KSB 28. Yaş Gününü Kutladı
Oca 19, 2016


Mühendislik eğitiminin ağırlıkta olduğu Üniversitemizde, kültürel ve sosyal etkinlikleri organize eden, öğrencilerin etkinliklere aktif katılımını sağlayan İTÜ Kültür ve Sanat Birliği geçtiğimiz günlerde 28. yaş gününü kutladı.

Ülke çapında ses getiren çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan, alanında uzman kişileri, sektör temsilcilerini ve başarılı sanatçıları Üniversitemizde ağırlayan İTÜ KSB, öğrencilerimizin kişisel yeteneklerini bilimsel bir ortamda geliştirmelerine yardımcı olurken aynı zamanda tecrübe de kazanmalarını sağlıyor. Öğrencilerimizin; sosyal yönden kuvvetli, evrensel bakış açısına sahip, bilimsel ve analitik düşünen bireyler olarak yetişebilmesi için yıl boyunca çeşitli etkinliklere imza atan İTÜ Kültür ve Sanat Birliği; kulüplerini, başarılarını, projelerini ve hedeflerini anlattı.

- İTÜ KSB hakkında bilgi alabilir miyiz?

KSB 1987 yılında kuruldu. Öğrenci odaklı bir birim olan KSB bünyesinde Dr. Burçin Gacal Özcan’ın başkanlığında özveri ile çalışan bir ekip yer alıyor. KSB, öğrencilerimizin sosyal alanda bireysel gelişimini artırmanın yanı sıra öğrencilerin zamanlarını ve enerjilerini olumlu bir yaratıcılığa yönelterek; sanatsal, kültürel ve düşünsel etkinliklere katılımını destekliyor. Birimimiz, her zaman iletişime açık bir duruşla, kulüplerden gelecek fikir ve önerileri değerlendiriyor ve kurumsallaşma yolunda ilerliyor.

KSB Ekip

- Öğrencilerin kulüplerden beklentileri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Öğrencilerimiz kendi ilgi alanları doğrultusunda; kültür, sanat, spor ve uzmanlık konularında yapacakları çalışmaları, kulüpler vasıtasıyla hayata geçiriyorlar. Kulüpler, öğrencilerimizin iç dünyalarında sahip oldukları farklı yetileri keşfetmelerine olanak sağlıyor.  Kulüpler yaptıkları etkinliklerle, öğrencilerin kampüste geçirdiği günleri daha renkli hale getiriyor, Üniversitemize aidiyet hissinin pekişmesine yardımcı oluyor. Ayrıca ruhsal rehabiliteyi sağlayacak faaliyetlere katılmalarını sağlıyor ve öğrencilerin kişisel gelişimine de destek oluyor.
Hepimiz biliyoruz ki bir ülkenin gelişimi, ancak genç dinamiklerin en verimli şekilde yönlendirilmesi ve mutlu bireyler yetiştirilmesiyle sağlanabilir. Bu nedenle birçok alanda kulübümüz olsa da kurulacak yeni kulüpler için de gerekli desteği sağlamaya hazırız. 

İletişim, Yönlendirme, Koordinasyon Bizim İşimiz

- KSB olarak düzenlenen organizasyonlara ne tür destekler sunuyorsunuz?

 • Kulüplerimizin düzenleyeceği her etkinlik bizim için çok önemlidir ve oluşacak en ufak bir sıkıntı, organizasyonlarda karşılaşılacak en küçük problem, bizim için çok büyük önem arz ediyor. Bu nedenle düzenlenecek her organizasyonda, arka planda gerekli özveriyi gösteren tüm ekibimiz öğrenci kulüplerimizle birlikte koordineli olarak çalışıyor. Organizasyonlarda öğrencilerimizin taleplerini elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Bunları sıralayacak olursak:
 • Etkinlik öncesi gerekli izinlerin alınması konusunda iletişimin sağlanması,
 • Kulüplerin ortak yapabileceği çalışmalarda, kulüpler arasında iletişimin sağlanması,    Kulüplere organizasyonlarında proje ve sponsorluk mentörlüğü yapılması,İlgi alanları doğrultusunda öğrencilerimizin kulüp kurmaya yönlendirilmesi,
 • Kulüplerimizin, Üniversitemizi yurt içi ve yurt dışı etkinliklerde temsil edebilmeleri için gerekli koordinasyonun sağlanması,
 • Üniversitemizde ağırlanacak misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanması gibi.

