• Girişimciler Tasarımcılarını Arıyor!
  Ara 30, 2015
  İTÜ Tasarım Kulübü ile Arı Çekirdek “Become a Designeer” adında ortak bir atölye düzenlendi.

 • “Madendeki Cevherler” Açık Oturumu
  Ara 30, 2015
  İTÜ Maden Fakültesi, Maden Mühendisliği Kulübü ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Kulübü tarafından “Madendeki Cevherler” başlıklı açık oturum düzenlendi.

 • Öğretim Üyemize 2015 Gerd Albers Ödülü
  Ara 29, 2015
  İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Zeynep Günay International Society of City and Regional Planners (ISoCaRP) tarafından ​verilen 2015 Gerd Albers Award'a layık görüldü.

 • Meteoroloji ve Hukuk Çalıştayı
  Ara 29, 2015
  İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü tarafından Meteoroloji Mühendisleri’nin iş hayatlarında karşılaştıkları hukuki olaylarla ilgili bir Çalıştay düzenlendi.

 • Kız öğrencilerimiz daha mutlu
  Ara 29, 2015
  3509 İTÜ öğrencisi üzerinde yapılan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre kız öğrenciler daha mutlu. Ekonomik durum ise mutluluğu arttıran çok önemli bir etken. Öğrencilerin %50’sinden fazlası ise geleceğinden umutlu.

 • Vidobu Veri Tabanı Kullanıma Açıldı
  Ara 28, 2015
  İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından yönetilen İTÜ Online Video Eğitim Kütüphanesi "Vidobu" veri tabanını kullanıcıların erişimine açtı.

 • Ford Otosan’dan İTÜ’ye 4 araç
  Ara 25, 2015
  Ford Otosan Genel Müdürlüğü, akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 4 adet ticari aracı, İTÜ’ye hibe etti.

 • Muay Thai’de Avrupa Şampiyonluğu İTÜ’nün
  Ara 25, 2015
  Avrupa Muay Thai Federasyonu tarafından Antalya’da düzenlenen “EMF Muay Thai Open Cup 2015” ‘e katılan öğrencimiz Ayten Betül Kahya büyük bayanlar kategorisinde ülkemizi temsil ederek şampiyonluk kupasının sahibi oldu.

 • İTÜ’nün TÜBA Ödül Başarısı
  Ara 24, 2015
  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından her yıl verilen “Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (TEÇEP)” ve “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (GEBİP)” 2015 ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen törenle sahiplerine verildi. Öğretim üyelerimiz Prof. Dr. İsmail Toröz ve Prof. Dr. Hasan Güneş TEÇEP Ödülüne layık görülürken, Doç. Dr. Didem Okutman Taş ve Doç. Dr. Emre Onur Kahya GEBİP Ödülü aldı.

 • “İTÜ’nün Amerika’da çok güçlü bir lobisi var”
  Ara 23, 2015
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 Yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir akşam yemeği daveti verdi. Nobel Ödülü sahibi değerli bilim adamımız Prof.Dr. Aziz Sancar, Rektörümüz ile yaptığı sohbette “İTÜ’nün ABD’de mezunları ve akademisyenleri çok güçlü, ciddi lobi faaliyetleri var. Ne mutlu size” dedi.

 • İTÜ’lü Bakan’dan Üniversitemize Gemi Sözü
  Ara 21, 2015
  İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği (DEFAMED) ve İTÜ Denizcilik Fakültesi işbirliği ile düzenlenen Geleneksel Balık Günü 12 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirildi.131. Balık Gününde Denizcilik Fakültesinin değerli mezunları bir araya geldi.

 • 14 Yaşında Türkiye Şampiyonu
  Ara 18, 2015
  İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Ortaokulu öğrencisi 14 yaşındaki Furkan Valimaki, katıldığı Türkiye Motokros Şampiyonası’nda tecrübeli isimleri geride bırakarak 85cc B sınıfında Türkiye Şampiyonu oldu.

 • Sahnede “Dans, Renk!” Müzikali
  Ara 18, 2015
  İTÜ Müzikal Topluluğu yılın ilk gösterisi “Dans, Renk!” ile izleyicilere görsel bir şölen yaşattı.

 • İTÜ Türk Müziği Topluluğu Türküler ile Gönülleri Fethetti
  Ara 17, 2015
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuvarı (TMDK) Topluluğu, Bülent Ecevit Üniversitesinin davetlisi olarak 11 Aralık Cuma akşamı Sezai Karakoç Kültür Merkezinde bir konser verdi.

 • Mimarlık Öğrencilerimize Bitirme Projesi Ödülü
  Ara 16, 2015
  Mimarlık Fakültesi öğrencilerimiz Yunus An, Aybike Batuk ve Çağdaş Delen katıldıkları Archiprix-Türkiye 2015 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması’nda ödülle döndü.

 • Kış Bahçesi’nde 100. Program
  Ara 16, 2015
  İTÜ Radyosu’nun “Kış Bahçesi”, 100. programı ile pek çok mevsimi geride bıraktı. İTÜ Radyosu dinleyicileri, her biri ciddi emekle seçilen ve çalınan parçaları 2 yıldır keyifle dinliyor.

 • Öğretim Üyemiz Habitat III’e Seçildi
  Ara 16, 2015
  İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Gülden Erkut, Habitat III Sekretaryası tarafından “Kentsel Ekonomik Gelişme Stratejileri” birimine seçildi.

 • İTÜ Hornets Kadınlar Takımı Şampiyon
  Ara 15, 2015
  İstanbul Kadın Bayrak Futbolu Turnuvası'nın şampiyonu İTÜ Hornets oldu.

 • İTÜ Sci-X Takımı, Hyperloop Pod Tasarımı Yarışmasında
  Ara 15, 2015
  İTÜ Sci-X Takımı SpaceX Hyperloop Pod Tasarımı Yarışmasında “Design Weekend” Aşamasında

 • İTÜ Sporcusu Türkiye Satranç Şampiyonu
  Ara 15, 2015
  İTÜ Satranç Takımı sporcusu Alexander Ipatov, 26 Kasım - 10 Aralık 2015 tarihleri arasında Adana’da düzenlenen Türkiye Satranç Şampiyonası’nda şampiyonluk kupasının sahibi oldu.

 • İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları 131. Balık Gününde Buluştu
  Ara 14, 2015
  Türk denizcilik eğitiminin 131. ve İTÜ Denizcilik Fakültesi (İTÜDF)'nin 23'üncü kuruluş yılı dolayısıyla düzenlenen Geleneksel Balık Günü bu yıl da coşkuyla kutlandı.

 • Herkes İçin Sanat Akademisi Muğlalı Çocuklarla Buluştu
  Ara 11, 2015
  “Herkes İçin Sanat Akademisi” projesini tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kurumlarla işbirliği yapılarak geniş katılımlı olarak düzenlenen müzik seminerlerinin İstanbul dışındaki ilk etkinliği Muğla’da gerçekleştirildi.

 • Öğrencimizden Türkiye Şampiyonluğu
  Ara 11, 2015
  Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama bölümü 2.sınıf öğrencimiz Gazel Armağan, 20-21-22 Kasım tarihlerinde Victoryman Binicilik Kulübü'nde düzenlenen Türkiye Binicilik Federasyonu Gebze Belediyesi Atlı Dayanıklılık Türkiye Şampiyonası'nda Türkiye Şampiyonu oldu.

 • Denizcilerin Balık Günü
  Ara 10, 2015
  İTÜ Denizcilik Fakültesi ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği tarafından her yıl düzenlenen, Fakülte’nin de 131. Kuruluş Yılını simgeleyen Balık Günü, 2 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek.

 • TİM İnovaLİG Liderine, İTÜ Katkısı
  Ara 10, 2015
  Türkiye İnovasyon Haftası 2015 kapsamında, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen İnovaLİG Ödül Töreni’nde, TEKLAS Kauçuk Firması "İnovasyon Sonuçları" kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.Bu ödülün alınmasında, yürütücülüğünü İTÜ Makina Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Hasan Güneş'in yaptığı SanTez projesi sonuçları önemli yer tuttu.

 • İTÜ Müzikal Topluluğu Sahnede
  Ara 10, 2015
  İTÜ Müzikal Topluluğu yılın ilk gösterileriyle 12-15 Aralık 2015 tarihlerinde Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde sahne alacak.

 • Türkiye İnovasyon Haftası Sona Erdi
  Ara 07, 2015
  İTÜ, Türkiye İnovasyon Fuarı’nda, 7 markası ve çeşitli konulardaki 14 proje ile birlikte yerini aldı.

 • Teknolojiyi Kullan, Çığır Aç!
  Ara 07, 2015
  Her yıl yaklaşık 700 kişinin katılımıyla düzenlenen, 30 binin üzerinde kişinin internet üzerinden takip ettiği Bilişim Teknolojileri Zirvesi (BTZ) gerçekleşti. İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen etkinlikte; sanatçılar, siyasetçiler, iş adamları, akademisyenler, girişimciler ve yatırımcılar ile enine boyuna bilişim teknolojileri ve sosyal medya konuşuldu.

 • Bugün Dünya Engelliler Günü
  Ara 04, 2015
  “İTÜ’de Engelsiz Hayat” anlayışı kapsamında pek çok farklı çalışma yapılıyor. “Sesli Adımlar, Evrensel Tekstil Merkezi, Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar” bunlardan sadece birkaçı…

 • Teknoloji Ayağımıza Geliyor
  Ara 04, 2015
  Teknoloji meraklılarının heyecanla beklediği Bilişim Teknolojileri Zirvesi (BTZ) 4-5 Aralık tarihlerinde İTÜ Maçka Yerleşkesi’nde gerçekleşecek.

 • İTÜ, Türkiye İnovasyon Haftasında
  Ara 03, 2015
  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, inovasyonun önemini anlatmak ve inovatif çalışmaları desteklemek amacıyla 2013 yılından beri düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftasında” İTÜ 7 markası ve çeşitli konulardaki projeleri ile birlikte yerini aldı.

 • İTÜ Çekirdek, Girişimcilik Kuluçka Merkezleri Dünya Sıralamasında İlk Yirmiye Girdi
  Ara 01, 2015
  İTÜ Çekirdek, dünyadaki lider üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezlerini karşılaştıran ve sıralayan uluslararası UBI Global endeksi tarafından Avrupa’nın en iyi 8., dünyanın ise en iyi 18. kuluçka merkezi seçildi.

