800 Robotun Yarıştığı İTÜRO’15 Sona Erdi
Nis 13, 2015


İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından bu yıl 9. kez düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları 11 Nisan 2015 Cumartesi günü gerçekleştirilen final ile sona erdi. 

insansi_robot

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde 3 gün süren İTÜ Robot Olimpiyatları, robotik alanda çalışan öğrencileri, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini bir araya getirirken çok sayıda panel, seminer ve atölye çalışmasına da ev sahipliği yaptı.


Farklı yaş gruplarından binlerce kişinin ziyaret ettiği olimpiyatlarda, 800 robot yarıştı. Yarışmalar; “Çizgi İzleyen, Basketbol, Mikro Sumo, Yangın Söndüren, Merdiven Çıkan, Labirent, Renk Seçen, Kendini Dengeleyen, Senaryo ve Serbest” olmak üzere 10 kategoride yapıldı. 

 

Eray’dan yine derece

Küçük robot dâhileri, her yıl olduğu gibi yine olimpiyatların en ilgi çekici yarışmacıları oldu. Daha önce İTÜ Robot Olimpiyatları dahil 6 yarışmada birincilikler alan 12 yaşındaki Eray Aktokluk, tasarladığı üç ayrı robotla labirent, yangın, basketbol ve renk seçen olmak üzere 4 kategoride yarıştı. Eray, Labirent ve Yangın Söndüren kategorilerinde birincilik, basketbol kategorisinde ikincilik elde etti.

Eray Aktokluk

9. İTÜRO’da kategoriler ve ilk 3 dereceyi alanları görmek için tıklayınız.