Öğretim Üyemiz ISOCARP Türkiye Milli Delegasyon Başkanı
Kas 24, 2015


İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Zeynep Günay, International Society of City and Regional Planners (ISoCaRP)’ın Türkiye Milli Delegasyon başkanı seçildi. 

Farklı ülkelerden çok sayıda şehir plancısını, bir araya getiren ISOCARP(Uluslararası Şehir ve Bölge Plancıları Birliği)’nin Türkiye Milli Delegasyon başkanlığına Doç.Dr. Zeynep Günay seçildi. Planlama konusunda uluslararası düzeyde araştırmaların paylaşımı, geliştirilmesi, farkındalık yaratılması ve tüm paydaşlar arasında iletişimin sağlanmasını amaçlayan örgüt, 1965 yılında Hollanda’da kuruldu. Planlama politikaları, uygulamaları ve yöntemleri üzerine kongreler, sergiler, atölyeler ve yarışmalar düzenleyen ISOCARP, “Daha İyi Kentler İçin Birikim” mottosu ile şehir ve bölge plancılarının en önemli sivil toplum örgütüdür.  

Kentsel koruma kuram ve politikaları, eleştirel miras çalışmaları, kentsel dönüşüm, kentsel sistemlerin dönüşümü, uluslararası kentleşme trendleri ve tehditleri konularında çalışmalar yürüten Doç.Dr. Zeynep Günay, 2008 yılından beri burslu olarak çeşitli uluslararası atölyelerde ve projelerde görev alıyor. 2012 ve 2014 yıllarında Milli Delege ve Büro Temsilcisi olarak ISOCARP bünyesinde bulunan Günay, 2015’te 3 yıllığına ISOCARP Türkiye Milli Delegasyon Başkanı olarak seçildi.