 • Eski Dizi Platosu, Yeni Eğitim ve Uygulama Merkezi
  Kas 30, 2015
  İstanbul Cendere Mevkii’nde, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün devlet ormanında yer alan 3500 m² arazi ve içindeki Taş Bina, İTÜ Maden Fakültesi öğrencilerinin bölüm derslerini uygulamalı yapacağı bir merkez oluyor.

 • Ben Kimim? Hangi Sorunu Çözmek İstiyorum?
  Kas 30, 2015
  İTÜ öğrencilerini girişimcilik konusunda cesaretlendiren ve yol gösteren İTÜ GİNOVA, öğrencilerin katıldığı bir sunum yarışması düzenledi. Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmada katılımcı öğrencilerden 90 saniye içinde, ana hatlarıyla kısa bir sunum yapmaları istendi. 23-24 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenen yarışmada birinciliği paylaşan iki öğrencimize Iphone 6s telefon hediye edildi.

 • Lider Olmaya Hazır Mısın?
  Kas 30, 2015
  İTÜ GİNOVA ve General Electric(GE) işbirliği ile “Lider Olmaya Hazır Mısın?” atölyesi düzenlendi. Öğrencilerin liderlik becerilerini değerlendirme ve bu becerileri ile ilgili kendilerine yol haritası çizme yetkinliği kazanmaları için düzenlenen atölyeye 32 İTÜ öğrencisi katıldı.

 • Rektörümüz İstanbul Sanayi Odası’nın Meclis Toplantısında
  Kas 27, 2015
  Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ ARI Teknokent CEO’su Kenan Çolpan 25 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi Kasım ayı olağan toplantısına katıldı.

 • Doktora Öğrencimize “Genç Araştırmacı” Ödülü
  Kas 27, 2015
  İTÜ Nano-Bilim ve Nano-Mühendislik Programı doktora öğrencimiz Zeliha Güler, 19-21 Kasım 2015 tarihlerinde Romanya'da düzenlenen “EHB 2015” kapsamında yaptığı sunum ile “Genç Araştırmacı” alanında ikincilik ödülü aldı.

 • İTÜ Sporcularının Madalyalı Sualtı Dünyası
  Kas 26, 2015
  Spor ve sanatı buluşturan sualtı görüntüleme takımı sporcularımız, hem İTÜ Spor Kulübü Sualtı Görüntüleme Takımı olarak hem de bireysel olarak katıldıkları her yarıştan başarıyla dönüyorlar.

 • Engelsiz Üniversite Birimleri İTÜ’de Bir Araya Geldi
  Kas 26, 2015
  İstanbul 4. Bölgesel Engelsiz Üniversiteler Birim Koordinatörleri İTÜ ev sahipliğinde bir araya geldi. 24 Kasım 2015 Salı günü Gümüşsuyu Yerleşkesi, Evrensel Tasarım Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda üniversitelerin engelsiz olma yolunda yaptıkları çalışmalar, projeleri ve hedefleri konuşuldu.

 • Öğretim Üyemiz ISOCARP Türkiye Milli Delegasyon Başkanı
  Kas 24, 2015
  İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Zeynep Günay, International Society of City and Regional Planners (ISoCaRP)’ın Türkiye Milli Delegasyon başkanı seçildi.

 • Sürdürülebilir Şehirler, İTÜ’de Konuşuldu
  Kas 20, 2015
  Akıllı şehirler, akıllı ulaşım sistemleri, şehirlerin ihtiyaçlarına yönelik entegre çözümler… Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya yaratmak için uzmanlar İTÜ’de buluştu.

 • Arnavutluk ile İlişkilerin Geliştirilmesinde İTÜ’den Bir Adım…
  Kas 20, 2015
  Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Edi Rama’ya, İTÜ’den Fahri Doktor unvanı verildi.

 • “Çalışmama ve üretmeme engel yok”
  Kas 19, 2015
  İTÜ Ayazağa yerleşkesinde, yemekhane önüne parketmiş, 1974 model bir Volkswagen görürseniz şaşırmayın. Bu Volkswagen’de, özel gereksinimli (down sendromlu, otizm ve zihinsel engelli) öğrencilerin hazırladığı ürünler satılıyor.

 • Öğrencimiz Refik Safa Çolakoğlu, Contemporary Istanbul'daydı
  Kas 18, 2015
  İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Dr. Ebru Yetişkin'in direktörlüğünü ve küratörlüğünü üstlendiği Contemporary İstanbul'un Plugin kategorisinde, İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Tekstil Mühendisliği 4. Sınıf öğrencimiz Refik Safa Çolakoğlu "Pantone, Black & White" isimli video çalışması ile İTÜ’yü başarıyla temsil etti.

 • Girişimciler BIG BANG’te Yarıştı, Geleceği Yakaladı
  Kas 17, 2015
  Avrupa’nın En İyi 8. Kuluçka Merkezi ve Türkiye’nin en önemli girişimcilik destek projelerinden biri olan İTÜ ÇEKİRDEK BIG BANG 2015 finali gerçekleşti.

 • İTÜ Vakfı Dergisi 70. Sayısı Yayında
  Kas 17, 2015
  İTÜ Vakfı Dergisi’nin 70. Sayısı, “Su Yapıları ve İTÜ’lü Süleyman Demirel” kapak konusu ile yayımlandı.

 • İTÜ GİNOVA'dan Global Girişimcilik Haftası'nda 5 Etkinlik
  Kas 17, 2015
  İTÜ GİNOVA, her yıl dünya genelinde kutlanan Global Girişimcilik Haftası’na (GGH), düzenlediği 5 etkinlikle katılıyor. Bu sene 16-22 Kasım tarihlerinde kutlanacak olan GGH kapsamındaki etkinlikler, girişimciliğe ilgi duyan tüm öğrencilerimizin katılımına açık.

 • Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu İTÜ Ev Sahipliğinde
  Kas 16, 2015
  EMBARQ Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu” 19-20 Kasım 2015 tarihlerinde İTÜ ev sahipliğinde gerçekleşecek.

 • Bisiklet Dostu İTÜ’de, Yola Devam
  Kas 13, 2015
  “Yeşil Kampüs” anlayışı ile planlanan ve projelendirilen çalışmaların içerisinde yer alan ve minimum karbon salınımını destekleyen “Bisikletli İTÜ” projesinde sona gelindi.

 • Ulu Önder Atatürk'ü Andık
  Kas 10, 2015
  Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 77. Yılında düzenlenen törenle anıldı.

 • Denizcilik Fakültemizden Anıtkabir’e Ziyaret
  Kas 10, 2015
  İTÜ Denizcilik Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları, 5 Kasım Perşembe sabahı Anıtkabirde Ata’sının huzuruna çıkarak, saygı duruşunda bulundu ve çelenk bıraktı.

 • Doktora Öğrencimiz Bükra Kalaycı’ya “Green Talents” Ödülü
  Kas 09, 2015
  İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Bükra Kalaycı, Almanya’da katıldığı “Green Talents” bilim forumunda ödüle layık görülen ilk Türk Tekstil Mühendisi oldu.

 • Ford'un “Sürüş Akademisi Eğitimi” İTÜ’de Yapıldı
  Kas 08, 2015
  Üniversitemiz, Ford Motor Company'nin 2003 yılında Amerika'da geliştirdiği güvenli sürüş eğitim projesi olan "Ford Sürüş Akademisi" (Ford Driving Skills For Life) etkinliğine ev sahipliği yaptı.

 • Ulu Önder Atatürk'ü Anma Töreni
  Kas 06, 2015
  Ulu Önder Atatürk’ün 77. Ölüm Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Anma Töreni 10 Kasım 2015 Salı günü Saat.09.00’da Ayazağa Yerleşkesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 • İTÜ Rüzgâr Arabası Hollanda’dan Madalya ile Döndü
  Kas 05, 2015
  İTÜ Rüzgâr Arabası Ekibi(İTÜRAT) çok kısa süre içerisinde tasarlanıp üretilen rüzgâr arabasıyla, Hollanda’da gerçekleşen Racing Aeoulus yarışından 7.’lik madalyası ile döndü.

 • BIG BANG 2015 için Geri Sayım Başladı
  Kas 04, 2015
  Türkiye’nin başarılı girişimcilik destek projelerinden İTÜ Çekirdek’in, kimyadan elektroniğe, bilişimden biyogenetiğe kadar farklı sektörlerdeki ticarileştirilebilir projeleri ödüllendirdiği İTÜ Çekirdek BIG BANG 2015’de geri sayım başladı.

 • İTÜ TMDK Türk Müziği Topluluğu Rusya’da Sahne Aldı
  Kas 04, 2015
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Topluluğu, Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde düzenlenen Konservatuvarlar Festivali’nde ülkemizi başarıyla temsil eden tek konservatuvar oldu.

 • İTÜ ARIGE Döneme Başarıyla Başladı
  Kas 02, 2015
  İTÜ ARI Teknoloji Geliştirme Kulübü (ARIGE), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) öğrenci topluluklarından olan Institute of Electric Electronic Engineers (IEEE) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen İZTECH Roboleague yarışmasında, 2 kategoride birinciliğe layık görüldü.

 • 92. Cumhuriyet Bayramı Törenimiz
  Eki 28, 2015
  Cumhuriyet Bayramı resmi törenimiz, 28 Ekim Çarşamba günü Rektörlük Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve idari personelimiz katıldı.

 • Cumhuriyet Bayramı Töreni
  Eki 28, 2015
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni 28 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 12.00’de Rektörlük Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecektir.

 • İTÜ Sporcuları Başarıdan Başarıya Koşuyor
  Eki 26, 2015
  İTÜ; teknik ve bilimsel birikiminin yanında kültür, sanat ve spor alanlarında da başarılarına her gün bir yenisini daha ekliyor. Ulusal ve uluslararası platformlarda yarıştıkları her alandan ve kategoriden sporcularımız, yeni bir şampiyonluk ile dönüyor.

 • İTÜ Spor Kulübü Başarıya Doymuyor
  Eki 23, 2015
  2015 Altın Palet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası’na katılan İTÜ Spor Kulübü Sualtı Sporları Şubesi açık farkla Türkiye Şampiyonu oldu.