- KSB bünyesindeki kulüplerden ve neler yaptıklarından bahseder misiniz? Kaç kulüp var?

Üniversitemizde 50 uzmanlık, 64 kültür-sanat ve 30 spor olmak üzere toplam 144 kulübümüz var. Uzmanlık kulüplerimiz mesleki ve teknik yönde gelişimi sağlayacak etkinlikler düzenliyor. Kültür, sanat ve spor kulüplerimiz de ilgi alanları ve yetileri doğrultusunda ülke çapında ses getirecek projeleri hayata geçiriyor. 

- 2015’te ülke çapında ses getiren hangi etkinliklere imza atıldı?

Yıl içerisinde ulusal ve uluslararası alanda ses getiren birçok çalışma yapıldı. Gerek uzmanlık kulüplerimiz gerekse kültür ve sanat, spor kulüplerimiz yaptıkları çalışmalarla İTÜ’yü en iyi şekilde temsil etmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Bu başarılardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Başarılı sporcularımızdan Betül Kahya, Muay Thai spor dalında Avrupa Birincisi oldu, şimdi Dünya Şampiyonluğu için hazırlanıyor.
 • İTÜ Hornest Amerikan Futbolu Takımımız 2014-2015 sezonu Türkiye Üniversiteler Süper Lig (Unilig Super Lig) Şampiyonu oldu.
 • 2015 yılı içinde iki ayrı şampiyonaya katılan Klasik Yay Erkek-Bayan-Mix Takımımız dereceler ile döndü.
 • Mağaracılık Kulübümüz,  Altınbeşik Mağarasına 2 adet sifon dalış yaparak,  Çek ekiple birlikte yeni bölümünün keşfini yaptı. Mağarada 5,2 km uzunluğa ulaşıp, ilk sifonu geçen 4 Türk mağara dalgıcından biri, İTÜMAK’lıdır.

Ayrıca yıl içinde kulüplerimiz geniş çaplı çok sayıda etkinlik düzenledi. Bunlardan bazıları:

 • Batı Müziği Kulübü – Open Mic Etkinliği
 • Dans Kulübü – 7. İTÜ Dans Festivali
 • Mizah Kulübü – Mesut Süre ve İlker Gümüşoluk ile Söyleşi
 • Tiyatro Festivali
 • Müzikal Topluluğu – Müzik Gecesi
 • İTÜ Mağaracılık Kulübü – Uluslararası Mağara Fotoğrafçıları Buluşması
 • Fizik Mühendisliği Kulübü – Optik, Electro-Optik ve Fotonik Kongresi
 • Mühendisliğe Hazırlık Kulübü – Civilcon. Otokon-İTÜRO
 • Elektrik Mühendisliği Kulübü – Ulusal Temiz Enerji Günleri
 • Epgik (Endüstriyel Proje Geliştirme) – Makinistanbul
 • Kimya Kulübü-KIMBIS Meteorolojik Araştırmalar Kulübü-IAEC (International Atmospheric and Environmental Competition
 • Endüstri Mühendisliği Kulübü – 23. EMÖS İTÜ SEKTÖR GÜNLERİ
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübü- İnternational İTÜ Molecular Biology and Genetics Student Congress
 • Çevre Mühendisliği Kulübü - Sürdürülebilir Ekosistem Günleri
 • Gıda Mühendisliği Kulübü - İTÜ Gemi Mühendisliği Kulübü - AR-GE Fikirleri Yarışması
 • İşletme Mühendisliği Kulübü- Bilişim Teknolojileri Zirvesi
 • Jeofizik Kulübü - IGSM (International Geodetic Student Meeting)
 • Yatırım Kulübü - GOBI (Global Opportunities İn Business And Investment)
 • İTÜ İEEE Öğrenci Kolu- Communications Week
 • Ekonomi Kulübü - EconsAcademy
 • Girişimcilik Kulübü - Girişimcilik Kampı

