İTÜ’den Havacılıkta Yeni Ar-Ge Adımı
May 11, 2015


Havacılık ve uzay teknolojilerinde Türkiye’nin önde gelen üniversitesi İTÜ, yeni bir ar-ge projesi daha başlattı. Dünyaca ünlü Safran Group (Aerospace-Defence-Security) ile anlaşma imzalayan İTÜ, yeni nesil uçak motorlarında kullanılacak malzemelerin geliştirilmesi için çalışacak.

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı - IDEF’15 kapsamında İTÜ – Safran Group arasında ar-ge anlaşması imzalandı.

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı - IDEF’15 kapsamında İTÜ – Safran Group arasında ar-ge anlaşması imzalandı. İmza törenine, Savunma Sanayi Müsteşarı Dr. İsmail Demir, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Safran Group Ar-Ge Müdürü Eric Bachelet katıldı. Anlaşma ile Safran Group, Türkiye’deki ilk üniversite-sanayi işbirliğini İTÜ ile gerçekleştirmiş oldu.

Öğrenciler için önemli fırsat

İTÜ ve Safran, yeni nesil uçak motorlarında kullanılacak seramik matrisli kompozit malzeme geliştirme çalışmaları yürütecek. Yüksek sıcaklık ortamında servis veren seramik matrisli kompozitlerin özelliklerini geliştirmek üzere yapılacak ar-ge çalışmaları, 2 yıl sürecek. Proje süresince farklı disiplinlerden araştırmacıların yanı sıra öğrencilerin de görev alacağı çalışmalar gerçekleştirilecek.

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı - IDEF’15 kapsamında İTÜ – Safran Group arasında ar-ge anlaşması imzalandı.Toplu fotoğraf

Çevre dostu havacılık

Projede nano-mimarilerin mevcut kompozitlerin yapısına eklenerek çok fonksiyonluluk elde edilmesi hedefleniyor. Hafifliklerinin yanı sıra mekanik ve ısıl dirençlerinden dolayı aranan kompozit malzemeler sayesinde yakıt tasarruflu ve çevre dostu bir hava taşımacılığına katkı sağlanması amaçlanıyor.