 • “Abluka” ’ya En İyi Film Ödülü
  Eki 23, 2015
  İTÜ, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Emin Alper, 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü aldı.

 • İTÜ Spor Kulübü Sporcusu Dünya Üçüncüsü
  Eki 23, 2015
  İTÜ Spor Kulübü sporcusu Birgül Erken, 4-11 Ekim 2015 tarihlerinde İtalya’da gerçekleşen Serbest Dalış Outdoor Dünya Şampiyonası’nda dünya 3.’sü oldu.

 • II. Kıyı ve Deniz Jeolojisi Sempozyumu İTÜ’de Yapıldı
  Eki 19, 2015
  II. Kıyı ve Deniz Jeolojisi Sempozyumu ve IODP ECORD Toplantısı, 15-16 Ekim 2015 tarihlerinde İTÜ Maden Fakültesi salonlarında gerçekleştirildi.

 • Türkiye’nin ilk “Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi” İTÜ’de Açıldı
  Eki 16, 2015
  İTÜ’nün öncü kimliğiyle geçtiğimiz yıl başlattığı, uzun soluklu bir proje olan “Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi Projesi” kapsamında yapılan çalıştay ve atölye çalışmaları sonucunda, engelli/özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarımların yapıldığı, “İTÜ Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi” açıldı.

 • Dünyaca Ünlü Profesör Dr. Hui Ming Cheng İTÜ’de
  Eki 13, 2015
  Çin Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Hui Ming Cheng, Türkiye’de ilk kez İTÜ ev sahipliğinde geleceğin teknoloji malzemesi olan “Grafen” malzemesi ile ilgili seminer verecek.

 • Hava Taşımacılığı Yönetiminde Yeni Dönem Başladı
  Eki 13, 2015
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)Türk Hava Yolları ve Boeing işbirliğinde 2013 yılında başlatılmış olan “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nın, üçüncü döneminin ilk dersi, 12 Ekim 2015 Pazartesi günü İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenle başladı.

 • Meraklı Zihinler Bilim Şenliği
  Eki 11, 2015
  İTÜ Bilim Merkezi tarafından 15-16-17 Ekim 2015 tarihlerinde 3 gün süren “Meraklı Zihinler Bilim Şenliği” düzenlendi. Etkinliğin resmi açılışı, 16 Ekim 2015 Cuma günü saat 10.30’da Tepebaşı TRT Açık Otopark alanında gerçekleşti.

 • Mühendisler Kariyer Planlarını İTÜ’de Şekillendirdi
  Eki 07, 2015
  İstanbul Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi, Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği ile birlikte düzenlediği, mühendislik mesleğine özel ulusal ölçekli ilk kariyer fuarı Türkiye Mühendislik Kariyer Fuarı (TÜMKAF) 5-6 Ekim 2015 tarihlerinde Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirdi.

 • İTÜ Yeni Döneme Festivalle Merhaba Dedi
  Eki 07, 2015
  Her yıl binlerce öğrenciyi çeşitli kültür-sanat, spor ve uzmanlık kulüpleri ile buluşturan Kulüpler Şenliği etkinliği, bu yıl geliştirilmiş içeriği ile “Kulüpler Festivali” adı altında 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleşti.

 • İTÜ Radyosu 70 Yaşında
  Eki 06, 2015
  Türkiye'nin ilk üniversite radyosu olan İTÜ Radyosu bu yıl 70. yaşını düzenleyeceği bir dizi etkinlikle kutluyor.

 • İTÜ Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi’nde
  Eki 05, 2015
  Enerji hammaddeleri ve enerji konusunda, dünyada ilk defa düzenlenen INERMA- Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi, 1-3 Ekim 2015 tarihleri arasında, İstanbul’da gerçekleştirildi.

 • Kazakistan Festivalinden Konservatuarımıza Ödül
  Eki 05, 2015
  Kazak Hanlığının 550. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen Uluslararası "Gasırlar (Asırlar) Sazı" Halk Çalgı Orkestraları Festivali ve Yarışmasında İTÜ Türk Musiki Devlet Konservatuarı adına katılan Türk Halk Müziği topluluğu, en iyi üç ekipten biri seçildi.

 • İTÜ KSB Kulüpler Festivali Başlıyor
  Eki 02, 2015
  İTÜ Kültür ve Sanat Birliği’nin her yıl binlerce öğrenciyi çeşitli kültür-sanat, spor ve uzmanlık kulüpleri ile buluşturan Kulüpler Şenliği etkinliği, bu yıl geliştirilmiş içeriği ile “İTÜ KSB Kulüpler Festivali” adı altında 5 - 6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 • İTÜ'den İstihdama Yönelik Yeni Bir Araştırma Raporu
  Eki 01, 2015
  İTÜ Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi (İTÜ BTM-KAUM) ve Levy Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan araştırma raporu 18 Eylül 2015'te gerçekleşen tanıtım toplantısında sunuldu.

 • İTÜ’lü Yeni Öğrencilere İlk Ders
  Eki 01, 2015
  İTÜ Ailesine yeni katılan öğrencilere, İTÜ’nün tanıtılacağı Oryantasyon Dersleri, 3 Ekim 2015 Cumartesi günü Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

 • Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi Heyeti İTÜ'de
  Eyl 28, 2015
  Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi (TUAT) Rektör Yardımcısı Prof. Kazuhiro Chiba ve beraberindeki heyet, İTÜ’lülerle buluştu.

 • İTÜ Radyosu 70.Yaşında, Küresel Canlı Yayında
  Eyl 28, 2015
  Türkiye'nin ilk üniversite radyosu olan ve halen 3 kanaldan yayın yaparak geniş bir dinleyici kitlesi ile buluşan İTÜ Radyosu, uluslararası yayıncılık arenasında ülkemizi temsil edecek.

 • İTÜ’den bir başarı daha…
  Eyl 18, 2015
  Dünya kadın satrancının yükselen yıldızı olarak kabul edilen Zhansaya Abdumalik “Dünya Genç Kadınlar Şampiyonası”’nda, 13 maçta 9,5 puanla, 2-3 sıraları alarak, averajla üçüncü oldu.

 • Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Toplantısı İTÜ’de Yapıldı
  Eyl 18, 2015
  Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği (TUJJB) 2015 Yılı İkinci Olağan Konsey Toplantısı, 18 Eylül 2015 tarihinde İTÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 • BENA Türkiye, İTÜ Çatısı Altında
  Eyl 17, 2015
  Balkan Çevre Topluluğu (BENA) Türkiye Ofisi, İTÜ ev sahipliğinde 16 Eylül 2015 Çarşamba günü İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde açıldı.

 • Öğretim Görevlimize Venedik’ten “Jüri Özel Ödülü”
  Eyl 14, 2015
  İTÜ, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Emin Alper, 72. Venedik Film Festivali’nde “Abluka” isimli filmiyle Jüri Özel Ödülünü aldı.

 • Yeni Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
  Eyl 11, 2015
  İTÜ 2015–2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, Ayazağa Yerleşkesi - Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcıları, fakülte ve enstitü yönetimleri, akademik kadro ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 • “Bugünden Düne” Yeniden Sergileniyor
  Eyl 10, 2015
  Tarihi eşyaları Yunus Karma’nın çiçek tasarımlarıyla buluşturan “Bugünden Düne” sergisi İTÜ Rektörlük Sanat Galerisinde yeniden ziyarete açılıyor.

 • Akademik Yıl Açılış Töreni
  Eyl 10, 2015
  İTÜ 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, 11 Eylül 2014 Cuma günü gerçekleştirilecek. Ayazağa Yerleşkesi – Süleyman Demirel Kültür Merkezinde saat 10.00’da başlayacak.

 • İTÜ ve Boeing, Öğrenci Tasarımlarını Ödüllendirdi
  Eyl 08, 2015
  İTÜ ve Boeing Türkiye’de insansız hava aracı tasarım eğitimi konusunda ortak bir çalışmaya imza atarak, Türkiye’nin yedi farklı bölgesinden gelen üniversite öğrencilerinin tasarladığı en başarılı insansız hava araçlarını ödüllendirdi.

 • İTÜ Spor Kulübü’nden Türkiye Şampiyonluğu
  Eyl 02, 2015
  İTÜ Spor Kulübü sporcusu Birgül Erken, 21-22 Ağustos 2015 tarihlerinde Kaş’ta gerçekleşen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonasında birinciliği elde etti.

 • İTÜ'den Toplu Taşıma İçin Akıllı Malzemeler
  Ağu 28, 2015
  Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi bünyesinde İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle “Tekstil Tabanlı Kompozit İleri Teknoloji ve İnovasyon Merkezi” kuruluyor.

 • Horizon 2020’de İTÜ Koordinatörlüğünde İkinci Proje
  Ağu 26, 2015
  Horizon 2020'de İTÜ koordinatörlüğünde ikinci projeyi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Altun aldı.

 • İTÜ Ailesi’nin Ürettiği, Güneş Enerjisiyle Çalışan İlk Aile Arabası Görücüye Çıktı
  Ağu 25, 2015
  İTÜ Güneş Arabası Ekibi’nin tasarlayıp ürettiği, Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk aile arabası “Aruna”nın sponsorları, İTÜ’de bir araya geldi.

 • İTÜ Vakfı Dergisi 69. Sayısı Yayında
  Ağu 24, 2015
  İTÜ Vakfı Dergisi’nin 69. Sayısında, “Madencilik” konusu çeşitli açılardan geniş bir dosya halinde ele alınıyor.

 • İTÜ Ailesi’nin Ürettiği, Güneş Enerjisiyle Çalışan İlk Aile Arabası Yola Çıkmaya Hazır
  Ağu 21, 2015
  "Aruna" ortalama 70 kilometre hızla, 5 liraya, 500 kilometre yol gidecek

 • Savunma Sanayii Araştırmacıları İTÜ'de Yetişiyor
  Ağu 21, 2015
  242 yıllık birikimi ile İTÜ, Savunma Sanayii’nde de öncü rol üstleniyor. Üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan SAYP kapsamında 300 bin araştırmacı yetiştirilmesi planlanıyor.

