Profesyoneller Adaylarla Buluşuyor-2: Mehmet Altıoklar
Tem 02, 2015


İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri kapsamında düzenlenen “İş Dünyasının İTÜ’lüleri Adaylarla Buluşuyor” söyleşi dizisinin 2. gün konuğu, Yapımcı Mehmet Altıoklar oldu.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Mezunu olan, Türkiye’nin ilk modern sinema zincirini kuran, uzun yıllardır sinema salonu zincirlerinde üst düzey yöneticilik yapan ve halen M6 Film CEO’luğunu yürüten Mehmet Altıoklar, 2 Temmuz Perşembe günü İTÜ’lülerle ve adaylarla söyleşti. “İTÜ’yü kazanmak kolay değil, İTÜ’yü bitirmek hiç kolay değil” diyen Altıoklar, mühendislik eğitiminin getirilerini hayatının her alanında kullandığını, özellikle iş yaşamında zamandan ve maliyetten kazanma yollarını mühendislik birikimi sayesinde başardığını söyledi.

mehmet altioklar

‘İTÜ’ye yerleşebildiyse zaten artısı vardır’

Bilgisayar Mühendisliği eğitimini, yeni gelişmelere duyduğu meraktan seçtiğini anlatan Altıoklar, “Siz işe alımlarınızda öncelik sıralaması yapıyor musunuz” sorusuna, “Hangi pozisyonda olursa olsun benim için mühendis olması önemli ve önceliklidir. İTÜ bir tık daha öndedir. İTÜ’ye yerleşen öğrenci zaten fazlaya sahiptir, artısı vardır” yanıtını verdi.

‘Küba seyahati hayatımı değiştirdi’

Kariyerini, hayallerinin peşinden giderek şekillendirdiğini söyleyen Altıoklar, şöyle devam etti:

“2003 yılında yaptığım Küba seyahati hayatımdaki en önemli dönüm noktalarından biri oldu. O günlerde AFM sinemalarında CEO görevimi sürdürüyordum ve o güne kadar oldukça başarılı, yükselen bir kariyer yapmıştım. Profesyonel yöneticilikte yaşadığım tatmin beni çok mutlu etse de çalışma hayatımda daha büyük bir basamak atlamanın, daha zorlu bir kulvarda yarışa katılmanın eksikliğini hissetmeye başlamıştım. Aynı zamanda film endüstrisinin müşteriyle buluşma noktası olan sinema salonu işletmeciliğinde başkalarının hayallerini perdeye yansıtmak ve kusursuz bir film izleme deneyimi sunmak üzere oluşturulmuş düzen beni tatmin etmemeye başlamıştı. Kendi hayallerimi gerçekleştirmek, kendi filmlerimi yapmak için büyük riskler almak ile başarılı ve garantili bir profesyonel kariyeri sürdürmek arasında gidip gelmeye başlamıştım. Küba dönüşü kendi hayallerimin peşinden koşmak üzere kardeşlerimle şirketimizi kurduk ve filmler üretmeye başladık. ‘Hayallere İnanıyoruz’ diyen iki kelimelik bir duvar yazısı, kırklı yaşlarımın başında hayatımı değiştirme kararımı almama neden oldu.”

mehmet altioklar soylesi