Girişimciler BIG BANG’te Yarıştı, Geleceği Yakaladı
Kas 17, 2015


Avrupa’nın En İyi 8. Kuluçka Merkezi ve Türkiye’nin en önemli girişimcilik destek projelerinden biri olan İTÜ ÇEKİRDEK BIG BANG 2015 finali gerçekleşti.  14 Kasım 2015 Cumartesi günü Ayazağa Yerleşkesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen organizasyonda, girişimciler ödüllerini aldı.

Kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe kadar farklı sektörlerde ticarileştirilebilir projelerin yarıştığı BIG BANG’te bu yılın teması “Geleceği Kaçırma” oldu.  Dağıtılan toplam ödülün 1 milyon TL olduğu BIG BANG 2015’te “Genel Kategori” , “Bulut Bilişim Kategorisi” ve bu sene hayata geçirilen “Otomotiv Teknolojileri Kategorisi” olmak üzere üç farklı alandan seçilen adaylar yarıştı. Teknoloji tabanlı fikirlerini işe dönüştürmek ve şirketlerini kurabilmek için yarışan girişimci adaylarının projeleri dikkat çekti.

BigBang_1


3 bin 900 Başvuru Yapıldı

BIG BANG 2015 için yapılan 2 bin 500 başvuru arasından seçilen 200 girişimci ön kuluçkaya kabul edildi. İTÜ Çekirdek çatısı altında, Ön Kuluçka ve Hızlandırıcı dönemlerde aldıkları eğitim, danışmanlık, altyapı ve ön finansman desteğiyle uzun ve yoğun eğitimlerden geçen girişimciler, İTÜ Çekirdek’in sunduğu fiziksel ve eğitimsel tüm olanaklardan ücretsiz olarak yararlandı.
Süreci başarıyla tamamlayanlar ise ürün geliştirme, iş planı hazırlama gibi yoğun bir eğitim sürecinden de geçti. Aynı zamanda yatırımcılarla tanışma ve profesyonel bir iş ağı oluşturma olanağına da sahip olan girişimciler,  gelecekteki şirketlerini kurma yolunda çok önemli deneyimler kazandı.

Prof.Dr.Mehmet Karaca

Fikir Üretmeye Teşvik Ediyoruz

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca; 4 yıl gibi kısa bir sürede çok uzun bir yol kat edildiğine ve büyük başarılara imza atıldığına dikkat çekti. Karaca, Ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve kendi teknolojisini üretebilir hale gelmesi için İTÜ olarak gençlere ve onların fikirlerine her zaman yatırım yaptıklarını vurguladı. Gençleri fikir üretmeye teşvik ettiklerini, üretilen fikirleri desteklediklerini söyleyen Karaca, İTÜ Çekirdek çatısı altında gençlere fikirlerini projeye dönüştürmeleri için ihtiyacı olan tüm olanakları sunduklarını belirtti. Karaca, bu yıl kuluçka aşamasındaki firmalara 7 milyon TL’yi aşan destek sağlandığını söyledi.  

20 Proje Görücüye Çıktı

Büyük final töreninde açılış konuşmaları ve görsel şölen sonrasında girişimci adayları projelerini anlattı. Finalistler, aralarında yatırımcı, girişimci ve profesyonellerin de bulunduğu katılımcılara  projelerinin sunumunu yaptılar. Proje sunumlarından sonra, jüri değerlendirmeleri yapıldı ve girişimcilere projelerini ticarileştirmelerini sağlayacak ödüller verildi. Girişimcilere ödülleri sektörün önde gelen girişimcileri, CEO’ları ve İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan tarafından takdim edildi.

Vivosens

 Birinci Vivosens’e 260 Bin TL Ödül

Taşınabilir bir ölçüm cihazı ve hastalıklar için özelleştirilmiş kitlerden oluşan biyosensör platformu geliştiren Vivosens ekibi, 260 bin TL’lik büyük ödülün sahibi oldu. Vivosens’in geliştirdiği biyosensör sayesinde, hastalık tanısını dünyanın her yerinde kolay, ucuz ve taşınabilir bir şekilde, laboratuvara ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebilecek.

İkincilik ödülünü ise TRD Biotek takımı aldı. Sarımsak tarımının ticari olarak yapıldığı alanlarda tohumluk ihtiyacının karşılanması amacıyla, doku kültürü teknikleri kullanılarak ucuz ve patojenden arı sentetik tohumluk üreten takıma 130 bin TL ödül verildi.

Araç ve yoldaki verileri işleyerek kullanıcılara daha akıllı, tasarruflu ve güvenli sürüş deneyimi sunmayı amaçlayan projesi ile Lugo ekibi ve elektrikli araçlar için yüksek elektrot kapasitesine sahip, silisyum bazlı, kompozit elektrot yapılı batarya üreten Enwair ekibi de üçüncülük ödülünü paylaştı.