 

ituluolmak

2015 Yılında Daha Çok Kurumsallaştık

- 2015 yılında planladığınız hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

2015 yılında en çok kurumsallaşma adına adımlar atıldı. Bir kulüp organizasyonu demek çok fazla hizmet paradigmasını bir araya getirmek demektir; küçük bir boşluk, etkinliği çok olumsuz etkileyebiliyor. Etkinliklerde sıkıntı yaşanmaması için öğrencilerle aktif iletişim halindeyiz. İşleri kolaylaştırmak adına öğrencilerimize görsel şemalar halinde yol gösterecek el ilanları tasarlandık.  Kulüplerimize, Üniversitemizin yaptığı her etkinlikte paydaş olarak destek vermek adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

İTÜ Mezuniyet Töreni, İTÜ Tanıtım Günleri, İTÜ Kayıt Günleri, İTÜ Günü, İTÜ FEST ve İnsan Kaynakları Zirvesi gibi birçok organizasyonda aktif olarak destek veriyoruz ve katılım sağlıyoruz. 2015-2016 akademik yılında düzenlenen Kulüpler Şenliği daha profesyonel bir şekilde Kulüpler Festivali olarak düzenlendi. Festivale yoğun katılım oldu ve renkli bir organizasyona imza atıldı. Bir daha ki festivalimiz için şimdiden çalışmaya başladık. Bu konuda da öğrencilerimizden gelecek önerileri dinlemeye hazırız. 

Ayrıca kulüp üyelerimizin görüşlerini daha verimli bir şekilde değerlendirebilmek adına temsilcilik sistemine geçildi. İletişim ve koordinasyonun daha aktif olacağı temsilcilik sisteminde etkinlik yapmak, birlikte çalışmak ve sorunları aşmak daha kolay olacak. Organizasyon şeması ise şu şekilde tamamlandı: Tüm kulüpler temsilcisi başta Harun Korkmazoğlu olmak üzere, Maslak Kültür, Sanat ve Fikir Kulüpleri temsilcileri Şiyba Bilgier ve Kubilay Ersin Güler, Uzmanlık Kulüpleri temsilcileri Burak Birinci ve Alperen Keleş, Spor Kulüpleri temsilcileri A. Betül Kahya ve Serkan Aslan, Gümüşsuyu temsilcisi Gülce Tokyol, Maçka temsilcisi Türker Türkeköle ve Konservatuar temsilcisi Onur Kahveci.

- 2016 yılı için hedefleriniz neler? Projelerinizden bahseder misiniz?

2016 yılında kulüp üyelerimizle daha aktif iletişime geçilerek Üniversitemizin vizyonunu ulusal ve uluslararası sahada daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Öğrencilerimizin Üniversitemiz’de eğitim aldığı süre içinde, her yönden gelişimini sağlamayı, mesleki ve sanatsal yönden farkındalık kazanmasını, topluma maksimum katkı sağlayacak donanıma sahip bir birey olmasını hedefliyoruz. Temsilcilerimizin desteğiyle kulüplerimizle 2016 yılında daha çok çalıştay ve toplantı düzenlemeyi planlıyoruz. Bu yıl gerçekleştireceğimiz bazı projelerimiz ise şöyle:

