istiyoruz. Gittiğimiz her ilde de şehir merkezi veya sembolik bir yerde tanıtım gerçekleştirmeyi planlıyoruz.


‘Çölde mahsur da kaldık, kaza da yaptık’

10 yılda çok önemli başarılar kazandınız. Ekibinizde hiç bitmeyen bir istikrar ve heyecan var. İTÜ GAE’nin farkı ne?
- 2014 TÜBİTAK Formula-G yarışına 18 kişi katılmıştık. 5 arkadaşımız ayrıldı. Bu sene birçoğumuz son sınıfa geçecek ya da mezun olacak. Bu nedenle ekibin devamlılığını sağlamak için ekibimize 13 arkadaşımız daha katıldı. Şu an 26 kişiyiz. Farkımıza gelince; hangi bölümden gelirse gelsin ekipte herkesin heyecanı üst düzeyde tutuluyor. Sağlıklı ve doğru bir iş bölümü yapılıyor. Burada güzel bir aile ortamımız var. Hani siz üstünüze düşen görevi yapmazsanız kardeşiniz üzülecek duygusu yaşıyorsunuz... O da çalışma hevesinizi hep canlı tutuyor. Ayrıca tecrübeli üyeler yeni üyelere büyük destek verip, bilgi aktarımı yapıyorlar. İTÜ GAE’nin en büyük farkı bu...

Sadece proje bazlı değil akademik odaklı da çalışıyorsunuz. Bu anlamda da önemli bir başarıya ulaştınız.
-Evet, akademik çalışmalarda en üst düzeye 2013 yılında ulaştık. Budapeşte’de bir konferans gerçekleştirdik ve İngilizce dergi makalesi yazdık. Şu an yayınlanma işlemi sürüyor. Özellikle bitirme tezlerine çok önem veriyoruz. Bu sene Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde düzenlenecek Kompozit Konferansına bir bildiri yazıyoruz. Her sene bir akademik yayın çıkarmaya özen gösteriyoruz. Bu konuda hocalarımızın payı oldukça büyük. Öğrenciler olarak hem derslerle uğraşıyoruz, hem projeye vakit ayırmamız gerekiyor. Aslında projeyle uğraşıyoruz, derslere vakit ayırmamız gerekiyor. Hocalarımız akademik yayın konusunda bizi teşvik ediyor. Biz de bundan memnunuz, bu şekilde anılmak çok hoş bir duygu.

10. yılda en önemli hedefiniz nedir?
- Öncelikli hedefimiz aracı yollara çıkarmak ve Türkiye Turunu başarıyla tamamlamak. Sonrasında ise 3 bin km’lik WSC yarış parkurunu bitirebilen ilk Türk ekibi olarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve elektrikli araç teknolojileri konusunda geldiği noktayı göstermek istiyoruz.

Aslında çok yorucu, zahmetli, uzun süren çalışmalardan bahsediyoruz. Çalışmaların sürdürülebilmesi için fedakârca çalışılması gerektiği çok açık… 
- Kesinlikle doğru, zaman zaman bizi olumsuz etkileyen şeyler de yaşıyoruz. Mesela; 2013 yılında Avustralya’da gerçekleşen yarışta araca yanlış yağ konulmasından dolayı yarış aracına eşlik eden aracımızda yangın çıktı ve arkadaşlarımız çölde mahsur kaldı. Bu bizi etkileyen bir olay oldu. Bir diğer olay ise 2014 TÜBİTAK Formula-G yarışı öncesinde yaşadık. Aracın tüm testlerini yaptıktan sonra Etiler yolunda bir test daha yapma kararı aldık. Test sırasında virajı alamayarak kaza kaptık. Yarışa iki haftamız vardı. Biz bu iki haftalık sürede biraz dinlenmeyi umarken tekrar çalışmaya başladık ve aracımızı eski haline getirdik. Yarış haftası da şansımız yaver gitmedi. Ekip üyelerimiz ilk defa yarışıyordu, tecrübesizdik. Sıralama turlarında birkaç spin attık ve bunun sonuncunda final yarışına 11. sırada başladık.  Tüm bu olumsuzluklara rağmen yarışı 2. sırada tamamladık.‘Dünyadaki örneklerden farklıyız’

Yanınızda yer almayı düşünen sponsor firmalara çağrınız var mı?
- Bu araç Türkiye’de bir ilk olacak. 4 kapılı sedan bir araç olması yönüyle dünyadaki örneklerden de farklılaşıyoruz. Biz yapabileceğimize inanıyoruz. Sadece vaatlerle gitmiyoruz, elimiz oldukça güçlü. Aracı üretmeye başladık ve 1 Temmuz’da yola çıkacağız. Sponsor olan firmalar için büyük bir tanıtım imkânı olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda da Türkiye’nin en başarılı öğrenci projelerinden birine destek vermiş olacaklar.

Görüşülen bir firma var mı? Seri üretim çok uzak bir ihtimal mi?
- İTÜ bünyesinde yer alan ve kar amacı gütmeyen bir öğrenci projesi olarak Aruna’yı seri üretime geçirmemiz mümkün değil maalesef. Ancak planladıklarımızı başarıyla gerçekleştirdiğimiz takdirde gerçekten de günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek bir otomobil ortaya çıkaracağız. Belki babayiğit olamayacağız ancak Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarına damga vuracağımıza ve kamuoyunun konuya bakışını değiştirerek yerli otomobil çalışmalarının ciddileşmesine katkıda bulunacağımıza inancımız tam.