Egzoz Projesinde Yüzde 93’lük Başarı
Nis 27, 2015


İTÜ Prof.Dr. Adnan Tekin Malzeme Bilimleri ve Üretim Teknolojileri Uygulama Araştırma Merkezi ile İstanbul Elektrik Tünel Tramvay İşletmeleri’nin (İETT) ortaklaşa yürüttüğü “İstanbul’daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi” adlı projenin çalıştayı, 17 Nisan Cuma günü Maden Fakültesi - İhsan Ketin Konferans Salonunda yapıldı.


“İstanbul ve Çevresinde Enerji ve Emisyon Kontrolü”başlığıyla düzenlenen çalıştay; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, İETT Ulaşım Teknolojileri Daire Başkanı Recep Kadiroğlu, İETT Teknoloji Geliştirme Müdürü Ensar Kızılaslan, Otobüş A.Ş. Genel Müdür Abdullah Yasir Şahin, İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Toros, Hexagon Studio Motor Tasarım Mühendisi Furkan Kelasovalı, İSTEEK Proje Danışmanı Mustafa Yıldırır ve İSTEEK Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Cüneyt Arslan’ın katılımı ve sunumlarıyla gerçekleştirildi.

İSTEEK Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Cüneyt Arslan ve Proje Danışmanı Mustafa Yıldırır’ın yaptığı teknik sunumlarda, yapılan çalışmalardan elde edilen veri ve sonuçlar katılımcılarla paylaşıldı. Proje çıktıları neticesinde, egzoz sistemi ve filtrelerdeki kirliliğin ortadan kaldırılmasını hedefleyen çalışmanın % 93 başarıya ulaşıldığı bilgisi aktarıldı.

Çalıştay, katılımcılara fidan sertifikası takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.