İTÜ'den Toplu Taşıma İçin Akıllı Malzemeler
Ağu 28, 2015


Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi bünyesinde İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle “Tekstil Tabanlı Kompozit İleri Teknoloji ve İnovasyon Merkezi” kuruluyor.

İTÜ ve İETT Genel Müdürlüğü, TEMSA, İstanbul Sanayi Odası ve İTÜNOVA iştirakleriyle yürütülecek projenin koordinatörlüğünü Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi’nden Prof. Dr. Nuray Uçar üstleniyor. 1 milyon 400 bin TL bütçeye sahip proje İSTKA tarafından destekleniyor.

Tekstil Tabanlı Kompozit İleri Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde, İETT başta olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında ve kompozit ürünlerin kullanıldığı diğer sanayilerde kullanılmak üzere malzemeler üretilecek. Çevre dostu yaklaşımla tekstil tabanlı hafif kompozit malzemeler, tekstil tabanlı ısı ve ses yalıtım malzemeleri ve çok fonksiyonlu kumaşlar geliştirilecek. Merkezde toplu taşıma araçlarının yüksek ağırlığının neden olduğu yakıt tüketimini ve emisyon miktarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Geliştirilecek malzemelerde ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangına dayanıklılık özelliklerinin yanı sıra; tekstil tabanlı kumaşlarda da adaptif ısı kontrolü, anti-bakteriyellik, kir iticilik, UV dayanımı ve yüzey aşınma dayanımı gibi akıllı ve çoklu fonksiyonel özellikler olacak.

Akıllı Malzemeler Üretilecek

Geliştirilecek hafif kompozit malzemelerle toplu taşıma araçlarındaki araç motor sesi minimuma indirilecek, ses yalıtım özelliği sağlanacak ve gürültü kirliliği önlenecek. Özellikle yaz aylarında havaların ısınması ve taşıt içinin soğutulması için harcanan enerji, malzemelerde kullanılacak ısı yalıtım özelliği sayesinde azaltılmış olacak. Ayrıca toplu taşıma kullanan çocuklar ve çocuklu yolcular için modifiye edilmiş koltuk sistemi ile hem güvenlik önlemleri alınmış olacak hem de konforlu yolculuk yapmaları sağlanmış olacak. Taşıtlar içinde kullanılacak malzemelerin güç tutuşur özellikte olması sağlanacak ve böylece güvenlik açısından önlem alınmış olacak. 

Proje araştırmacılarını görmek için tıklayınız.