 • ITU GATE ile Amerika’ya Giden Firmalar Yatırımcıların Karşısına Çıkıyor
  Ağu 20, 2015
  İTÜ ARI Teknokent’in, girişimcileri yurtdışına taşıyarak uluslararası birer markaya dönüşmeleri için desteklediği ITU GATE Programı’nın 2. döneminde, Chicago ve San Francisco’ya giden firmalar yatırımcıların karşısına çıkıyor.

 • Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı İlk Mezunlarını Verdi
  Ağu 20, 2015
  İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Hava Yolları ve Boeing’in işbirliği ile sürdürülen “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı” bugün ilk mezunlarını verdi.

 • Öğretim Üyemize “Best Paper” Ödülü
  Ağu 18, 2015
  Elektrik-Elektronik Fakültesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tufan Kumbasar "Best Paper" ödülünü aldı.

 • İTÜ Bilim Merkezi’nden Doğada Bilim Projesi
  Ağu 18, 2015
  İTÜ Bilim Merkezi tarafından 9-12 yaş gurubu 45 öğrenciye doğada bilim eğitimleri verilecek.

 • Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı Mezuniyet Töreni
  Ağu 13, 2015
  İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Hava Yolları ve Boeing işbirliğiyle 2013 yılında başlatılan “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı” Mezuniyet Töreni, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın ev sahipliğinde, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil’in katılımıyla gerçekleşecek.

 • AIAA Uçak Motoru Tasarım Yarışmasından Üçüncülük
  Ağu 06, 2015
  Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden oluşan Muta Genesis Takımı, Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve Amerikan Makine Mühendisleri Odası Uluslararası Gaz Türbin Enstitüsü (ASME-IGTI) tarafından ortaklaşa düzenlenen motor tasarım yarışmasında üçüncü oldu.

 • Ayazağa Yerleşkemizde Kayıtlar Başladı
  Ağu 03, 2015
  2015 ÖSYS ile İTÜ ailesine yeni katılan öğrencilerimiz geçen senelerde olduğu gibi, Ayazağa Yerleşkemizde yer alan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ne gelerek kayıt işlemlerini gerçekleştirdi.

 • Öğretim Üyemize TÜBİTAK Teşvik Ödülü
  Tem 31, 2015
  Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Seda Aksoy Esinoğlu 2015 yılı “TÜBİTAK Teşvik Ödülü”ne layık görüldü.

 • Bakü Mühendislik-Mimarlık Üniversitesi Öğrencileri İTÜ’de
  Tem 28, 2015
  İTÜ ile Azerbaycan Mühendislik-Mimarlık Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü kapsamında, Bakü’den gelen 30 öğrenciye, Yabancı Diller Yüksekokulumuzda 128 saat Genel İngilizce kursu düzenlendi.

 • Yeni İTÜ’lüler Aramıza Katılıyor
  Tem 27, 2015
  2015 ÖSYS ile dünyanın en köklü ve en seçkin üniversiteleri arasında yer alan İTÜ'nün öğrencisi olma ayrıcalığına ulaşan yeni öğrencilerimizi kutlar, teknik üniversitedeki yıllarının mutlu ve başarılı geçmesini dileriz.

 • Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya IUPAC'de Asli Üyelik
  Tem 27, 2015
  Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Yusuf Yağcı, International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) in Polymer Division'a 2016 -2017 yılları için asli üye seçildi.

 • Tekstil Laboratuvarından Akreditasyon Başarısı
  Tem 14, 2015
  İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi, Tekstil ve Konfeksiyon Kalite Kontrol ve Araştırma Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından 26.05.2019 tarihine kadar 4 yıl süre ile akredite oldu.

 • Prof.Dr. Orhan Kural’dan Yeşil Kampüs İTÜ Projesine Destek
  Tem 13, 2015
  Maden Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Orhan Kural, Rektörlüğümüz tarafından yürütülen “Yeşil Kampüs İTÜ” projesinin önemine dikkat çekti. Kural, yerleşkemizin daha yeşil, daha fazla bisikletin dolaştığı bir alan olması yönünde yürütülen her çabayı desteklediğini söyledi.

 • EMO Proje Yarışması’nda Tüm Ödüller İTÜ'nün
  Tem 10, 2015
  TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen Bitirme Tasarım ve Proje Yarışması’na katılan Elektrik Elektronik Fakültesi öğrencilerimiz değerlendirmeye alınan tüm kategorilerde 1.’lik, 2.’lik ve 3.’lük derecelerini aldı.

 • Lisans Mezunlarımız Kep Attı
  Tem 09, 2015
  Üniversitemizin 2014-2015 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 8 Temmuz Çarşamba günü İTÜ Stadyumu’nda gerçekleştirildi. İTÜ’lü öğrencilerin mezuniyet mutluluğuna, akademisyenler, mezunlar ve aileleri ortak oldu. İTÜ, bu dönem 57 bölümden 2 bin 487 lisans öğrencisini mezun etmenin gururunu yaşadı.

 • Peyzaj Mimarlığı Öğrencilerimize 4 Ödül
  Tem 08, 2015
  TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından düzenlenen “2015 Yılı Bitirme Projeleri Yarışması” na katılan Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerimiz dağıtılan 5 eşdeğer ödülden 4’ünün sahibi oldu.

 • Özgür Tort ve Tuncer Akgün Adaylarla Buluştu
  Tem 07, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri kapsamında düzenlenen “İş Dünyasının İTÜ’lüleri Adaylarla Buluşuyor” söyleşi dizisinin 7. gün konukları, Migros Genel Müdürü Özgür Tort ve Ülker İçecek İş Birimi Başkan Yardımcısı Tuncer Akgün oldu.

 • Profesyoneller Adaylarla Buluşuyor-6: İbrahim Aybar
  Tem 06, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri kapsamında adaylarla buluşan 6. isim, Renault Mais’in Genel Müdürü İbrahim Aybar oldu.

 • İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri Ankara, Bursa ve İzmir’de Devam Ediyor
  Tem 06, 2015
  1 - 7 Temmuz 2015 tarihleri arasında Ayazağa Yerleşkesinde gerçekleşen İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri Ankara, İzmir ve Bursa’da devam edecek.

 • Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca Adaylarla Buluştu
  Tem 05, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri kapsamında düzenlenen “İş Dünyasının İTÜ’lüleri Adaylarla Buluşuyor” söyleşi dizisinin 5. gün konuğu, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca oldu.

 • Profesyoneller Adaylarla Buluşuyor-4: Serhat Özeren
  Tem 04, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri kapsamında düzenlenen “İş Dünyasının İTÜ’lüleri Adaylarla Buluşuyor” söyleşi dizisinin 4. gün konuğu, İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı ve İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren oldu.

 • Kepler Havalanıyor
  Tem 04, 2015
  İTÜ 2014 - 2015 Akademik Yılı Lisans Mezuniyet Töreni, 8 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek. İTÜ Stadyumu’nda saat 18.30’da başlayacak görkemli törenle, mezunlarımızı İTÜ’lü olma ayrıcalığıyla başlayacakları yeni bir yaşama uğurlayacağız. Tören provası ise 7 Temmuz Salı günü saat 10.00’da yine stadyumda gerçekleştirilecek.

 • Profesyoneller Adaylarla Buluşuyor-3: Bülent Gürcan
  Tem 03, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri kapsamında adaylarla buluşan 3. isim, Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan oldu.

 • İlk 1.000'deki Öğrencilere ARI Teknokent Bursu
  Tem 02, 2015
  Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre ilk binden İTÜ’yü tercih edecek öğrenciler, üniversite hayatına ABD deneyimi ile başlama şansı yakalayacak. Bu yıl ilk kez verilecek İTÜ ARI Teknokent Bursunu, ilk binden İTÜ’ye gelecek tüm öğrenciler kazanacak.

 • Profesyoneller Adaylarla Buluşuyor-2: Mehmet Altıoklar
  Tem 02, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri kapsamında düzenlenen “İş Dünyasının İTÜ’lüleri Adaylarla Buluşuyor” söyleşi dizisinin 2. gün konuğu, Yapımcı Mehmet Altıoklar oldu.

 • Profesyoneller Adaylarla Buluşuyor-1: Fatih İşbecer
  Tem 02, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri, iş dünyasının yıldız isimleriyle adayları buluşturacağı söyleşiler dizisine 1 Temmuz'da başladı. İlk konuk, İTÜ Fizik Mühendisliği Mezunu, Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Fatih İşbecer oldu.

 • İTÜ'lü Profesyoneller Adaylarla Buluşuyor
  Tem 02, 2015
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri, otomotivden sinemaya, spordan bilişime uzanan geniş bir yelpazede iş dünyasının önde gelen isimlerini aday öğrencilerle buluşturacak. 1-7 Temmuz 2015 tarihleri arasında Ayazağa Yerleşkesinde gerçekleştirilecek “İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri”, hayali İTÜ olan binlerce öğrenciyi ağırlayacak

 • Denizcilik Fakültemizde Mezuniyet Heyecanı
  Tem 01, 2015
  Denizcilik Fakültemizin 2014 - 2015 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında gerçekleştirildi. İTÜ’nün yeni mezunları, beyazla mavinin buluştuğu ve gurur veren görüntülere sahne olan bir törenle uğurlandı.

 • Mezuniyet Heyecanı İTÜ’yü Sardı
  Haz 30, 2015
  İlk defa, Rektörlük ve öğrencilerin iş birliğiyle gerçekleştirilecek İTÜ 2014 - 2015 Akademik Yılı Lisans Mezuniyet Töreni hazırlıkları için tören komisyonu saha çalışması gerçekleştirdi.

 • Bayan Voleybol Takımımız Lig 2.’si
  Haz 29, 2015
  2014 yılında kurulan İTÜ Bayan Voleybol Takımı, ilk sezonunda şampiyonluk maçına çıkarak ligi 2.’lik kupası ile tamamladı. 2.’lik kupası, İTÜ Bayan Voleybol Takımı’nın oldu.

 • TMDK 40. Yıl Albümlerinin 3.'sü Çıktı
  Haz 27, 2015
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK), kuruluşunun 40. Yılına özel hazırladığı arşiv serisinin 3. Cd’sini “Aşkname” adıyla çıkardı. 20. Yüzyıl Türk Müziğinden önemli bir seçki sunan albümden elde edilecek gelir, diğer 2 Cd’de olduğu gibi İTÜ öğrencilerine burs kaynağı olarak kullanılacak.

