Prof.Dr. Orhan Kural’dan Yeşil Kampüs İTÜ Projesine Destek
Tem 13, 2015


Maden Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Orhan Kural, Rektörlüğümüz tarafından yürütülen “Yeşil Kampüs İTÜ” projesinin önemine dikkat çekti. Ülkemizde, özellikle genç nesilde çevre bilincinin oluşması ve gelişmesi amacıyla çalışmalarına 22 yıldır aralıksız devam eden Kural,  yerleşkemizin daha yeşil, daha fazla bisikletin dolaştığı bir alan olması yönünde yürütülen her çabayı desteklediğini söyledi.

Prof.Dr. Kural, temiz bir çevre ve temiz bir kampüs için önerilerini ise şöyle sıraladı:

ogrencilerimiz daha temiz bir itu icin kampusteki atiklari topladi

 

PET, PLASTİK, KAĞIT, TETRAPAK, KARTON, METAL,  ALÜMİNYUM ve CAM

Islatmadan ve yağa bulamadan pet, plastik, tetrapak,  kağıt, kumaş, tahta, demir,  karton ve alüminyum atıklarını “Geri Dönüşüm Kaplarına” bir arada atınız. Lütfen sadece kapakları değil, pet şişelerin tamamını yine aynı kutulara bırakın.  Sadece camları gene kampüsümüzde bulunan cam kumbaralara atmak daha doğru olur.

ELEKTRONİK ATIKLAR

Atık bilgisayar parçaları, her türlü bozulmuş elektrikli araçları, eski cep telefonları,  CD ve tüm elektronik parçaları ise Maden, İnşaat, Elektronik ve Fen Edebiyat Fakültelerinde özel gri renkli e-atık kapları bulunuyor. Teknosa,  Gold,  Media Markt, Electro World gibi firmalarının tüm şubeleri e-atıkları ayrıca toplanıyor.

PİLLER

Hemen hemen tüm binalarımızda, eczanelerde, okullarda AVM’lerde “Atık Pil” kutuları var. Artık hepimiz bir pilin bile toprağa ve suya verdiği inanılmaz zararı çok iyi biliyoruz.

SİGARA İZMARİTLERİ

Doğaya atılan her sigara izmariti yer altı sularına,  denize ve toprağa zehir saçıyor. Yurtdışında olduğu gibi kampus içinde açık alanda özel kırmızı işaretli altı beton,  üstü şemsiyeli sigara içme alanları yapmak en doğrusu. Böylece sigara içenler burada bir araya gelir.

ATIK BİTKİSEL VE HAYVANSAL YAĞLAR

Suları ciddi boyutlarda kirleten bitkisel yağlar toplanınca biyo-dizel yapımında kullanılıyor. Ana yemekhanemiz yıllardır bitkisel yağları muntazam olarak toplayıp ilgili kuruma teslim ediyor.   Eğer talep edilirse çok miktarda yağ tüketen yemekhanelere atık kutusundan ücretsiz sağlamak mümkün. Ayrıca birçok belediyede bunları aldırıp, karşılığında hediyeler veriyor.  Siz de evde bitkisel yağlarınızı bir yoğurt kabında biriktirip belediyelere ve lokantalara verebilirsiniz.

ARABA LASTİKLERİ VE AKÜLER

Kullanılmış araba lastiklerini ve aküleri de toplanıyor. Lastiklerin ve tekstil parçalarının sobalarda yakılması çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Ancak,  Büyükçekmece Akçimento’nun fabrikasında olduğu gibi özel fırınlarda atmosfere zarar vermeden bertaraf ediliyor ve bir yandan da enerji sağlanıyor.  Ayrıca kullanılmış lastiklerden granül de yapılıyor.

AYAZAĞA KAMPÜSÜNDE DÖKÜLEN YAPRAKLAR

Birkaç defa kampüs içinde dökülen yaprakların yol kenarında toplanıp, yakıldığını görerek dehşete düştüm. Yapraklar ağaçların altına atılmalı. Doğal gübredirler.   Yapraklar yağmur sularının toprağa girişini kolaylaştırır. Ağaçları hastalıklardan ve soğuktan muhafaza eder.  Rutubeti tutarak ağaca su sağlar. Her türlü bitki ve hayvanlar için bir sığınak,  bir yuvadır. Gerekli teşebbüslerde bulunduk.  Sanırım artık bu yanlış uygulama bitti.  Lütfen gene de yaprakların yakıldığını görürseniz lütfen mani olun.

