“Abluka” ’ya En İyi Film Ödülü
Eki 23, 2015


İTÜ, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Emin Alper, 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü aldı. 

14-19 Eylül 2015 tarihlerinde Adana’da düzenlenen 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında, “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” kategorisinde Emin Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği “Abluka” en iyi film ödülüne layık görüldü. 
Açılış-kapanış törenleri ve konserleri son günlerde ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle iptal edilen festival kapsamında ödül alan filmler, basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

“Abluka”; yönetmen, senaryo yazarı, oyuncu ve müzisyenlerin yer aldığı jüri tarafından, güncel ve yerel bir konuyu, evrensel bir bakış açısıyla, yetkin ve çarpıcı bir sinema diliyle anlattığı için “En İyi Film” dalında ödül aldı. Filmde terör olaylarının artmasıyla birlikte güvenlik ablukasına alınan bir gecekondu mahallesinde yaşayan iki kardeşin paranoyalarla dolu yaşamı anlatılıyor. 

eminalper

Geçtiğimiz aylarda 72. Venedik Film Festivali’nde dünyaca ünlü yönetmenlerle “Altın Aslan Ödülü” için yarışan Emin Alper, “Abluka” isimli filmi ile “Jüri Özel Ödülü” nü almıştı.  

2003 yılından beri İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde akademisyenlik yapan Emin Alper, profesyonel sinema kariyerinin yanında aynı zamanda Tarih ve Toplum, Birikim, Mesele, Altyazı ve Görüntü gibi dergilerde yazarlık da yapıyor. Emin Alper’in sinema geçmişinde Mektup(2005) ve Rıfat(2006) kısa metrajlı filmler olarak, Tepenin Ardı(2012) ve Abluka da (2015) uzun metrajlı filmler olarak yer alıyor. Alper, Tepenin Ardı isimli filmi ile de 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda 32 ödül almıştı.

Emin Alper, İTÜ’de halen Modernitenin Oluşumu, Modern Türkiye Tarihi, Dünya Tarihi derslerini vermektedir.