 • İTÜ Yine En İyiler Arasında
  Haz 27, 2015
  İTÜ’nün akademik kalitesi ve başarısı, dünya çapındaki farklı sıralama sonuçlarıyla da ortaya konuyor. Gelişmekte olan ülkeler üniversite sıralamasında İTÜ 8.’liği alırken, bir kez daha en iyiler arasına adını yazdırdı.

 • İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri 2015
  Haz 27, 2015
  “İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri”, 1 – 7 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Hayali İTÜ olan binlerce öğrenciyi ağırlayacak etkinliğe, Ayazağa Yerleşkesi ev sahipliği yapacak.

 • İTÜ'lü Modacıların Tasarımları Podyuma Çıktı
  Haz 26, 2015
  İTÜ ile Amerika Fashion Institute of Technology (FIT) arasında uluslararası çift diploma programı olarak yürütülen Moda Tasarımı programının geleneksel yılsonu defilesi Divan Otel’de gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Deniz Akkaya ve Kalust Şalcıoğlu’nun yaptığı gecede, İTÜ’lü modacıların “Yenilikleri Bozmak” temalı tasarımları büyük alkış aldı.

 • Öğrencilerimize En İyi Poster Ödülü
  Haz 24, 2015
  Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Seda Kundak, Afet Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi ve Araştırma Görevlisi Yücel Torun, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Handan Kaplan, Nergiz Kaykı ve Yasin Sezer Türk katıldıkları uluslararası konferansta “En İyi Poster Ödülü” nü aldı.

 • ERES 22. Uluslararası Konferansı İstanbul’da
  Haz 24, 2015
  Avrupa Gayrimenkul Topluluğu 22. Uluslararası Konferansı, İTÜ Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde 24-27 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

 • Öğretim Üyemize PAGDER Şeref Üyeliği
  Haz 19, 2015
  Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Nurseli Uyanık, ülkemizdeki plastik sektörüne ve topluma sunduğu katkıdan dolayı Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER) şeref üyeliğine seçildi.

 • Öğretim Üyemiz ve Öğrencimize Best Paper Ödülü
  Haz 19, 2015
  Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Gökhan İnalhan ve doktora öğrencimiz Can Kurtuluş, “Cloud Based Optimal Routing and Powertrain Management for Hybrid and Electric Vehicles” başlıklı çalışmalarıyla katıldıkları uluslararası konferansta “Best Paper” ödülü kazandı.

 • İTÜ Vakfı Dergisi 68. Sayısı Yayında
  Haz 18, 2015
  İTÜ Vakfı Dergisi’nin 68. Sayısında, gündemimizde her zaman ön sıralarda yer edinen “Eğitim” konusu, kapsamlı bir dosya konusu olarak ele alınıyor ve çeşitli açılardan irdeleniyor.

 • Süleyman Demirel'i Kaybettik
  Haz 17, 2015
  9. Cumhurbaşkanımız ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Değerli Mezunu Yüksek Mühendis Dr. Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015 Çarşamba günü aramızdan ayrılmıştır.Aziz hatırasını saygıyla, sevgiyle, şükranla ve rahmetle anıyor; Ülkemize, Üniversitemize ve Demirel Ailesi’ne baş sağlığı diliyoruz.

 • Zaman Çiçeklerle Dile Geldi
  Haz 16, 2015
  Türkiye’nin ilk tv yayınında kullanılan kamera, ilk üniversite radyosunun 70 yıl öncesinden kalan mikrofonu, ilk elektronik beyin ve daha onlarca tarihi eşya, Yunus Karma’nın çiçek tasarımlarıyla buluşarak 18 Haziran’a kadar İTÜ RSG’de sergileniyor.

 • İTÜ Fashion Show'15
  Haz 16, 2015
  İTÜ Fashion Show 2015, 17 Haziran Çarşamba akşamı Divan Otel’de gerçekleştirilecek. Sunuculuğunu Deniz Akkaya ve Kalust Şalcıoğlu'nun yapacağı defilede, genç modacıların tasarımları sektörün duayen isimlerinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek.

 • Uluslararası Mikrodalga Sempozyumunda 3 Ödül
  Haz 16, 2015
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz, Uluslararası Mikrodalga Sempozyumu’na katılarak projeleriyle 3 ödül aldı.

 • İTÜ’nün Güçlü Yükselişi Sürüyor
  Haz 12, 2015
  İTÜ’nün dünya sıralamalarındaki güçlü ve istikrarlı yükselişi devam ediyor. 2014-2015 sonuçlarına göre, Asya’nın en iyi üniversiteleri arasında İTÜ 19.’luğa yükseldi.

 • Makina Fakültesi Yaz Okulu ve Çalıştayı
  Haz 11, 2015
  Makina Fakültesi ve Japonya Nagoya Üniversitesi tarafından “İleri Otomotiv Teknolojileri” konulu yaz okulu ve çalıştay düzenlenecek.

 • Minik İTÜ’lülerin Mezuniyet Mutluluğu
  Haz 09, 2015
  Üniversitemizin Ayazağa ve Maçka Yerleşkelerinde hizmet veren İTÜ Kreş ve Anaokulunun 6 yaş grubu yılsonu mezuniyet töreni, 5 Haziran Cuma günü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 • Lisansüstü Mezuniyet Törenleri 9 Haziran’da
  Haz 04, 2015
  Üniversitemiz lisansüstü programlarının mezuniyet törenleri, 9 Temmuz 2015 Salı günü Ayazağa Yerleşkesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilecek.

 • Şampiyonluk Gururu Rektörlükte Tazelendi
  Haz 04, 2015
  Korumalı Futbol Süper Liginde üst üste 2. Türkiye Şampiyonluğunu alan Amerikan Futbol Takımımız İTÜ Hornets, kupasıyla birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’yı ziyaret etti.

 • 5 - 9 Haziran Arasındaki Sınavların Ertelenmesi
  Haz 02, 2015
  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 29 Mayıs 2015 tarihli, 73112577 - 1212 sayılı “Öğrencilerin kendi memleketlerinde anayasal ve demokratik seçime katılma haklarını kullanabilmeleri için 5 - 9 Haziran 2015 günlerine ders veya sınav konulmaması, konulmuşsa sınav takviminin buna göre değiştirilmesi" ile ilgili yazısı gereğince, Üniversitemizin 2014 - 2015 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı Akademik Takviminde değişiklikler yapılmıştır.

 • Kürekte 3. Kez Türkiye Şampiyonluğu
  Haz 02, 2015
  Bu yıl 4.’sü düzenlenen “Üniçek Üniversiteler Arası Kano, Kürek ve Dragon Bot Türkiye Şampiyonası”nda, kupanın adresi yine değişmedi.

 • 1 Litre Yakıt ile 171 Kilometre
  Haz 02, 2015
  İTÜ Facilis Otomobil Takımı, Hollanda’da düzenlenen “Shell Eco Marathon”a katılarak, üniversitemizi başarıyla temsil etti.

 • Muaythaide Türkiye Şampiyonluğu İTÜ’den
  May 27, 2015
  Üniversite Sporları Federasyonu ve Türkiye Muaythai Federasyonu tarafından Marmaris’te düzenlenen “Türkiye Üniversiteler Arası Muaythai Şampiyonası”nda İTÜ Türkiye 1.’liği ve Türkiye 3.’lüğü aldı.

 • Yeşil Kampüs İTÜ’nün Öğrencilerinden Çevre Temizliği
  May 26, 2015
  “Daha Temiz İTÜ İçin Elele” sloganıyla bir araya gelen öğrencilerimiz, Yeşil Kampüs İTÜ projesine destek vererek Ayazağa Yerleşkemizde temizlik yaptı.

 • Yeni Nesil Mühendisler İTÜ'den Yetişecek
  May 25, 2015
  İlklerin ve teklerin üniversitesi İTÜ, akademik dünyadaki öncü adımlarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin ilk “Mühendislik Eğitimi Mükemmeliyet Merkezi” İTÜ bünyesinde kuruldu. ME2M kısa adıyla çalışacak merkez, yeni nesil mühendislerin ve liderlerin yetiştirilmesini sağlayacak.

 • Öğrencilerimizin “Betonik Fikirlerine” Ödül
  May 22, 2015
  Akçansa tarafından bu sene 6.’sı düzenlenen “Betonik Fikirler Proje Yarışması”ndan, öğrencilerimiz dereceyle döndü.

 • İTÜ’LÜLER BULUŞUYOR
  May 21, 2015
  Üniversitemizin mezunlarımızla en büyük paylaşım ortamı olan geleneksel İTÜ Günü, İTÜ Rektörlüğü ev sahipliğinde 29-30 Mayıs tarihleri arasında Ayazağa Yerleşkemizde gerçekleştirilecek.

 • Rektörümüzle Rock Müzik Söyleşisi
  May 21, 2015
  İTÜ Radyosu'nun "Rektörümüzle Müzik Söyleşileri" programlarının ikincisi, İTÜ Radyosu Rock Kanalı için gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca'nın rock parçaları seçkisi eşliğinde yayınlanacak program, 21 Mayıs Perşembe günü saat 20.00'de İTÜ Radyosu Rock üzerinden dinlenebilecek.

 • Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği İTÜ’de Konuşuldu
  May 18, 2015
  İTÜ Maden Fakültesi, İTÜ Maden Fakültesi Vakfı ve Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı işbirliğiyle “Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği” üzerine açık oturum düzenlendi.

 • Kovandan Sofraya Kongresi 21-22 Mayıs’ta
  May 17, 2015
  "Kovandan Sofraya 2015 - Uluslararası Arı Ürünlerinin Gıda Güvenliği ve Otantisitesi Kongresi”, 21-22 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenlenecek. Kongre kapsamında Uluslararası Bal Yarışması da gerçekleştirilecek.

 • Engelsiz Tekstil Atölyesi
  May 15, 2015
  İTÜ’nün geçen yıl başlattığı Türkiye’de bir ilk olan “Engelsiz Tekstil” projesi kapsamında “Engelsiz Tekstil Atölyesi” gerçekleştirildi.

