Arnavutluk ile İlişkilerin Geliştirilmesinde İTÜ’den Bir Adım…
Kas 20, 2015


Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Edi Rama’ya, İTÜ’den Fahri Doktor unvanı verildi.

İTÜ ile Arnavutluk Cumhuriyeti üniversiteleri arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi konularında işbirliği protokolleri hazırlanmasında ve uygulanmasında önemli girişimlerde ve büyük katkılarda bulunması ve Ülkemiz ile Arnavutluk Cumhuriyeti arasındaki bilimsel ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yapmış olduğu üstün hizmetler nedeniyle Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Edi Rama’ya Fahri Doktor unvanı verildi. 19 Kasım tarihinde İTÜ SDKM’de gerçekleşen törende açılış konuşmasını yapan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Edi Rama’ya Fahri Doktor unvanı vermenin onurunu ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Prof_Dr_Mehmet_Karaca


Karaca” Bugün, kökleri 14. Yüzyıla dayanan eski ve kadim bir dostluğu daha ileriye taşımak amacıyla burada bulunmaktayız. Tarihi ve sosyal dokusu ile hep etkileşim ve paylaşım içinde olan iki ülkenin temsilcileri, 1998 yılında da benzer bir tören için biraraya gelmişti. O zaman Arnavutluk Cumhurbaşkanı olan Prof. Dr. Rexhep Meidani’nin yoğun madde ve istatistik fizik konularında yapmış olduğu katkılardan dolayı Fahri Doktor unvanı verilmişti. Ne mutlu bize ki kardeş ülke Arnavutluk ile ikinci bir fahri doktora töreni için bir aradayız. İTÜ 242 yıllık bir üniversite olarak, uluslararası platformlarda pek çok ülke ve farklı üniversite ile köklü işbirlikleri içerisinde. Farklı kültürleri tanımak ve tanıtmanın akademik bir zenginlik olduğunu düşünüyorum. Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Edi Rama nezdinde de bu temasların artarak devam edeceğine inancım tamdır” dedi. 

toren_1

Türkiye ve Arnavutluk Cumhuriyeti halkları arasında mevcut dostluk, kardeşlik ve işbirliği ilişkilerinin pekiştirilmesine; ikili, bölgesel ve uluslararası konular hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunulması amacıyla iki ülke yetkilileri de sık sık temasta bulunuyor. Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Edi Rama ülkesinde de; eğitim, sanat ve spor alanındaki başarılı çalışmaları ile biliniyor.  

toren_2


Sayın Edi Rama kimdir?

2005 yılından bu yana, Arnavutluk'un en büyük muhalefet partisi, Arnavutluk Sosyalist Partisi'nin lideridir. 1998-2000 yılları arası Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı ve 2000-2011 yılları arası Başkent Tiran'ın, Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Rama, 23 Haziran 2013 tarihinde, seçimleri kazandı ve Başbakan olarak görev yapmak üzere atandı. Halen Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapan Sayın Edi Rama’nın, Tiran Belediye Başkanı'yken yaşadıklarını anlattığı "Kurban" adlı kitabı da Türkçe dahil pek çok dile çevrildi.