İTÜ'den Yıldız Holding ile İş Birliği
May 01, 2015


İTÜ, güçlü üniversite – sanayi iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Yıldız Holding ile akademik iş birliği protokolü imzalayan üniversitemiz, hem lisans hem de lisansüstü öğrencilerimize önemli avantajların kapısını da açtı. Protokol sayesinde, lisansüstü eğitim çalışmaları, ar-ge projeleri ve üniversite-sanayi iş birliğinde yeni ufuklar açacak ortak akademik çalışmaların yürütülmesi, iş ve staj olanakları sağlanması amaçlanıyor.


“İTÜ – Yıldız Holding Akademik İş Birliği Protokolü”nün imza töreni, 30 Nisan 2015 Perşembe günü Rektörlüğümüzde gerçekleştirildi. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, imza töreni öncesi ilk olarak Kimya Metalurji Fakültemize gitti, ardından da Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca'yı makamında ziyaret etti. 


Rektörümüz Ülker'e, İTÜ'nün 1773'ten bugüne kesintisiz ulaşan tarihi, ürettiği değerler ve bugünkü çalışmaları hakkında bilgi verdi. Editörlüğünü Rektörümüzün yaptığı üniversitemiz tarihi hakkındaki en kapsamlı çalışma olan 240. Yıl İTÜ Tarihi kitabı da günün anısına Ülker'e hediye edildi.


Ardından Senato Odasında imza törenine geçildi. İTÜ adına Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın, Yıldız Holding adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker’in imzaladığı protokol ile üniversite – sanayi iş birlikleri kapsamında çok aşamalı büyük bir iş birliği başlatıldı. Törene, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İbrahim Özkol, Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Kimya Metalurji Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Beraat Özçelik, Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Gürbüz Güneş, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Tayfun Kındap ile Yıldız Holding Global İnovasyon Başkanı Ahmet Anbarcı da katıldı.

‘250. Yıla Güçlü Adımlar’

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ’nün 250. Yılına doğru geri sayıma geçen bir üniversite olduğuna işaret ederek, “Amacımız tam bir araştırma ve inovasyon üniversitesi olarak İTÜ’yü geleceğe taşımak” dedi. Özellikle son 2 yıldır yeni atılan adımlarla girişimcilik ve inovasyonu destekleyen programlar geliştirdiklerine işaret eden Karaca, öğretim üyesi projelerine verilen destek miktarı ve proje sayısının artırıldığının da altını çizdi. Karaca, “Üniversiteyi anlayan bir sanayi, sanayiyi anlayan bir üniversite modeli kurmak arzusundayız. Ülke kalkınmasının sürdürülebilirliği için akademik ve endüstriyel gelişimin birbirini tamamlaması zorunludur” dedi.

Karaca, İTÜ’nün iş birliği anlaşmalarına hassasiyetle yaklaştığını, dünya markalarıyla somut ve başarılı adımlar atmayı tercih ettiğini belirterek, “Bu açıdan da Yıldız Holding ile birlikte yürüteceğimiz projelerin yeni değerler üreteceğine inanıyor, bunun için heyecan duyuyoruz. Dünyanın en eski üniversiteleri arasında yer alan yükseköğretimdeki aralıksız 242 yıllık tarihiyle İTÜ ve dünya pazarındaki prestijli konumuyla başarılı uluslararası markaları bünyesinde barından Yıldız Holding’in, akademik çalışmalar ve ar-ge faaliyetleri yürütmesine ilişkin bu protokolün, öncü bir rol üstlenerek yeniliklere kapı açması amaçlıyoruz” diye konuştu.


‘Omega-3 üzerine Almanya ile ortak çalışma’

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ise kurumların bilim ve akademi çevreleriyle dirsek temasında olmasının, birlikte ortak projeler üzerinde çalışmasının önemini vurguladı. Ülker, “Global bir gıda şirketi olarak akademik işbirlikleriyle topluma fayda sağlayacak işler yapmak ve bu konuda da öncü olmak istiyoruz. Dünyanın mücadele ettiği sorunlara çözüm bulabilmek için yeni yaklaşımlar gerekiyor. Geleneksel entelektüel alanlar global toplumun karmaşık sorularına cevap bulabilmek için değişiyor. Global sorunlara çözüm üretirken ancak el ele verdiğimiz ortak çözümler etkili oluyor” dedi.

İTÜ’nün gıda alanında yaptığı araştırmalarla dünyada saygın bir yere sahip olduğuna işaret eden Ülker, “Uzun yıllardır pek çok projede İTÜ’den destek aldık, birlikte araştırmalar yaptık. Bu çalışmayı şimdi bir protokolle kalıcı hale getiriyoruz. Protokolün ilk adımı olarak, uluslararası bilim, teknoloji ve sanayi paydaşlarının bir araya geldiği çok boyutlu bir çalışma üzerine yoğunlaştık.  Almanya’dan Kiel Üniversitesi ve Breko GmbH şirketi ile Türkiye’den İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Holding’in inovasyon şirketi NorthStar Innovation,  insanlardaki omega-3-yağ asitleri düzeyini arttırmayı hedefleyen fonksiyonel ürün üzerinde çalışacak” dedi.


Yeni ürünlere yön verecek

Gıda Mühendisliği Bölümümüz ile Yıldız Holding arasındaki ortak projeler kapsamında, son olarak yağ-su emülsiyonlarının stabilitesinin arttırılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmişti. Gıda bilimi ve teknolojisinin sınırlarını genişleten bu çalışma ile elde edilen bilimsel veriler, Yıldız Holding’in ilgili kategorilerinde ürün geliştirme ekipleri tarafından yeni ürün geliştirme çalışmaları için yön verici olmuştu. Bir başka ortak çalışma ise çikolatada doğal olarak bulunan ve çok sayıda bilimsel çalışma ile insan sağlığına olumlu etkisi kanıtlanmış olan bazı antioksidantların incelenmesine ilişkindi. Protokol ile benzer çalışmaların artırılması sağlanacak. Protokolün kapsadığı ortak çalışmalardan bazıları şöyle:

  • Yıldız Holding’de kısa dönem staj yapan İTÜ’lü öğrencilerden staj sonunda seçilenlere 1 yıl boyunca yarı zamanlı çalışma imkânı, eğitimini tamamlayan öğrencilere ise tam zamanlı işe alımlarda öncelik sunulacak. 
  • Yıldız Holding’in, ulusal ve uluslararası fonlarla desteklenen projelerinde öncelikli tercih İTÜ’lü öğretim üyeleri ile iş birliği yapılması olacak. 
  • Yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarını sürdüren İTÜ’lü öğrenciler, ortak ilgi alanına giren konularda Yıldız Holding tesis ve laboratuvarlarını kullanabilecek; tez çalışmalarını gerçekleştirmek için hammadde, sarf malzeme desteği alabilecek. 
  • Öğrencilerimiz, yüksek lisans çalışması boyunca 2 yıl süreyle, doktora çalışması boyunca 4 yıl süreyle Yıldız Holding bünyesinde yarı zamanlı çalışma hakkı kazanacak.
  • Gıda Mühendisliği Bölümümüz için Yıldız Holding tarafından pilot tesis ve laboratuvar kurulumu desteği sağlanabilecek.