 • İTÜ’den Havacılıkta Yeni Ar-Ge Adımı
  May 11, 2015
  Havacılık ve uzay teknolojilerinde Türkiye’nin önde gelen üniversitesi İTÜ, yeni bir ar-ge projesi daha başlattı. Dünyaca ünlü Safran Group (Aerospace-Defence-Security) ile anlaşma imzalayan İTÜ, yeni nesil uçak motorlarında kullanılacak malzemelerin geliştirilmesi için çalışacak.

 • Zaman Çiçeklerle Dile Geliyor
  May 07, 2015
  Türkiye’nin ilk tv yayınında kullanılan kamera, ilk üniversite radyosunun 70 yıl öncesinden kalan mikrofonu, ilk süper bilgisayar ve daha onlarca tarihi eşya, Yunus Karma’nın çiçek tasarımlarıyla buluşarak 14 Mayıs’tan itibaren İTÜ RSG’de sergilenecek.

 • Öğretim Üyemiz ve Öğrencilerimize En İyi Poster Ödülü
  May 07, 2015
  Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Berk Canberk, yüksek lisans öğrencilerimiz Gökhan Seçinti ve Müge Erel, “En İyi Poster” ödülünü kazandı.

 • Mühendislik ve Teknolojide Liderlik İTÜ'nün
  May 06, 2015
  QS News 2015 Dünya Üniversiteler Sıralamasında, İTÜ 9 kategoride dünyanın en iyileri arasında yer alırken; malzeme bilimleri ve çevre bilimleri alanında Türkiye’den sıralamalara giren tek üniversite oldu. Mühendislik ve Teknoloji genel sıralamasında İTÜ 138. basamağı alırken, Türkiye’den bu kategorinin lider üniversitesi olarak listeye adını yazdırdı.

 • ElektrikPort'tan İTÜ'ye Ödül
  May 05, 2015
  Üniversite - sanayi işbirliği kapsamında sektörel firmaları ve üniversite bileşenlerini bir araya getirerek sektörde sinerji oluşturmayı hedefleyen ElektrikPort, "Yılın Enleri" ödüllerinde İTÜ'ye "En Başarılı Üniversite" ödülü verdi.

 • İTÜ’den Rusya ile Nükleer Eğitim İş Birliği
  May 04, 2015
  İTÜ, Rusya Federasyonu’nun nükleer araştırmalar konusunda en güçlü üniversitesi NSNU-MEPhI ile iş birliği yaptı.

 • Amerikan Futbolunda Bir Kez Daha Türkiye Şampiyonluğu
  May 04, 2015
  İTÜ, Amerikan Futbolunda Türkiye Şampiyonluğunu üst üste 2. kez kazandı.

 • Galatasaray Lisesine İTÜ Ziyareti
  May 03, 2015
  Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ile mezunlarımız Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve Fatih İşbecer tarihi eğitim yuvası Galatasaray Lisesi’ni ziyaret etti. Öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtlayan Karaca, “Bir mühendis işe alınırken İTÜ mezunu olup olmadığına mutlaka bakılır. Teknik Üniversite’nin atmosferi, kültürü farklıdır” dedi.

 • İTÜ'den Yıldız Holding ile İş Birliği
  May 01, 2015
  İTÜ, güçlü üniversite – sanayi işbirliklerine bir yenisini daha ekledi. Yıldız Holding ile akademik işbirliği protokolü imzalayan üniversitemiz, hem lisans hem de lisansüstü öğrencilerimize önemli avantajların kapısını da açtı.

 • Dansın Renkleri İTÜ’deydi
  May 01, 2015
  İTÜ Konservatuvarının geleneksel hale getirdiği “Dünya Dans Günü” kutlama programı, yine birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Farklı kültürlerin dilini dans ve müzikle aynı salonda buluşturan program, her yıl olduğu gibi konuklara unutulmaz bir sahne şovu izleme fırsatı sundu.

 • İTÜFEST’15 İndirimli Biletleri için Son Gün
  Nis 30, 2015
  İTÜ öğrencilerinin yoğun geçen bir yılın ardından stres atacakları ve yaza merhaba diyecekleri festival, üniversite dışından katılıma da açık olacak. İTÜ öğrencilerine özel uygulanan indirimli bilet satışları 1 Mayıs 2015 Cuma günü sona erecek.

 • Egzoz Projesinde Yüzde 93’lük Başarı
  Nis 27, 2015
  İTÜ Prof.Dr. Adnan Tekin Malzeme Bilimleri ve Üretim Teknolojileri Uygulama Araştırma Merkezi ile İstanbul Elektrik Tünel Tramvay İşletmeleri’nin (İETT) ortaklaşa yürüttüğü “İstanbul’daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi” adlı projenin çalıştayı, 17 Nisan Cuma günü Maden Fakültesi - İhsan Ketin Konferans Salonunda yapıldı.

 • Öğrencimizden Binicilik Derecesi
  Nis 26, 2015
  Gebze Atlıbey Kulübünde düzenlenen "Yeni Yıl Atlı Dayanıklılık Yarışmaları"na katılan, Tekstil Gelişimi ve Pazarlama Bölümü Öğrencimiz Gazel Armağan, 4.'lük derecesi aldı. Victoryman Binicilik Kulübü sporcusu öğrencimiz, yarışa Zilcioğlu isimli atıyla katıldı.

 • Geleceğin Teknolojilerinde İTÜ’lülerin Adı
  Nis 26, 2015
  Türkiye’de bu yıl ilk kez düzenlenen IoT Line Fair - Nesnelerin İnterneti ve Akıllı Ürünler Fuarı kapsamında düzenlenen yarışmada, öğrencilerimiz iki derece aldı. Aynı tarihlerde düzenlenen robot yarışlarından ise yine dereceyle döndü.

 • İTÜ Hornest Şampiyonluk Yolunda
  Nis 22, 2015
  Ünilig Korumalı Futbol Süper Lig'te mücadele eden İTÜ Hornest takımımız, yarı finalde karşılaştığı ODTÜ Falcons’u 22-7’lik skorla yenerek finale çıktı.

 • Prof. Dr. Celal Şengör Avusturya Bilimler Akademisi'nde
  Nis 22, 2015
  Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü öğretim üyemiz Prof. Dr. Celâl Şengör Avusturya Bilimler Akademisi'nin muhabir üyeliğine seçildi. Şengör, Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal'dan sonra bu akademiye seçilen ikinci Türk oldu.

 • İTÜ, Açık Deniz Mühendisi Yetiştirecek
  Nis 21, 2015
  Türkiye’nin ilk Açık Deniz Mühendisliği Lisansüstü Programı, mühendislik eğitiminin 242 yıllık adı olan İTÜ’de açılıyor. Ülkemizdeki gemi inşa sanayinin açık deniz yapıları sahasına yönelme kararı üzerine yurtdışındaki örnekler incelenerek geliştirilen program, sanayinin bu alandaki gelişimini destekleyecek adres olacak.

 • Çocuklara “Bi Tık Fotoğraf” Atölyesi
  Nis 21, 2015
  İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel bir atölye çalışmasına ev sahipliği yaptı. Dijital fotoğraf kültürü, çocukların fotoğrafı üretme ve görme biçimleri üzerine değerlendirmelerin yapıldığı atölye, eğlenceli uygulamalarla renklendi. “Bi Tık Fotoğraf” adıyla gerçekleştirilen atölyenin eğitmenliğini, Fotoğraf Sanatçısı Altan Bal yaptı.

 • Minik İTÜ’lülerden Rektörümüze 23 Nisan Ziyareti
  Nis 21, 2015
  Üniversitemizde çalışan akademik ve idari personelin çocuklarının yararlandığı İTÜ Kreş ve Anaokulunun öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Rektörlüğümüze konuk oldu.

 • İTÜ RSG'den Fotoğraf Atölyesi
  Nis 20, 2015
  İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG), sanatçılarla atölye çalışmalarının bir yenisini gerçekleştirecek. “Kamyoncular” adlı belgesel fotoğraf sergisi 26 Mart’ta İTÜ RSG’de açılan Fotoğraf Sanatçısı Altan Bal, 29 Nisan Çarşamba akşamı “Fotoğrafı Anlamak, Fotoğrafla Anlatmak” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirecek.

 • Mikro Robotlar Dünyasına Yolculuk
  Nis 17, 2015
  İTÜ Makine Fakültesi tarafından, Dr. Cavit Çıtak anısına bu yıl 8. kez “Dr. Cavit Çıtak Teknoloji Konferansı” gerçekleştirildi. 15 Nisan Çarşamba günü Makine Fakültesi Orhan Öcalgiray Konferans Salonunda düzenlenen konferansta, mikro robotlar konuşuldu.

 • Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinden e-Dergi
  Nis 15, 2015
  Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültemiz, elektronik dergi yayınlamaya başladı.

 • İTÜ’den Meteorolojik Tahmin ve Analizde Yeni Adım
  Nis 15, 2015
  Türkiye’nin ilk ve tek Meteoroloji Mühendisliği Bölümüne sahip İTÜ, meteorolojik tahminler yayınlamaya ve önemli hava olaylarının tahmin ve analizinde yeni çalışmalar yapmaya hazırlanıyor. İTÜ Meteoroloji Brifing Odası, kamu ve özel kurumlara meteorolojik bilgi desteği de verebilecek.

 • En Centilmen Takım İTÜ’den
  Nis 15, 2015
  Üniversiteler Arası Plaj Futbolu Turnuvasında “En Centilmen Takım Ödülü” ve 3.'lük kupası İTÜ Plaj Futbolu Takımımızın oldu.

 • Robotikte Avrupa 3.'lüğü
  Nis 14, 2015
  Arı Teknoloji Geliştirme Kulübümüz (ARIGE), uluslararası çaptaki en büyük ve en prestijli robot yarışmaları arasında yer alan “Robot Challenge”da İTÜ’yü temsil ederek, Avrupa 3.’lüğü aldı.

 • 800 Robotun Yarıştığı İTÜRO’15 Sona Erdi
  Nis 13, 2015
  İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından bu yıl 9. kez düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları 11 Nisan 2015 Cumartesi günü gerçekleştirilen final ile sona erdi.