 • Stratejik Araştırmalar Kulübü ve KSB’nin Kültür, Sanat ve Fikir Kulüplerinin Temsilcilerinin paydaş bir şekilde organize edeceği etkinlik ile Türkiye’de üniversiteler arasında ilk kez ‘İTÜ Kitap Şenliği’ düzenlenecek.
 • Girişimcilik Kulübümüzle ve KSB Temsilcileriyle birlikte Mart ayında saha turnuvası yapılacak.
 • İTÜ Tasarım Kulübü ile birlikte İTÜ'de tasarıma ve inovatif düşünceye olan enerjinin bir festival kapsamında ürünlere ve çalışmalara dönüşmesini hedefleyen ‘kampüs içi yaşam alanları’ projesinin çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu etkinlikte, İTÜ’deki bütün aktif aktörleri ve disiplinleri bir araya getirmeyi hedefliyoruz.
 • Meteorolojik Araştırmalar Kulübü (METAR)-RETECH Takımı ve KSB ekibiyle birlikte kampüsün içerisinde yinelenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile 20 telefon kapasiteli şarj ünitesi üretimi üzerine çalışmalar yapıyoruz.
 • Ayrıca üniversitemiz bünyesinde yer alan akademik ve idari bütün personelin katılacağı kişisel gelişim etkinlikleri organize edeceğiz.

 

Kişisel Mutluluk, Kariyeri Destekler

- Teknik bir üniversitede özellikle kültür- sanat kulüplerine, öğrencilerimizden yeterli ilgi var mı?

Üniversitemiz teknik bir üniversite olmasına rağmen öğrencilerimiz, kültür ve sanat alanında başarılı çalışmalar yapıyorlar. Unutmamak gerekir ki hayatımız sadece iş ve ekonomi endeksli sürdürülemez. Hayata renk katacak aktiviteler ve kişisel yetenekler aslında hayatımızın en lezzetli zamanlarıdır. Öğrencilerimiz bir yandan teknik eğitimlerini alırken bir yandan da hayatlarına lezzet ve renk katacak etkinlikleri, KSB kulüpleri aracılığıyla yapabiliyorlar. İleride iş yaşamına katılacak öğrencilerimizin burada kişisel ve mesleki donanımlarını en iyi şekilde tamamlamaları, kendi geleceklerine yapacakları yatırımdır aslında. Uzmanlık kulüpleri kadar kültür ve sanat, spor kulüpleri de ilgi görüyor.

kulupler-festivali

- Öğrencilerin kulüp bünyesinde yer almasının,  kariyerleri açısından önemi nedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki üniversiteye adım atmakla birlikte, hayatımızdaki en çatallı yollardan biri olan iş alanıyla ilgili seçim, tamamlanmış oluyor. Ancak insanların sadece seçtiği bölüm üzerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve spor alanlarından uzaklaşması, zaman içerisinde kendi bölümüne olan ilgisinin azalmasına da yol açabiliyor. Bu nedenle kariyer planlamamızı oluştururken kendimizi motive edecek imkânlardan faydalanmamız gerekiyor. Kişisel olarak mutlu olamayan insanlar, kariyer anlamında gelişim sağlayamazlar.

- Öğrencilere kulüpler ile ilgili hangi mesajı vermek istersiniz?

İleride kaliteli bir yaşam sürebilmeniz için İTÜ’yü tercih ederek, doğru yerdesiniz. İçinde bulunduğunuz zamanın ve mekânın olanaklarını en iyi şekilde değerlendirerek ilerideki hayat çıtanızı, hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz. Sizlerin kulüpler alanında gerçekleştirmek istediğiniz her türlü etkinliğinizde ve projelerinizde sizleri yönlendirmek, kültür, sanat, spor dünyanıza katkı sunarak sosyal yönlerinizi geliştirebilmek için KSB Ailesi olarak her zaman elimizden geleni yapmaya hazırız. Tüm öğrencilerimizi, birimimizi tanıtmak üzere KSB’ye bekliyoruz.

Her an yeniliklere ve sizlerden gelecek fikirlere açık çalışma vizyonumuzla, siz öğrencilerimizin faaliyetlerini gerçekleştirirken zorlandığı konularla ilgili de imkânlarımızın el verdiği ölçüde düzenlemeler yapıyoruz.  Çalışma perspektifimiz, vizyonumuz ve misyonumuz tamamen siz öğrencilerimize endeksli bir şekilde oluşturuldu. Bizi geliştirecek, değiştirecek her türlü fikri, bizimle paylaşmanızı bekliyoruz. 

KSB ile iletişim için:
facebook/ itu.ksb
twitter/ ituksb
www.ksb.itu.edu.tr