MİYADI DOLMUŞ VEYA KULLANMADIĞIMIZ İLAÇLAR

İlaçların toplanması konusu hassastır. Toplanan ilaçların yanlış kişilerin eline geçmemesi gerekir. Ancak, çöpe giden her ilaç, yer altı sularına ve toprağa zarardır. Maden Mühendisliği Bölümüne bu amaçla özel bir kap konuldu. Buraya İlaç getiren dikkatli dostlarımız var.   Sizin bu kutuya atacağınız ilaçları kargo ile bu konuda yıllardır ciddi çalışan İzmir Çevreci Eczacılar Birliğine yollamaktayız.

EKMEK ARTIKLARI – DİĞER CANLILAR VE “SU” GEREKSİNİMİ “SOFRADA SIFIR KIRINTI”

Guinness Dünya Rekorlarına göre,  dünyanın en fazla ekmek tüketen ve diğer yandan da israf eden ülkesiyiz. Lütfen ekmek ve yemek atıklarını çöpe atmayıp en azından hayvancıklarla paylaşın. Yalnız diğer insanları rahatsız edecek, onları hayvanlara düşman edecek bir tavır sergilemeyin. Yani yemek atıklarını yollara dökmeyin. Pencereden caddelere “sosis” fırlatmayın.  Özellikle yazın bir yoğurt kabı içinde sakin köşelere lütfen su bırakın.  Susuzluktan ölmek, yanmak ve boğulmak gibi çok acılı ve zor bir ölümdür. Hayvanlar kapınızı çalıp su isteyemezler. Tuzlu kuru mama daima susatır. Yanına muhakkak su koymak gerekir.

KARTUŞLAR

Biliyorsunuz kartuşlar yeniden kullanılıyor. Lütfen hiç olmazsa biten kartuşu bir kırtasiye dükkânına bırakın, kesinlikle normal çöpe karışmasın.

KAMPÜSTE ÇAĞDAŞ BİR BİSİKLET PROJESİ

Bisiklet sadece ulaşım değil bir spor aracıdır, çağdaşlıktır, Avrupa Birliği artık bir kenti değerlendirirken önemli bir faktör olarak “bisiklet yollarının uzunluğuna” bakıyor. Ayazağa Kampüsümüz aslında düz ve bisiklet kullanımına gayet uygun. Bu çağdaş proje kısa zamanda hayata geçerse tüm İstanbul için örnek bir uygulama olacağına inanıyorum. Bisikletler kartla teslim alınacak ve diğer bir istasyona bırakılabilecek.

KAMPÜS ALANINDAKİ KÖPEKLER!

Bence, bu hayvancıklarla birlikte yaşamak durumundayız. Bu köpekler, Sarıyer Belediyesi’nin katkıları ile aşılandı, kısırlaştırıldı ve hepsi kontrol altına alındı. Eğer bunları birilerinin şikâyetiyle uzaklaştıracak olursak onların etki alanlarına bilhassa Etiler kapımızdan çok daha sorunlu olabilecek,  kontrolümüz dışında yenileri gelecektir. Dikkat edin, kampüsteki köpekler hep birlikte yabancı köpeklerin gelmesini engelliyorlar.

İKİNCİ EL GİYSİ DÜKKÂNIMIZ

Giysi odası rektörlük eski binasının ikinci katında idi, Merkezi Derslik Binası’na taşınacağını duydum. Herhalde yakında hizmete girer.  İTÜ Vakfı Sosyal ve Kültürel Hizmetler Komitesi tarafından kuruldu, kendilerine teşekkür ederiz.   Lütfen uğrayın ve çevrenizdekileri de bu oda için haberdar edin.  Ben şahsen ikinci el giysi kullanıyorum. Babamın takımlarını giymekten gurur duydum. 

KİTAP PAYLAŞIM ALANI – MUSTAFA İNAN KÜTÜPHANESİ

Mustafa İnan Kütüphanesi’nde okuduğunuz güncel dergi ve kitapları “paylaşmak” için özel bir bölüm hazırlandı. Beş yıldır faaliyette. Burası sahiden yaşayan bir alan oldu. İşleyişi ile ilgili güzel haberler alıyoruz.  Kütüphane yönetimine ayrıca teşekkür ederiz. İlginizin devamını dileriz.  Ben şahsen oraya çok sayıda yeni kitap ve dergileri sürekli yolluyorum. Lütfen güncel mecmuaları, okuduğunuz kitapları bir köşenizde biriktirin sonra buraya bırakın.