 • Mezunlarla Mentorluk Programında Yeni Dönem Başladı
  Nis 10, 2015
  İTÜ Mezunlar Derneği tarafından yaklaşık 3 yıl önce İTÜ’yü kazanan öğrencilerin oryantasyonuna yönelik uygulanan mentorluk programı bu yıl kariyer odaklı yürütülecek. Mezun mentorlar (yönder) ve menti (danışan) öğrencilerin bir araya geldiği programın tanıtım toplantısı 6 Nisan 2015 Pazartesi günü Ayazağa Yerleşkesinde düzenlendi.

 • Bilim, Sanat ve Teknoloji Seminerleri Deniz Temasıyla Sürdü
  Nis 08, 2015
  Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Prof. Dr. Odd Magnus Faltinsen, 30 Mart Pazartesi günü İTÜ’ye konuk oldu. Prof. Faltinsen,"Challenges in Marine Technology Related to Food, Energy, Transportation and Inrastructure" konulu seminer verdi.

 • Liselilerin Yenilikçi Fikirlerine 7 bin Ziyaretçi
  Nis 06, 2015
  Bu yıl 46.’sı gerçekleştirilen “TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması’nın bölge finaline, 4. kez İTÜ ev sahipliği yaptı. 61 okuldan 180 öğrencinin katıldığı İstanbul Avrupa Bölge Finalinde, 30 Mart – 1 Nisan 2015 tarihleri arasında sergilenen projelerin kazananları, 2 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilen tören ile açıklandı. Bölge finalistleri, Ankara’da gerçekleştirilecek büyük finalde yarışacak.

 • Kağıt Uçakların Pilotları Dünya Finaline Gidiyor
  Nis 05, 2015
  “Red Bull Paper Wings” kağıt uçak yarışmasının dördüncü eleme ayağı, 2 Nisan 2015 Perşembe günü İTÜ kapalı spor salonunda gerçekleşti. İTÜ’lülerin keyifle yarıştığı organizasyonda, en büyük heyecan mayıs ayındaki dünya finalinde yaşanacak.

 • Lise Öğrencilerinin 100 Projesi İTÜ’de Yarıştı
  Nis 01, 2015
  Bu yıl 46.’sı gerçekleştirilen “TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması”nın bölge finaline, 4. kez İTÜ ev sahipliği yaptı. 61 okuldan 180 öğrencinin katıldığı İstanbul Avrupa Bölge Finalinde, 30 Mart – 1 Nisan 2015 tarihleri arasında sergilenen projelerin kazananları, 2 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek ödül töreni ile ilan edilecek.

 • Lise Öğrencileri İçin İnovasyon Kampı İTÜ’deydi
  Nis 01, 2015
  İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (GİNOVA) ev sahipliğinde, lise öğrencileri İTÜ’de inovasyon kampına girdi. General Electric (GE) Türkiye ve Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliği ile 28 Mart Cumartesi günü düzenlenen “2. GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı”, öğrencilerin girişimcilik ve yaratıcılık yeteneklerini keşfetmeleri yolunda yeni ufuklar açtı.

 • İTÜ’lülerin Yeni Gururu ARUNA Ağustosta Türkiye Turunda
  Nis 01, 2015
  Türkiye Ağustos 2015’te, ülkenin ilk 4 kişilik güneş enerjili arabası “ARUNA” ile tanışacak. ARUNA için farklı bölümlerden 26 İTÜ öğrencisi çalışıyor. Projelerini ve hedeflerini, İTÜ GAE Ekip Lideri Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğrencimiz Burak Oklar ve İTÜ GAE Organizasyon Sorumlusu İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencimiz Murat Kütük anlattı:

 • Kamyoncular Sergisi 19 Nisan'a Kadar Açık
  Mar 31, 2015
  Kamyoncular sergisinin açılışı, 26 Mart Perşembe akşamı İTÜ RSG’de verilen davetle yapıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra Bal’ın bir dönem birlikte çalıştığı Yönetmen Yeşim Ustaoğlu, profesyonel ve amatör birçok fotoğrafçı açılışa katıldı.

 • Denizcilik Fakültemiz SİSMİK-1 ile Çanakkale’de
  Mar 27, 2015
  Denizcilik Fakültesi öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümünü kutlamak ve Çanakkale şehitlerini anmak için, fakültenin SİSMİK-I adlı eğitim gemisi ile Çanakkale’ye gitti.

 • Akademisyenlerimiz Sahneye Çıktı
  Mar 27, 2015
  "Ofisten Sahneye" adıyla bu yıl 5. kez düzenlenen şirketler arası müzik yarışmasında İTÜ'yü akademisyenlerimiz temsil etti.

 • Mikrotonal Gitar Aşık Veysel'i Singapur’a Taşıdı
  Mar 26, 2015
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK) Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Tolgahan Çoğulu, usta ozanımız Aşık Veysel’in büyük eseri Kara Toprak’ın ezgilerini Singapur’a taşıdı.

 • Kent İçi Ulaşım Çalıştayı İTÜ'deydi
  Mar 26, 2015
  İTÜ, Yalova Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve E'PR Yerel Yönetim Ajansı işbirliğiyle düzenlenen “Kent İçi Ulaşım Çalıştayı” 24-25 Mart tarihlerinde üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 • Yelken’de Çifte Kupa
  Mar 26, 2015
  “MIYC Campus Cup 2015”e katılan Yelken Kulübümüz, 2 kupayla döndü. Mart ayında Marmaris’te gerçekleştirilen yarışlara, 19 üniversiteden 23 takım katıldı. İTÜ Yelken Kulübü, kendi klasmanda 2.’lik, genel klasmanda ise 3.’lük kupasının sahibi oldu.

 • Uluslararası Bilim İnsanları İTÜ'de
  Mar 25, 2015
  İTÜ Bilim, Sanat ve Teknoloji Seminerleri serisi kapsamında, 30 Mart 2015 Pazartesi günü "Challenges in Marine Technology Related to Food, Energy, Transportation and Inrastructure" konulu seminer düzenlenecek.

 • Öğrencimize Sunum Ödülü
  Mar 24, 2015
  Yüksek Lisans Öğrencimiz Berkant Yetişkin, katıldığı uluslararası konferansta "En İyi Sözel Sunum" dalında 3.'lük elde etti.

 • Meteoroloji Mühendisliği Brifing Odası Açıldı
  Mar 24, 2015
  23 Mart Dünya Meteoroloji Günü kutlamaları kapsamında İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü tarafından “Şehircilik Meteorolojisi Çalıştayı” ve “Meteoroloji Mühendisliği Brifing Odası” açılışı gerçekleşti.

 • Türkiye’de Anma ve Anıtlaştırma Yolları Paneli
  Mar 20, 2015
  Çevre ve Şehircilik Uygulama Araştırma Merkezimiz tarafından Çanakkale Zaferinin 100. Yılı kapsamında, “Türkiye’de Anma ve Anıtlaştırma Yolları” başlıklı panel düzenlendi.

 • Yolların Siyah Beyaz Öyküsü İTÜ RSG’de
  Mar 19, 2015
  İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi, 26 Mart’ta kapılarını belgesel fotoğraf sergisi için açıyor. Fotoğraf Sanatçısı Altan Bal’ın 3 yıllık emeği ile ortaya çıkan “Kamyoncular” sergisi, yaşamını yollardan kazanan ve hayatı özlemek üzerine kurulu olanların öyküsünü siyah beyaz karelerle anlatacak.

 • Orienteering Kulübümüz’den 9 Madalya
  Mar 18, 2015
  İTÜ Orienteering Kulübü katıldığı iki farklı yarışmada elde ettiği 9 madalyayla ile Üniversitemizi en güzel şekilde temsil etti.

 • Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Öğrencilerimiz Gelibolu’da
  Mar 18, 2015
  Öğrencilerimiz, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında tarihi savaşın geçtiği toprakları ziyaret etti. İTÜ Rektörlüğü’nün desteğiyle gerçekleşen geziye 320 öğrenci katıldı.

 • Kız Öğrencilerimizin Eğitimine Çiçek Gibi Destek
  Mar 17, 2015
  İTÜ’nün “Çiçeklenen Burslar” kampanyası için iş ve cemiyet hayatının 12 tanınmış ismi çiçek tasarım atölyesinde bir araya geldi. İlk kez çiçek tasarlayan yardımsever kadınların tasarımları, etkinlik sonrasında açık artırma ile satıldı. Elde edilen gelir birçok kız öğrencinin eğitim yaşamına anlamlı bir dokunuş yapacak.

 • İTÜ Vakfı Dergisi 67.Sayısı Yayında
  Mar 16, 2015
  İTÜ Vakfı Dergisi 25 yıldır süren yayın hayatında çok sayıda önemli konuyu gündeme taşıyarak sorunların çözümüne destek oldu. Bundan önceki 66.sayısını "DEPREM - 1" dosyası olarak sunan Dergi, kamuoyunda, basın ve akademik çevrelerde oluşan yankı nedeniyle 67. sayının dosya konusunu yine "DEPREM"e ayırdı.

 • BMT-KAUM'dan Dünya Kadınlar Günü Paneli
  Mar 15, 2015
  İTÜ Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (İTÜ BMT-KAUM) tarafından Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Üniversitelerde Cinsel Taciz ve Ayrımcılık” konulu panel gerçekleştirildi.

 • Okçuluk Takımımızdan Türkiye 2.’liği
  Mar 13, 2015
  Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen "Türkiye Üniversitelerarası Salon Okçuluk Şampiyonası"na katılan Okçuluk Takımımız, Türkiye 2.'liği de dahil olmak üzere 3 derece ile döndü.

 • Tasarım Yarışmasında Öğrencilerimize 9 Ödül
  Mar 10, 2015
  Koçtaş tarafından 5. kez düzenlenen ulusal düzeydeki “Açık Fikir İç Mekan Tasarım Yarışması”na İTÜ öğrencileri damga vurdu. Öğrencilerimiz, birincilik ve ikincilik dahil olmak üzere toplam 9 ödül aldı.

 • İTÜ TMDK’dan Dev Sesleri Buluşturan CD'ler
  Mar 04, 2015
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK), kuruluşunun 40. Yılına özel 3 albümlük bir arşiv serisi hazırladı. Türkiye’nin coğrafi ve kültürel zenginliğini yansıtan, müziğimizin kronolojik bir özeti olma niteliği taşıyan CD’ler için birçok usta sanatçı bir araya geldi.

 • 16. Yönetim Bilimleri Kongresi: Geleceğe Dönüş
  Mar 03, 2015
  İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen 16. Yönetim Bilimleri Kongresi bu yıl “Geleceğe Dönüş” teması ile sektörün önde gelen isimlerini öğrencilerle buluşturacak.

 • Konservatuvarımız 40 Yaşında
  Mar 02, 2015
  Ülkemizin ilk Türk Müziği Konservatuvarı olan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK), kuruluşunun 40. yılını 1 Mart Pazar akşamı gerçekleştirilen görkemli bir törenle kutladı.

 • Artistik Jimnastikte Türkiye Şampiyonluğu
  Şub 24, 2015
  İTÜ Spor Kulübü sporcusu ve İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesi öğrencisi Tutya Yılmaz, Artistik Jimnastikte Türkiye Şampiyonu oldu.

 • İTÜ’NÜN SANAT YUVASI 40 YAŞINDA
  Şub 24, 2015
  Ülkemizin ilk Türk Müziği Konservatuvarı olan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK), kuruluşunun 40. yılını özel bir programla kutlayacak.

 • İş Sağlığı ve Güvenliğinde İTÜ Duyarlılığı
  Şub 22, 2015
  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasını hızlı bir şekilde uygulamaya koyan Rektörlüğümüz tarafından, konuya ilişkin tüm birimleri detaylı biçimde bilgilendirmek amacıyla geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi.

 • Fatih Projesi'ne İTÜ Desteği
  Şub 20, 2015
  MEB’in eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla geliştirdiği Fatih Projesinin teknik danışmanlık ve ar-ge faaliyetlerine artık İTÜ destek verecek. Konuya ilişkin protokol İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve MEB YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş tarafından imzalandı.

 • “İTÜ’lü Olmak” Günleri 4 Bin Öğrenci Ağırladı
  Şub 19, 2015
  İTÜ’nün her yıl şubat ayında düzenlediği geleneksel Tanıtım Günleri etkinliği, bu yıl “İTÜ’lü Olmak” temasıyla gerçekleştirildi. İstanbul’da etkili olan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşullarına karşın İTÜ Ayazağa Yerleşkesine akın eden adaylar, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve mezunlarımızla bir araya gelme şansı yakaladı.

 • 19 ŞUBAT'TA EĞİTİM-ÖĞRETİME ARA
  Şub 18, 2015
  Etkisini sürdüren kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle, üniversitemizde eğitim - öğretime 19 Şubat 2015 Perşembe günü için (1) günlük ara verilmiştir.

 • EĞİTİME 1 GÜNLÜK ARA
  Şub 17, 2015
  Yoğun kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle üniversitemizde eğitim-öğretime 18 Şubat 2015 Çarşamba günü geçerli olmak üzere 1 günlük ara verilmiştir.

 • Gezginlerin Durağı İTÜ Olacak
  Şub 14, 2015
  İTÜ Türkiye’nin en önemli gezginlerinin bir araya geleceği durak olacak. İTÜ Gezgin Kulübü tarafından düzenlenecek Seyyah’15 etkinliği, 20-21 Şubat tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde gerçekleştirilecek.

 • İTÜ TANITIM GÜNLERİ
  Şub 13, 2015
  İTÜ’nün her yıl şubat ayında düzenlediği geleneksel Tanıtım Günleri etkinliği, 16-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. “İTÜ’lü Olmak” temasıyla düzenlenecek 3 günlük programa, İstanbul içinden ve dışından aday öğrenciler ile öğretmenleri katılacak. Yaklaşık 4 bin kişinin ağırlanacağı İTÜ Tanıtım Günlerine, Ayazağa Yerleşkesi – Süleyman Demirel Kültür Merkezi ev sahipliği yapacak.

 • İTÜ’den Türkiye’nin İlk Çelik Test ve Araştırma Merkezi
  Şub 11, 2015
  Çelik ürünlerin üretimi, geliştirilmesi ve test aşamalarında hizmet verecek Türkiye’nin ilk Çelik Test ve Araştırma Merkezi, ilklerin üniversitesi İTÜ’de kurulacak.

 • GE Garaj Açıldı
  Şub 06, 2015
  İTÜ’nün General Electric (GE) Türkiye ile yaptığı işbirliğinin en önemli parçası olarak "GE Garaj" Ayazağa Yerleşkesinde açıldı.

 • Rektörümüzden Üniversite Kampına Ziyaret
  Şub 04, 2015
  İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Ekrem Elginkan Lisesi 11 ve 12. sınıf öğrencileri, 19-23 Ocak tarihleri arasında, Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültemizde üniversiteye hazırlık kampına girdi. Kampın son gününde öğrencilerimizi ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, adayların gelecek hedeflerine ışık tutan keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

 • Başarılı Girişimciler Chicago'da Yatırımcılarla Buluştu
  Şub 03, 2015
  İTÜ ARI Teknokent, düzenlediği “ITU GATE Start-up Challenge” programı kapsamında Türkiye’den sekiz teknoloji tabanlı girişimci şirketi ABD’de yatırımcılarla buluşturdu. Dünyanın en başarılı kuluçka merkezlerinden 1871 Chicago’da gerçekleşen etkinlikte, seçilmiş teknoloji girişimcileri, çok sayıda uluslararası yatırımcıya ürün ve çözümlerini tanıttı.

 • Bahar Yarıyılına Sanatla Başlangıç
  Şub 03, 2015
  2014-2015 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı Açılış Töreni, 2 Şubat Pazartesi günü Ayazağa Yerleşkesi - Süleyman Demirel Kültür Merkezinde (SDKM) yapıldı.

 • Modern ve Klasik Hat Sanatı Sergisi
  Oca 30, 2015
  İTÜ, Bahar Yarıyılına sanatla merhaba diyecek. Klasik ve modern hat sanatına dair çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Nihad Dukhan’ın eserlerinin yer aldığı sergi, şubat ayı boyunca İTÜ’de ziyaret edilebilecek.

 • İTÜ’den General Electric ile İşbirliği
  Oca 29, 2015
  İTÜ, Türkiye’de yerel inovasyonun güçlendirilmesi, bu alanda yetkinliklerin geliştirilmesi ve üretim bazlı çözümlerin yaygınlaştırılması amacıyla ile General Electric (GE) ile önemli bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında GE Garaj çalışmaları yapılacak, seminerler ve çalıştaylar düzenlenecek.

 • İTÜ’nün Musiki Tarihine Yolculuk
  Oca 27, 2015
  İTÜ Geliştirme Vakfı Yayınları “Mühendishane’de Musiki: İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Musiki Çalışmalarının Tarihçesi” kitabı ile “teknik üniversite”nin sanat tarihine derin bir yolculuk yapma fırsatı sunuyor.

 • Bursa’ya İTÜ Evi Açılacak
  Oca 23, 2015
  İTÜ Tanıtım Koordinatörlüğü tarafından yürütülen ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın Türkiye’nin farklı illerinde hem mezunlarımızla hem de lise öğrencilerle bir araya geldiği “İTÜ’lü Olmak” projesi kapsamında ziyaret edilen dördüncü il Bursa oldu.

 • İTÜ Mobil Yayında
  Oca 23, 2015
  İTÜ, Türkiye’nin en gelişmiş üniversite mobil uygulamasına imza attı. Dünyadaki sayılı üniversite mobil uygulaması örnekleri arasına giren “İTÜ Mobil”, tüm İTÜ’lülerin günlük yaşamda ihtiyaç duyduğu çok sayıda işlemi birkaç tuş ile yapabilmesini sağlayacak.

 • Bilimle Çocukları Buluşturan Proje
  Oca 19, 2015
  İTÜ Bilim Merkezi’nin içinde oluşturulan, dezavantajlı (alt sosyo-ekonomik seviyede ve bir kısmı bedensel engelli) çocuklara yönelik Bilim Okulu’nun açılışı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, İstanbul Kalkınma Ajansı Başkanı Aşkın Ayık’ın da katıldığı törenle yapıldı.

 • İTÜ Vakfı Dergisi 66.Sayısı Yayında
  Oca 15, 2015
  İTÜ Vakfı Dergisi, 66. Sayısında “DEPREM” konusunu gündeme taşıdı.

 • Öğrencilerimiz Gurur Verdi: Bir Yarışma İki Derece
  Oca 09, 2015
  Bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen “Unilever IdeaTrophy Challenge”da, İTÜ öğrencileri hem birincilik hem de ikincilik alarak, önemli bir başarıya imza attı.

 • Betona Yeni Yorumlar Getiren "Süsün Ardı" Ziyarete Açıldı
  Oca 09, 2015
  İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülname Turan’ın betonu ana malzeme olarak kullandığı işleri, 8 Ocak 2015 Perşembe günü verilen davetle ziyarete açıldı.

 • 7 Ocak Sınavları ve Lisansüstü Mülakatları Ertelemesi
  Oca 06, 2015
  7 Ocak 2015 Çarşamba tarihli bütünleme sınavları, yoğun kar yağışı nedeniyle 10 Ocak 2015 Cumartesi gününe ertelenmiştir.

 • "Süsün Ardı" Sergisi İTÜ RSG'de
  Oca 05, 2015
  İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi, 2015’in ilk sergisinde sanatseverleri süs kavramını sorgulamaya ve alışılmışın dışında işler görmeye davet ediyor. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülname Turan’ın betonu ana malzeme olarak kullandığı işleri, 8 Ocak 2015 Perşembe günü ziyarete açılıyor.

 • Rektörümüz İTÜ'nün Bugününü ve Geleceğini Anlattı
  Oca 02, 2015
  İTÜ’de her yıl akademik ve idari personele yapılan yılsonu sunumu, 2014’te alışılmışın dışında bir programla gerçekleştirildi. Her yıl tüm akademik ve idari birimleri kapsayacak biçimde bir kez yapılan, kısıtlı zamanda sınırlı bir etkileşim ile gerçekleştirilen program, yerini tüm birimlere özel yapılan sunumlara bıraktı.

 • İTÜ’lüler Yeniyıl Davetinde Buluştu
  Oca 01, 2015
  İTÜ akademik ve idari personelinin 2014 yılına veda etmek üzere bir araya geldiği geleneksel yılsonu etkinliği, 30 Aralık 2014 Salı günü gerçekleştirildi.